Sal. Eki 22nd, 2019

“Güçlü bir FİSKOBİRLİK, tekel karşısında en etkili kalkan olacaktır”

GİRESUN (AA) – Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, "Tekele karşı FİSKOBİRLİK güçlü hale getirilmelidir. Sektörde güçlü bir FİSKOBİRLİK, tekel karşısında en etkili kalkan olacaktır." dedi.

Karan, yönetim kurulu üyeleriyle bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, 2019 ürünü fındık rekoltesi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan fındık taban fiyatının üreticinin yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Serbest piyasada bugün fındık fiyatının 16 liradan işlem gördüğünü belirten Karan, TMO ile FİSKOBİRLİK'in piyasada olmasının pazar fiyatına olumlu etki ettiğini kaydetti.

Karan, üreticilere uyarılarda bulunarak, "Üreticinin mutlaka ürününü piyasaya kontrollü indirmesi ve emanet sistemine teslim etmemesi gerekiyor. Üretici sabredip gerekli tedbirleri alırsa çok rahatlıkla ürününden istediği geliri elde edebilir." ifadesini kullandı.

FİSKOBİRLİK'in piyasa için büyük önemi bulunduğunu, birliksiz bir fındık sektörü olamayacağını dile getiren Karan,"Tekelle mutlaka mücadele etmek lazım. Bunun yöntemi de depolayan, işleyen ve ihraç eden bir sistemi devreye sokmaktır. Tekele karşı FİSKOBİRLİK güçlü hale getirilmelidir. Sektörde güçlü bir FİSKOBİRLİK, tekel karşısında en etkili kalkan olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Hakkında kırmızı bülten çıkarılan, FETÖ'ye iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edilen firari eski savcı Mehmet Murat Dalkuş yakalandı.

ABD Başkanı Donald Trump: "(Suriye) Sınırdaki çatışmalar nedeniyle birçok Türk hayatını kaybetti, her iki tarafa da bakmalısınız"

Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü'ne Hakan Atilla atandı.

Akar: "Bu bir ateşkes değildir, harekata ortak açıklamayla ara verildi. Hasmane tutum ve saldırılara karşı meşru müdafaa hakkımız daima geçerlidir."

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: "120 saatlik sürenin bitiminde teröristler silahları bırakarak inlerinden çıkacak ve bölgeyi terkedeceklerdir"