GÜNCELLEME – Kırklareli'nde şiddetli sağanak yaşamı olumsuz etkiledi

KIRKLARELİ (AA) – Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesinde sağanak nedeniyle ulaşım aksadı, ev ve iş yerlerini su bastı.

İlçede 11 Haziran'dan beri aralıklarla süren yağışlar zaman zaman etkisini arttırıyor. Bugün şiddetli sağanak nedeniyle derelerin taşması sonucu ilçeye ulaşım sağlandığı yollar kapandı.

Ev ve iş yerlerini su bastı. Bazı vatandaşlar evlerine su girmemesi için kapı önlerine kum çuvalları ile tahta ve battaniye gibi eşyalar yerleştirdi.

Bir mandıranın bahçesindeki kamyonet, bahçeye dolan sulara gömüldü. İçeride mahsur kalan işçiler, suyun çekilmesini bekledi.

İşletmenin müdürü Mustafa Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki gün önce de aynı manzarayla karşılaştıklarını, içeride 11 işçinin mahsur kaldığını söyledi.

Araçlarının suya gömüldüğünü anlatan Yılmaz, çok korktuklarını ifade etti.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Devlet Su İşleri, Karayolları ile belediye ekipleri bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor.

Kapanan yollar suların çekilmesiyle yeniden araç trafiğine açıldı.

Öte yandan Pınarhisar-Lüleburgaz kara yolu derenin taşması sonucu trafiğe kapandı. Yolda uzun araç kuyrukları oluştu.

Pınarhisar Kaymakamı Soner Divli, bölgede incelemelerde bulundu.

Pınarhisar Belediye Başkanı İhsan Talay, su basan bir tekstil fabrikasında sürdürülen çalışmaları inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

Talay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin 10 gün içinde üçüncü kez ciddi yağış aldığını söyledi.

İlçelerinde son 70 yılda böyle bir yağışın olmadığını vurgulayan Talay, "Afetin gerçekleşmesinden sonra bütün birimlerimiz sahada çalışıyor. Vatandaşların mağduriyetini gidermek için çok ciddi çalışmalar var. Ciddi anlamda hasarlar oluştu. Şuan itibarıyla can kaybımız söz konusu değil. Lakin mal canın yongasıdır. Birçok vatandaşımızın zararı var. Bunları gidermek noktasında ilk andan beri sahadayız." diye konuştu.

İlçedeki çok sayıda ev ve iş yerini su bastığını aktaran Talay, şöyle devam etti:

"Şehir içi yollar çok büyük taşlar ve kayalarla kapandı. İlçenin ara sokakları dahi kapanmak zorunda kaldı. Maalesef böyle bir şey yaşadık. Devlet millet el ele yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz. 10 günde üçüncü kez olunca zorlandık artık. Allah'a hamd olsun can kaybı olmaması en büyük tesellimiz. Çalışmalarımıza sabaha kadar devam edeceğiz."

Belediye ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri hasar tespit çalışmalarına başladı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan uyarıya göre, ülkenin kuzey kesimlerinde hava parçalı ve yer yer çok bulutlu olacak.

Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Doğu Akdeniz’in Toroslar mevkisinde yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak öngörülürken, diğer yerlerde havanın az bulutlu ve açık olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güneybatıdan kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

Denizlerde ise Orta Karadeniz ile Güney Ege’nin güneyinde fırtınamsı rüzgar öngörülüyor.

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, bölgedeki sıcaklıkların mevsim normallerinin altında olması bekleniyor.

Parçalı ve az bulutlu olacağı öngörülen bölgenin Trakya bölümünde çok bulutlu hava tahmin ediliyor.

Öğleden sonra Kırklareli ile Edirne’nin kuzey çevreleri, akşam saatlerinden itibaren Trakya geneli, geceden itibaren Sakarya çevrelerinde yerel sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak bekleniyor.

Rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette esmesi öngörülüyor.

Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’in bazı kesimleri için sağanak uyarısı

Öte yandan, bugün yurdun kuzey ve iç kesimleri parçalı, yer yer çok bulutlu olacak.

Sabah ve öğle saatlerinde Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Trakya’nın batısı ve Doğu Toroslar’ın yerel, akşam ve gece saatlerinde ise Marmara ve İç Ege’nin doğusu, Batı Akdeniz’in iç kesimleri ve Batı Karadeniz’in batısı ile Eskişehir ve Ardahan çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının genellikle mevsim normalleri civarında, doğu kesimlerde ise mevsim normallerinin 3-5 derece üzerinde seyretmesi öngörülüyor.

Doğu Anadolu’daki 2 ilde gök gürültülü sağanak bekleniyor

Sabah saatlerinden akşama kadar Erzurum’un kuzey kesimleri ile Ardahan çevrelerinde aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak öngörülüyor.

Sıcaklıkların mevsim normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde seyredeceği bölgede, rüzgar güneybatıdan hafif, zaman zaman orta kuvvette esecek.

Bölgede gece en düşük sıcaklık Ardahan, Kars ve Ağrı’da 7, Erzurum’da 10, Erzincan’da 12, Iğdır’da 17 derece kaydedildi.

Gün içinde en yüksek sıcaklığın ise Iğdır’da 31, Erzincan ve Ağrı’da 27, Kars’ta 26, Erzurum’da 24, Ardahan’da 18 derece olması bekleniyor.