Güler Sabancı: “Artık 'değişim yönetimi' zamanı”

İSTANBUL (AA) – Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, topluluk olarak normalleşme adımlarının atıldığı bu süreçte kriz yönetiminden "değişim yönetimi" aşamasına geçtiklerini belirterek, "Şimdi bize yakışan, sağlık tedbirlerinden asla taviz vermeden, akıllı ve planlı bir şekilde yeni dönemi yönetmektir." değerlendirmesinde bulundu.

Sabancı Holding'in açıklamasına göre, Güler Sabancı, topluluk çalışanlarına koronavirüs (Kovid-19) ve sonrası döneme ilişkin görüşlerini bir video mesajla aktardı.

Sabancı, mesajında, topluluğun bu dönemde iyi bir sınav verdiğini, yeni dönemde değişim yönetimine odaklanacaklarını bildirdi. Güler Sabancı, koronavirüs sürecine güçlü bilanço ve dayanıklı portföy yapısıyla girmenin de topluluk için önemli bir avantaj oluşturduğunu kaydetti.

Bugünlerde hayatlarının en sıra dışı dönemini yaşadıklarını, bu sürecin kimse için kolay olmadığını kaydeden Sabancı, "Kendiniz, aileleriniz, sevdiklerinizle ilgili yaşadığınız kaygıların ve sıkıntıların farkındayız. Ama tüm kaygılarınıza rağmen, sorumluluklarınızı aksatmadan, işinize içtenlikle sahip çıktığınızın da son derece farkındayız. Her zamankinden daha zorlu şartlarda, hayatın aksamaması için gece gündüz tam bir seferberlik ruhuyla çalışan, her bir Sabancı çalışanına tek tek teşekkür ediyorum ve hepinizle gurur duyuyorum." ifadelerini kullandı.

– "Tüm desteklerimiz bilim ve teknolojiye"

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, topluluk olarak, salgının hayatlarına girdiği ilk andan itibaren, şirket üst yöneticisi (CEO) Cenk Alper liderliğindeki kriz komitesinin süreci çok dinamik ve başarıyla yürüttüğünü bildirdi.

Bu süreçte atılan tüm adımlarda birinci önceliklerinin "sağlık" olduğunu vurgulayan Sabancı, şu ifadeleri kullandı:

"Sizlerin sağlığını her şeyin üstünde tuttuk. Her bir iş kolumuzda önlemlerimizi titizlikle aldık. Almaya da devam edeceğiz. Ayrıca, Türkiye'nin Sabancı'sı olarak, ülkemize olan sorumluluklarımızı da hakkıyla yerine getirmeye özen gösteriyoruz. Bu tehdidi ancak bilim ve teknolojiyle yeneceğimize olan inancımızla tüm destek ve bağışlarımızı bu yönde yapıyoruz."

– "Türkiye özveri ve gayretle yeni döneme geçti"

Güler Sabancı, Türkiye'nin özverili sağlık çalışanları sayesinde ve bilimi önde tutan Sağlık Bakanlığı'nın gayretleriyle bu mücadelede yeni bir aşamaya geçtiğine dikkati çekti.

Şimdi normalleşme adımları ve planları yapıldığını aktaran Sabancı, "Artık, biz de topluluk olarak, 'kriz yönetiminden', 'değişim yönetimi' aşamasına geçiyoruz. Geri dönüşte sürdürülebilirlik, çevre ve teknoloji açısından karşımızda yepyeni bir dünya olacak. Şimdi bize yakışan, sağlık tedbirlerinden asla taviz vermeden, akıllı ve planlı bir şekilde yeni dönemi yönetmektir." değerlendirmesinde bulundu.

Sabancı, çalışanların, geri dönüşte dijitali odağına alan öncü çözümleri, uygulamaları ve çalışmalarıyla içinde bulundukları sektörlerde örnek olacağını bildirdi.

Bu fırtınalı süreçte sağlam bilanço yapısının ve dayanıklı portföyünün topluluğun en önemli avantajları olduğunu bir kez daha gördüklerini vurgulayan Sabancı, "Önümüzdeki dönemde de sahip olduğumuz bu önemli avantajlarımızla ve sizlerin güçlü değişim yönetimi yetkinliklerinizle daha büyük başarılara hep beraber koşacağız ve geleceği birlikte şekillendireceğiz." ifadelerini kullandı.

– "Ülkemizin en büyük güvencesi gençler"

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı, salgının birçok zorluk ve olumsuzluk oluştursa da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Bütün ümidimiz gençliktedir" sözünde olduğu gibi gençliğe olan umutlarını tazelediğini bildirdi.

