Çar. Haz 26th, 2019

Gürcistan'da “İnegöl'den Chveneburebi'nin Şarkısı” konseri

TİFLİS (AA) – Türkiye'de yaşayan Gürcü kökenli müzisyenler, Türkiye'nin Tiflis Büyükelçiliğinin desteğiyle başkent Tiflis'te "'den Chveneburebi'nin Şarkısı" isimli bir verdi.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, Gürcü yetkililer, Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan, milletvekilleri, diplomatlar, Gürcistan'daki Türk kurumlarının temsilcileri, din adamları, Gürcü ve Türk iş adamlarıyla çok sayıda sanatsever, Tiflis'te Rustaveli Tiyatrosu'nda düzenlenen konsere katıldı.

Konserden önce açılış konuşmasını yapan Tiflis Büyükelçisi Yazgan, Türkiye ile Gürcistan arasında güçlü tarihi bağların olduğunu kaydetti.

İnegöl'de yaşayan Gürcülerin, 19. yüzyılda Osmanlı-Rus savaşı sonucu Gürcistan'dan Türkiye'ye göç ettiklerini hatırlatan Yazgan, onların Türkiye'nin sadık vatandaşları olduğunu ifade etti. Yazgan, "Bu insanlar Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna sadık birer vatandaş olarak hizmet etti." dedi.

İki ülkenin kardeşlik ilişkilerine değinen Yazgan, "Dostluk ve kardeşlik ilişkilerimiz, stratejik ortağımız Gürcistan'la yıllar öncesinde kurulan bu akrabalık bağlarımıza da dayanıyor." diye konuştu.

Türkiye'deki Gürcü kökenli müzisyen ve sanatçıların katıldığı programda, Gürcü halk şarkıları söylendi ve dans gösterileri yapıldı.

Cumhurbaşkanı Zurabişvili, konserin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada İnegöl'deki Gürcülerin kendi kültürüne uzun yıllar boyunca sahip çıktığını ifade ederek, bunun herkes için bir örnek olduğunu vurguladı.

Zurabişvili konuşmasında, "Bu insanlar bizim Türkiye ile olan bağımızdır, bu ilişkileri sürdürmek ve kültürümüzü korumak için biz de onlara destek vermeliyiz." dedi.

 • ‘İnegöl il olmayı çoktan hak etmiş durumda’
 • BURSA
  CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, “İnegöl il olmayı çoktan hak etmiş durumda. Niye 82 plaka olmasın?” dedi.
  Karabıyık, partisinin İl ve İlçe Başkanlığı tarafından İnegöl’deki Sani Konukoğlu Konferans Salonu’nda düzenlenen “İl Olmak İstiyoruz” konulu programda yaptığı konuşmada, İnegöl’ün il olmayı hak ettiğini söyledi.
  İnegöl’ün kendisini ispatladığını dile getiren Karabıyık, şöyle konuştu:
  “İnegöl kendisini kesinlikle ispat etmiş, başarılı,

 • İnegöl ormanlarındaki tırtıl yoğunluğu
 • BURSA (AA) – Bursa'nın İnegöl ilçesindeki ormanlık alanlarda yaşanan tırtıl yoğunluğuyla ilgili Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri tarafından çalışma başlatıldı.

  Orman Zararlarıyla Mücadele Bursa Şube Müdürü Özdem Açıcı ve İnegöl Orman İşletme Müdürü Nejdet Güdül ile ekipler, İnegöl-Domaniç karayolu Arapoturağı mevkisindeki ormanlık alanda incelemelerde bulundu. Ekipler ağaçlarda yoğun görülen tırtıllardan numune alarak incelenmek üzere Bursa'ya götürdü.
  İnegöl