Güney Sudan'da sel 70 can aldı

HARTUM (AA) – Güney Sudan’da şiddetli yağışların neden olduğu sellerde 70 kişi hayatını kaybetti.

Ülkenin güneydoğusundaki Boma eyaleti Vali Yardımcısı John Abola, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sel nedeniyle ekim ayından bu yana çoğu çocuk ve yaşlı 70 kişinin öldüğünü, yarım milyona yakın vatandaşın insani yardıma ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, geçen ay afet bölgelerinde acil durum ilan etmişti.

Ekim ayından bu yana süren aşırı yağışlar sonucu büyük bölümü sular altında kalan Güney Sudan’da, 800 bin kişi kıtlık ve hastalıklara karşı savunmasız duruma düştü.


Sudan’dan bağımsızlığını kazanması sonrası iç savaşla boğuşan Güney Sudan, ilk elektrik santrali ve dağıtım şebekesini kısmen faaliyete soktu.

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, Cuba ve çevresine 100 megavat enerji sağlayacak elektrik üretim tesisinin 33 megavatlık ilk fazının açılışını gerçekleştirdi.

2021’de bitirilecek projeyle, elektrik ihtiyacını jeneratörlerle karşılayan şehir ilk kez şebeke üzerinden elektrik almış oldu.

Projenin mazotun yol açtığı hava kirliliğine son vereceğini söyleyen Mayardit, savaşın artık son bulduğunu, şimdi kalkınma ve halka hizmet götürme zamanı olduğunu belirtti.

12 milyonluk nüfusun yaklaşık yüzde 90’nının elektriğe sahip olmadığı ülkede, iş yerlerinin çoğu mazotla çalışan jeneratörleri, halkın çoğu ise aydınlatma için gaz yağını kullanıyor.

Hükümet, Güney Sudan’ın diğer bölgelerine de elektrik ulaştırmak için Uganda ve Sudan gibi komşularından elektrik satın almayı planlanıyor.