Topluluk olarak her zaman bu ülkenin en büyük güvencesini gençler olarak gördüklerini vurgulayan Sabancı, "Gençlerin mücadeleci ruhundan, teknolojiye, dijitalleşmeye ve değişime açık olmalarından aldığımız ilhamla dönüşüm vizyonumuzu 'Yeni Neslin Sabancı'sı' olarak tanımladık. Kovid-19'u birlikte yendikten sonra, genç Sabancılılar sahip olduğunuz donanımla, bilimin ışığında emin adımlarla ilerleyeceksiniz. Geleceği de başarı ile yöneteceğinden hiç kuşkum yok." açıklamasında bulundu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) tarafından 11 yıldır düzenli olarak verilen İç Denetim Farkındalık Ödülleri kapsamında Sabancı Holding'e bu yıl 3 ödül verildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, ödüller iç denetim mesleğinin gelişimine katkıda bulunan ve bu alanda yatırım yapan kişi ve kurumlara veriliyor.

Bu yıl çevrim içi olarak düzenlenen törende Sabancı Holding Denetim Başkanı Fuat Öksüz,Türkiye'de denetim mesleğinin uluslararası standartlarda gelişimi ve tanıtımı,TİDE gönüllü faaliyetleri, yarattığı katma değer ve meslektaşların yetkinlikler kazanmasına sağladığı katkılar nedeniyle "Ali Kamil Uzun Yaşam Boyu Meslek Üstün Hizmet Ödülü"ne layık görüldü.

Törende CarrefourSA İç Denetim Birimi "C-Mobil Öz Değerlendirme" dijitalleşme projesi ile, BriSA İç Denetim Birimi ise "Kalite Güvence Dış Değerleme Farkındalığı" ile "Kurumsal Farkındalık Kategorisi"nde ödül aldı.

İSTANBUL (AA) – Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper, "Hedeflerimizi bilim temelli yıl bazında belirlemeliyiz. Hedeflerimizin yarısına 2030 yılında ulaşmış olmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Alper, katıldığı bir programda Sabancı Holding’in sürdürülebilirlik hedeflerine ilişkin yaptığı açıklamada, sürdürülebilirliği, Topluluğun amacı ve stratejisinin ayrılmaz bir parçası olarak gördüğünü belirtti.

Geçen yıl salgın sürecinde, Topluluk vaadini “sürdürülebilir bir yaşam için öncü girişimlerle Türkiye ile dünyayı birleştiririz” olarak değiştirdiklerini aktaran Alper, şunları kaydetti:

“Bununla birlikte salgın sonrasında şekillenecek dünyayı anlamak için Topluluk genelinde çok kapsamlı bir çalışma yaparak 5 yıllık bir strateji planı hazırladık. Bu plan dahilinde, bizleri Topluluk vaadimize ulaştıracağına inandığımız 5 temel öncelik belirledik; kapsamlı müşteri deneyimi sunmak, çevik küresel ve yerel ayak izi, sürdürülebilirliğe öncülük etmek, dijital ve malzeme teknolojilerinde liderlik ve insan ve işin geleceğine uyum. Bunlarla birlikte Topluluk olarak 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma vaadinde bulunarak uzun dönem sürdürülebilirlik hedeflerimizi duyurduk.”

– “Tüm grup aktivitelerimiz için farklı yol haritaları çizdik”

Cenk Alper, "net sıfır emisyon" ve "sıfır atık" için ihtiyaç duyulan bazı çözümlerin henüz teknolojik olarak mümkün olmadığını vurgulayarak, “Uzun bir yol haritası çizdik. Bunu uygulamak istiyoruz. Grup bünyesinde tüm grup aktivitelerimizi analiz ettik ve her biri için farklı yol haritaları çizdik. Sıfır karbon salınımı doğrultusundaki bu hedeflerimizin ve aktivitelerimizin bir kısmı şu anda net ama eğer gerekli çözüm dünyada mevcut değilse biz de gerekli çözümleri bulmak için dünya çapındaki ağlara dahil olacağız. Burada hedeflerimizin yarısını 2030’a kadar gerçekleştirmeyi planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi’nde bunu konuştuklarını belirten Alper, "Hedeflerimizi bilim temelli yıl bazında belirlemeliyiz. Hedeflerimizin yarısına 2030 yılında ulaşmış olmamız gerekiyor. Aksi takdirde 2050 hedefini ıskalayacağımız kesin.” değerlendirmesinde bulundu.