Groupe PSA'dan bir yılda dünya çapında 2,5 milyon adet satış

İSTANBUL (AA) – Groupe PSA, sağlık krizinden etkilenmiş bir yılda dünya çapında 2,5 milyon adet satış gerçekleştirdi.

Groupe PSA'dan yapılan açıklamaya göre, Groupe PSA, piyasada olan veya siparişe hazır şekilde müşterilerine 17 elektrikli model sunuyor.

2021'in sonuna kadar, yıl içerisinde müşterilerin tüm kişisel ve profesyonel kullanım ihtiyaçlarını karşılayacak altı yeni elektrikli araç eklenerek Groupe PSA'nın elektrikli serisi 23 modele ulaşacak.

Bu kapsamda Groupe PSA, içten yanmalı motorların ve araçların CO2 verimliliğini önemli ölçüde artırmaya devam etti.

2020'de grubun son lansmanlarından yedisi, otomotiv uzmanları tarafından dünya çapında üç ödülle taçlandırıldı.

Yılın ikinci yarısında ayda ortalama 4 bin satış ile grup, çalışanlara satılan tüm otomobiller ve Avrupa'da üç ülkede satılan tüm Citroen Ami satışları dahil olmak üzere 40 bin araç satıldı. Grubun hedefi, 2021'in sonuna kadar Avrupa'da 100 bin dijital satışa ulaşmak.

2020'de, Grubun satış hacmi yılın ikinci yarısında güçlü bir şekilde toparlandı (İlk yarıya kıyasla + yüzde 40) ve Grup, Peugeot (yıllık bazda + 0,1 puan), DS Automobiles ve (yıllık bazda Premium piyasada bir önceki yıla kıyasla + 0,1 puan) Opel-Vauxhall'da 4'üncü çeyrekte bir toparlanma (2019 4'üncü çeyreğine kıyasla +0.3 puan) sayesinde toplam pazar payında (üçüncü çeyreğe kıyasla + 0,5 puan) artışla son çeyrekte tekrar büyümeye başladı. Grup ayrıca, Fransa'nın 2020'de pazar payını (+0.14 puan) bir miktar arttırmasıyla ana pazarında güçlü pozisyonunu korumayı başardı.

Grup, CO2 performansına odaklanmaya devam etti ve 2020'de Avrupa hedeflerini karşıladı. Hem içten yanmalı motor emisyonları açısından serilerin optimizasyonu hem de düşük emisyonlu araçların piyasa hacimlerinin büyümesi konusunda CO2 hedeflerini yakaladı.

Groupe PSA'nın Orta Doğu ve Afrika’daki pazar payı 2,1 puan artışla yüzde 7,2'ye yükseldi.Yüzde 14 düşüş gösteren bir pazarda, bölgesel teslimatlar 2019'a kıyasla yüzde 21 arttı ve 201 binden fazla adede ulaştı.

Çin'de satışlar Eylül'den itibaren her ay arttı ve Aralık 2020'de Aralık 2019 seviyesine ulaştı. DS'nin Çin'deki yeni iş modeli, ithal veya yerel olarak üretilen otomobillerle uygulamaya odaklanan, tamamen sahip olduğumuz bir yan kuruluşla yürürlüğe girdi.DS 9'un 2021'in ilk yarısında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Latin Amerika pazarları yıl boyunca koronavirüs krizinden kötü etkilendi (2019'a kıyasla yüzde 27 ila yüzde 31 düşüşlerle), ancak Groupe PSA güçlü bir satış toparlanma süreci geçirdi ve 2020'nin dördüncü çeyreğinde 2019'un aynı dönemine kıyasla daha yüksek bir pazar payına ulaştı.

– Hindistan ve Asya Pasifik'te Grup pazar payında artış

Groupe PSA'nın pazar payı, konsolide satışların yüzde 6,6 azalmasına rağmen 2020 yılında bölge genelinde artarak, 2019'a kıyasla yüzde 18,3 düşüş gösteren bir pazarı hasarsız atlattı.

Groupe PSA'nın üç markası, özellikle Citroen Berlingo, Peugeot 208, 2008 ve e-2008, DS3 CROSSBACK ve DS3 CROSSBACK E-TENSE'nin son lansmanlarıyla Japonya'da başarı göstermeye devam ediyor.

Hindistan'da Citroën Markasının Citroën C5 Aircross SUV ile 2021 yılının ilk yarısında tanıtılması bekleniyor. Bu aracı yerel olarak tasarlanmış yeni ve yenilikçi modeller izleyecek.

