Çar. Haz 26th, 2019

Gürcistan Cumhurbaşkanı maaşını bağışlayacak

TİFLİS (AA) – Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, maaşını bir vakfa bağışlayacağını söyledi.

Zurabişvili, düzenlediği basın toplantısında, tüm maaşını yeni kurulacak ve Cumhurbaşkanlığına bağlı olacak bir vakfa bağışlayacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanına bağlı "Yedek Fonu" vakfının iptal edildiği bilgisini paylaşan Zurabişvili, bu nedenle kendi girişimi ile yeni bir vakfın kurulacağını kaydetti.

Zurabişvili, "Sadaka ve yeni girişimlerin teşvik edilmesi gerekiyor, cumhurbaşkanı bu tür eylemlerin savunucusu olmalıdır. Bu yüzden kendi adıma ve kamuoyunun temsilcilerinin yardımlarıyla bir vakfın kurulmasına karar verdik. İlk olarak oraya kendi maaşımı ben göndereceğim, umarım diğerleri de beni takip edecek." dedi.

Gürcistan ile Rusya arasındaki gergin ilişkilerin normalleştirilmesi ve diplomatik ilişkilerinin yenilemesi konusuna değinen Zurabişvili, mevcut durumda bu ilişkilerin yeniden kurulmasının mümkün olmadığını kaydetti.

Gürcistan ile Rusya arasında 2008'deki Güney Osetya savaşının ardından iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler kesilmişti.

Gürcistan'da 28 Kasım 2018'de düzenlenen cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda hükümetin desteklediği bağımsız aday Salome Zurabişvili yüzde 59,54 oy olarak ülkenin tarihinde ilk kadın cumhurbaşkanı olmuştu.

Zurabişvili, 16 Aralık 2018'de yemin ederek göreve başlamıştı.

 • Gürcistan'ın ilk kadın cumhurbaşkanı Zurabişvili
 • TİFLİS (AA) – Gürcistan'da dün düzenlenen cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda hükümetin desteklediği Salome Zurabişvili, yüzde 59,54 oy olarak ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.
  Gürcistan Merkez Seçim Komisyonunun resmi internet sitesindeki canlı yayın tablosunda, oyların yüzde 99,92'sinin sayıldığı belirtildi.
  Buna göre Zurabişvili yüzde 59,54, muhalefetin adayı Grigol Vaşadze'nin ise yüzde 40,46 oy aldı.
  – İlk kadın cumhurbaşkanı
  Salome Zurabişvili,

 • Gürcistan Cumhurbaşkanı Zurabişvili Afganistan'da
 • KABİL (AA) – Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, Afganistan'ın başkenti Kabil'i ziyaret etti.
  Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Zurabişvili ve beraberindeki heyeti, başkanlık sarayında resmi törenle karşıladı.
  İki liderin görüşmesinde Gani, Gürcistan'ın Afganistan'a yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür etti.
  Gürcistan'ın, Afganistan'ın bazı alanlarda iyi bir ortağı olduğunu ifade eden Gani, Gürcistan askerlerinin özellikle NATO bünyesinde Afganistan'da iyi işlere imza attığını söyledi.
  Gürcistan