Güney Koreli öğrenciler Yüksekova'yı gezdi

HAKKARİ (AA) – Hakkari'nin Yüksekova ilçesini gezen Güney Koreli üniversite öğrencileri, misafir oldukları evde yöresel kıyafet giyerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Gezi amacıyla İstanbul'u ziyaret eden öğrenciler Lee Byeong Chan, Moon So Young, Lee Ju Yeon ile Byun Jın Hee, uçakla Van'a, oradan da kara yoluyla Yüksekova'ya geldi.

Çarşı merkezini ve iş yerlerini gezen öğrencilere, vatandaşlar ilgi gösterdi.

Vatandaşlar evlerinde misafir ettikleri öğrencilere yöresel yemek ikramında bulundu. Ardından öğrenciler, bölgeye has kıyafetler giyerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Güney Korelileri evinde misafir eden Cevat Çapa, gazetecilere yaptığı açıklamada, öğrencilerle dayısının iş yerinde tanıştığını belirtti.

Misafirperverliklerini göstermek için öğrencileri eve davet ettiklerini anlatan Çapa, şunları kaydetti:

"Onlara yöresel kıyafetlerimizi, kültürümüzü tanıttık. Yemek kültürümüzü gösterdik. Telefondaki çeviri sayesinde iletişim kurabildik. Nasıl bir hayat geçirdiğimizi anlattık. Onlar da burayı çok beğendi ve yazın bir daha gelmek istiyorlar. Bizler de elimizden geldiğince dışarıdan gelen insanlara yöremizi en iyi şekilde tanıtmaya devam edeceğiz.''

Moon So Young ise "Yüksekova çok güzel, insanları çok sıcak. Bir evde misafir olduk. Çok mutlu olduk. Sıcaklıklarından ve samimiyetlerinden çok etkilendik." dedi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Yonhap’ın haberine göre, Güney Kore Birleşme Bakanlığından yapılan açıklamada, iki ülke arasında yerel saatle 09.00’da telefon görüşmesi oldu. Taraflar arasında 09.00 ve 17.00 saatlerinde olmak üzere günde 2 kez rutin telefon görüşmesi yapılması bekleniyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in arasında kapatılan iletişim kanallarının yeniden açılması için nisandan bu yana süren yazışmalar sonuç vermiş, iki ülke arası iletişim hatları dün aktif hale getirilmişti.

Kuzey Kore hükümeti, 2020’de Güney Koreli aktivistlerin Kuzey Kore sınırına deniz yoluyla protesto içerikli broşürler yollamasına karşı tedbir almaması nedeniyle Güney Kore ile iletişim kanallarını durdurma kararı almıştı.

Muhabir: Şeyma Uzundere

KUALA LUMPUR (AA) – Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in arasında, kapatılan iletişim kanallarını yeniden açmak için nisan ayından bu yana süren yazışmaların olumlu sonuç verdiği bildirildi.

Açıklamada, iki ülke arasındaki resmi iletişim hatlarının aktif hale getirildiği belirtilerek, “Ortak güven içerisinde ikili ilişkilerin en kısa zamanda yeniden iyileştirilmesi” temenni edildi.

Kuzey Kore devlet ajansı da Güney Kore’den yapılan resmi açıklamayı doğruladı.

Kuzey Kore hükümeti geçen yıl, Güney Koreli aktivistlerin Kuzey Kore sınırına deniz yoluyla protesto içerikli broşürler yollamasına karşı tedbir almaması nedeniyle Güney Kore ile iletişim kanallarını durdurma kararı almıştı.