Gratis'e Social Media Awards Turkey'de 5'inci kez altın ödül

İSTANBUL (AA) – Gratis, Social Media Awards Turkey'de "Mağazalar" kategorisinde 5'inci kez altın ödülün sahibi oldu.

Gratis'ten yapılan açıklamaya göre, Marketing Türkiye ve BoomSonar iş birliğiyle düzenlenen Türkiye'nin en kapsamlı ilk sosyal medya yarışması Social Media Awards Turkey sonuçlandı.

Gratis, Social Media Awards Turkey 2021'de SocialBrands Veri Analizi Ödülleri kapsamında "Mağazalar" kategorisinde 5'inci kez altın ödülü kazanma başarısı gösterdi.

Gratis, tüm sektörlerden markaların yıl boyunca sosyal medya performanslarını tamamen tarafsız ve veriye dayalı olarak hazırlanan SocialBrands sosyal medya marka endeksi sonuçlarına göre verilen SocialBrands Veri Analitiği Ödülleri'nde, hiçbir başvuruda bulunmadan sadece performansı ile jürinin dikkatini çekerek birinciliği aldı.

Yarışmanın düzenlendiği ilk yıldan itibaren "Mağazalar" kategorisinde altın ödül alan Gratis, yarışmanın 5'inci yılında da liderliği bırakmadı. Ödül değerlendirmesi; Gratis’in sosyal medya hesaplarının toplam etkileşim ve hayran sayıları, hayran artışı, performans istikrarı, etkileşimleri, sektörel performansı, hashtag ve mention kullanımı gibi kriterler üzerinden yapıldı.

Uzmanlığı ve fark yaratan servis anlayışı ile müşterilerine ayrıcalıklı hizmet sunarken sosyal medyadaki performansıyla da öne çıkan Gratis, özel günlerde gerçekleştirdiği dijital projeler ile yıl boyunca milyonlarca erişim ve izlenme oranına ulaştı. Her yıl sosyal medya hesaplarındaki izlenme ve etkileşimi maksimum düzeye taşıyan Gratis, Kadınlar Günü'nde gerçekleştirdiği "Güç Bende Artık" dijital projesi ile 5 milyon erişim ve 1 milyonluk izlenme sağladı. 2021 itibarıyla Instagram'da 3,3, Facebook'ta ise 2,1 milyon kişi tarafından takip edilen Gratis, Tiktok uygulamasındaki hesabı ile de takipçilerine ulaşıyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Yeni nesil sigortacılık anlayışıyla hayata geçirdiği projelerde ödül kazanmaya devam eden Aksigorta, "Turkey Customer Experience Awards"ta (Türkiye Müşteri Deneyimi Ödülleri) müşterilerinin hayatını kolaylaştırmaya yönelik projeleriyle iki farklı ödülün sahibi oldu.

Aksigorta açıklamasına göre, Aksigorta, 2008 yılından bu yana uluslararası arenada müşteri deneyimi yarışmaları düzenleyen Birleşik Krallık merkezli "Awards International" tarafından düzenlenen "Turkey Customer Experience" ödüllerinde, salgın döneminde uzaktan kurulan "Önce Müşterim" projesiyle "Yılın En İyi Müşteri Deneyimi Takımı" kategorisinde ve Fiat Yol Arkadaşım Connect Kasko projesiyle "Finansal Hizmetler ve Sigorta Sektöründe En İyi Ürün ve Hizmet Geliştirme" kategorisinde birinci olarak altın ödülün sahibi oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Metin Demirel, salgın sürecinde müşteri odaklı yaklaşımların her zamankinden çok daha önemli olduğunu belirterek, "Pandemi süreci, müşteri ihtiyaç ve beklentilerini de dijitalleşme ile yeniden şekillendirdi. Aksigorta olarak, müşteri odaklı projelerimizin ödülle taçlanmasından memnuniyet duyuyoruz. Dijital dönüşüm sürecinde hızlı aksiyonlar alarak müşterilerimizin yanında olmaya ve memnuniyet puanlarımızı artırmaya devam ettik. Bundan sonraki süreçte de müşterilerimizin hayatını kolaylaştıran ve iş süreçlerini sadeleştiren uygulamaları hayata geçirmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

ANKARA (AA) – Petrol Ofisi, Marketing Türkiye ve BoomSonar iş birliğiyle bu yıl 5'incisi düzenlenen Social Media Awards Turkey 2021'de iki ödül birden aldı.

Petrol Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, sosyal medyanın en iyilerinin belirlendiği yarışma kapsamında, 1 Nisan 2020 ve 1 Nisan 2021 tarihleri arasında dijitalde yayınlanan çalışmalar üzerinden marka ve ajansların sosyal medya performansları değerlendirildi.

Buna göre, SocialBrands Veri Analitiği Ödülleri bölümünde "Akaryakıt" kategorisinde Altın Ödül'e layık görülen Petrol Ofisi, Petrol Ofisi Sosyal Lig ile de mobil uygulama kategorisinde Gümüş Ödül'ün sahibi oldu.

Şirket, Social Media Awards Turkey 2020'de de Veri Analitiği Ödülleri'nde "Akaryakıt" kategorisinin birincisi seçilmişti. Ayrıca Petrol Ofisi Sosyal Lig uygulamasıyla da Jüri Ödülleri'nde "Fikir Önderi ve Fenomen Kampanyası" ve "Sayfa ve Topluluk Yönetimi" kategorilerinde iki Gümüş Ödül'ün sahibi olmuştu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Petrol Ofisi Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı (CMO) Beril Alakoç, sosyal medyanın artan önemine işaret ederek, müşterilerin marka algılarının dijital mecralardan artık daha fazla etkilenmeye başladığını belirtti.

Petrol Ofisi'nin marka sağlığı göstergelerinin olumlu yönde ivme kazandığına dikkati çeken Alakoç, şunları kaydetti:

"Bunda sosyal medyada doğru kurgulanmış, uzun soluklu projelerimizin de önemli bir katkısının olduğuna inanıyoruz. Özellikle salgın döneminde topluma fayda sağlayan projelerimizin iletişiminin çok etkili olduğunu düşünüyorum. Social Media Awards'ı 2020 yılının ardından bu yıl ikinci kez kazanmaktan ekip olarak gurur duyuyoruz. Daha iyisini yapmak için de çok büyük bir motivasyon ile çalışmaya devam ediyoruz."