Bölgedeki performans salgından etkilenirken, Grup satışlarını artırdı ve pazar payı 0,2 puan arttı (yüzde 0,7'den yüzde 0,9'a). Rusya ve Ukrayna olmak üzere başlıca iki ülkede sırasıyla 0,1 (yüzde 0,5'e ulaştı) ve 2,2 (yüzde 8,5'e ulaştı) puan arttı. Bu performansa özellikle Ukrayna'da tüm Peugeot, Citroën, DS Automobiles ve Opel markaları katkıda bulundu. Opel markasının yakın zamanda Rusya piyasasına yeniden girişi ilk yıl için olumlu karşılanmaya devam ediyor.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Groupe PSA Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Tavares, şunları kaydetti:

"Kovid krizinin damgasını vurduğu 2020 yılında, dünyanın her yerindeki ekiplerimiz mücadeleci ruhlarını gösterdiler ve hareket özgürlüğünü sağlamak için müşterilerimize temiz, güvenli ve uygun fiyatlı modeller sunmaya devam ettiler. Birinci Günden itibaren Avrupa CO2 hedeflerine uyumlu olmak etik kararlılığımızın temelini oluşturuyor. Stellantis ile yeni yolculuğa başlamadan önce tüm ekipleri bu başarılarından dolayı tebrik etmek istiyorum."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Formula E Dünya Şampiyonası, Berlin’de düzenlenen ve büyük heyecana sahne olan yarışla sona erdi.

DS Automobiles'den yapılan açıklamaya göre, DS Automobiles'in Formula E takımı DS Techeetah, şampiyona boyunca önemli puanlar elde ederek "Takımlar" şampiyonasında 3'üncü oldu ve zorlu sezonda podyuma çıktı.

ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nın 7'inci sezonu Berlin’de büyük heyecana sahne olan yarışla sona erdi. DS Automobiles’in Formula E takımı DS Techeetah, sezonun son yarışında Takımlar ve Pilotlar şampiyonası için kıyasıya mücadele etti. Berlin E Prix'inin sonucunda DS Techeetah takımı, Formula E Dünya Şampiyonası’nı üçüncülükle tamamlayarak bronz madalyaya ulaştı.

– "En rekabetçi sezon oldu"

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen DS Performance Direktörü Thomas Chevaucher, "Bu Formula E sezonu hem teknik hem de stratejik açıdan, şampiyonanın kuruluşundan bu yana şüphesiz en rekabetçi sezon oldu. Her puan için mücadele etmemiz gereken çok yoğun 15 yarışın ardından 'Takımlar' klasmanını gurur verici şekilde 3'üncü sırada tamamladık. Hedefimiz podyumun en üst basamağına ulaşmak için çok çalışmak." ifadesini kullandı.

DS Techeetah Takım Müdürü Mark Preston ise "Sıralama turunun ardından, takım her fırsatı değerlendirmek için agresif bir strateji geliştirdi. DS Automobiles ile ilk ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası'nı üçüncü bitirdiğimiz için mutluyuz." dedi.

– "Hedefimiz daha güçlü geri dönmek"

Pilotlar şampiyonasında 10'uncu sırada yer alan Jean-Eric Vergne da, "Birçok güzellik yaşadık ama geliştirilmesi gereken de birçok şey vardı. Ancak en önemlisi, takım felsefesini korudu. Takımımız kazanmayı seviyor ve gücünü koruyor. Artık daha güçlü geri dönmek ve gelecek sezon rövanşı almak için çalışacağız. Artık tek hedefimiz bu." değerlendirmesinde bulundu.

Pilotlar sıralamasında 8'inci olan Antonio ise, "Şampiyonları şampiyonlukları için tebrik ediyoruz, ancak gelecek yıl onlara zor anlar yaşatacağımıza emin olun. Harika bir ekibimiz var ve tatil boyunca çok çalışacağız. Şimdiden yeni sezona başlamak için sabırsızlanıyorum." ifadelerini kullandı.

Formula E Dünya Şampiyonası’nda 8'inci sezon, 28-29 Ocak 2022'de Suudi Arabistan'da başlayacak.

İSTANBUL(AA) – DS Automobiles, yaz aylarında DS sahip olmak isteyenlere özel cazip satın alma teklifleri, faiz fırsatları ve takas desteği getiriyor.

DS Automobiles'ten yapılan açıklamaya göre, ağustos ayı teklifleri kapsamında, 300 HP güce sahip şarj edilebilir hibrit modeli DS 7 Crossback E-Tense 4X4, 210 bin TL’ye kadar 12 ay vade ve 0 faizli kredi seçeneğiyle satışa çıkıyor.

Tasarımı, lüks işçiliği ve teknolojisiyle premium SUV segmentinin standartlarını belirleyen DS 7 Crossback modeli için ise 200 bin TL’ye kadar 12 ay yüzde 0 faizli kredi imkânı sunuluyor.

DS Automobiles’in, 300 HP güce sahip ve dört tekerlekten çekişli modeli DS 7 Crossback E-Tense 4X4 gücü ve esnekliği bir araya getiriyor. DS Automobiles’in Formula E Şampiyonası’ndan edindiği tecrübenin sonucu olarak geliştirdiği şarj edilebilir hibrit teknolojisiyle desteklenen DS 7 Crossback E-Tense 4X4, günlük kullanım ihtiyaçlarını karşılayacak menzile sahip tamamen elektrikli sürüş seçeneğiyle hem sessiz hem de çevreci bir karakter sunuyor.

İkisi de tam otomatik şanzıman eşliğinde sunulan BlueHDi 130 dizel ve PureTech 225 benzinli olmak üzere güçlü ve verimli motor seçenekleriyle tercih edilebilen DS 7 Crossback ise düşük yakıt tüketimi, konforlu, sessiz yolculuk vaadi ve sürüş dinamiği gibi birçok avantajıyla da rakiplerinden ayrılıyor.