Gürcistanlı kasa hırsızları yakalandı

İSTANBUL (AA) – Kağıthane'de girdikleri bir avukatlık ofisindeki çelik kasayı açarak 200 bin lira değerinde altın çaldıkları öne sürülen Gürcistan uyruklu 6 şüpheli yakalandı.

Alınan bilgiye göre, Kağıthane'de 11 Ocak'ta sabaha karşı bir avukatlık ofisine giren hırsızlar, iş yerindeki çelik kasayı açtı. Şüpheliler, kasanın içinde bulunan 200 bin lira değerindeki altını ve bir miktar parayı çalarak kaçtı.

Şikayet üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, olaya ilişkin çalışma başlattı.

Ekipler, binanın giriş ve çıkışı ile çevredeki güvenlik kamera görüntülerini incelemeye aldı. Şüphelilerin eşkalleri ve kullandıkları aracın plakası belirlendi.

Yakalanmamak için hırsızlıktan sonra iki ayrı gruba ayrılan şüpheliler, yaklaşık 10 gün süren kamera çalışmasının ardından tespit edildi.

Polis, 27 Ocak'ta hırsızlık olayını gerçekleştiren Lasha A. (40), Zura G. (41) ve Temur K'yi (34) Kadıköy'de bir binanın çevresinde keşif yaparken yakaladı.

Olaya karışan Avtunadil G. (37), Şalva G. (34) Grom G. (36) de Fatih'te saklandıkları adrese düzenlenen baskınla yakalandı. Adreste yapılan aramada kapı ve çelik kasaları açmak için kullanılan malzemeler ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüphelilerden Lasha A'nın tutuklu ve hükümlü kaçmasına yardım etmekten, Zura G'nin ve Şalva G'nin hırsızlık suçundan haklarında aranmasının bulunduğu bildirildi.

– Mağdurlar evinin soyulduğunun farkına varmıyor

Polis, gözaltına alınan şüphelilerin önce hedef seçtikleri adreste keşif yaptıklarını, kapı kilitlerini özel düzenekle kopyalayıp anahtar ürettiklerini belirledi.

Kapı kilitlerini zorlamadan içeriye giren şüphelilerin, evi ya da iş yerini dağıtmadan çok titiz davrandıkları, metal dedektörlerle arama yaptıklarını genellikle altın ve para çaldıkları öne sürüldü.

Mağdur vatandaşların evine ya da iş yerine hırsız girdiğinin farkına varmadıkları, genellikle yakınlarından şüphelenerek polise şikayette bulundukları bildirildi.

Polis, ev ve iş yerlerinde kıymetli eşya tutan vatandaşlara güvenlik kamerası ve alarm taktırmaları konusunda uyardı bulundu.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 6 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – AA muhabirine tatil dönemlerinde evlerden gerçekleşen hırsızlık olaylarının önüne geçmek için alınması gereken önlemleri anlatan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mülkiyeti Koruma ve Güvenlik Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Erhan Bakırcı, suç istatistiklerine göre evden hırsızlık olaylarının en çok tatil dönemlerinde arttığına dikkati çekti.

Erhan Bakırcı, uzun tatil dönemi için evden ayrılacaklara şu tavsiyelerde bulundu:

“Öncelikle evinizde uzun dönem olmadığınızı hissettirecek davranışlardan kaçınmak lazım. Örneğin posta kutusunda çok mektup birikmesi veya evde bir dönem için yaşam olmadığının hissedilmesi gibi… Bunun için özellikle geceleri belirli zaman aralıklarında ev ışıklarını aktive edecek sistemleri evlerimize kurabiliriz. Bir yakınımızdan posta kutumuzda biriken mektupları almasını, gündüz vakti evin bazı camlarını açmasını isteyebiliriz. Evlerimize alarm kurmayı kesinlikle öneriyorum. Tatile çıktığınızı da çok kimseye söylememekte fayda var. Özellikle sosyal medyada yaptığımız bazı paylaşımların hırsızlık suçunda hedef olmanıza yol açacağını unutmayın. Evinizde değerli eşyaları bırakmayın veya bıraktığınız eşyaların güvenlikli ortamlarda korunmasını sağlayın. Özellikle bireysel olarak yokluğunuzu hissettirecek rutinlerinizi iyi yönetin.”

Tatilde sosyal medya paylaşımlarına dikkat

Bakırcı, tatil dönemlerinde sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlara da dikkat edilmesini önererek, “Organize hırsızlık olaylarında bu suçu işleyenler tarafından bazı hedeflerin çok önceden belirlendiğini biliyoruz. Sosyal medyadan yapılan ‘Tatildeyiz.’ paylaşımları maalesef hırsızlar için çok cazip bir davetiye.” diye konuştu.

Ziynet eşyalarının kullanımı ve saklanması konusunda da tatil süreçlerinde dikkatli olmak gerektiğini belirten Bakırcı, şöyle devam etti:

“Eğer kayda değer ziynet eşyanız varsa bunları banka kasalarında saklamayı veya sigorta yaptırmayı öğrenmeliyiz. Eğer kötü bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsak evimizde küçük, açılması, taşınması zor, herkesçe yeri bilinmeyen bir kasa bulundurmalıyız. Tatile götürdüğümüz ziynet eşyaları için de aynı sorunlar olacaktır. Bilinmeyen bir ortam, belki ıssız bir ortam evdekinden daha fazla riskler içerebilir. Yolda araç kazası veya dinlenme alanlarında da hırsızlıkla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle tatile ziynet eşyalarınızla çıkmanızı hiç önermiyoruz.”

Bakırcı, hırsızların evlerde detektörlerle arama yaparak ziynet eşyalarının yerini bulabildiğini, suçluların evlere girişini zorlaştırmak için kapı ve pencerelerin sağlamlaştırılması ve alarm sistemi kurulmasını tavsiye etti.

Market alışverişlerinin dahi hırsızlar tarafından izlenebileceği konusunda uyaran Erhan Bakırcı, yapılan harcamalar, imkanlar ve standartların hırsızlar için cazibe yaratabileceğini vurguladı.

Erhan Bakırcı, evden ayrı kalınan zaman diliminde hırsızlığın yanı sıra yangın, gaz veya su kaçağı gibi risklere karşı güç kaynağının kesilmesi ve vanaların kapatılmasını da önerdi.

Muhabir: Güç Gönel

ŞANLIURFA (AA) – Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde suçlularla mücadele kapsamında çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, dolandırıcılık ve hırsızlık suçları şüphelileri ile uyuşturucu satışı yapan zanlıların adreslerini belirledi.

Asayiş Şube Müdürlüğü öncülüğünde, aralarında özel harekat polislerinin de bulunduğu 81 ekip ve 220 personelin katılımıyla şafak vakti merkez Haliliye ve Eyyübiye ilçelerinde 20 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Bölgeye giden yollar ekipler tarafından kapatılırken, drone yardımıyla da operasyon düzenlenen bölge kontrol altına alındı. Bazı adreslere ise özel harekat polislerince “koçbaşı” kullanılarak girildi.

Operasyonda, aralarında haklarında yakalama kararı olanların da bulunduğu 43 kişi gözaltına alındı.

Adreslerde yapılan aramada bir miktar uyuşturucu madde ile 5 tüfek, 3 tabanca, 13 fişek ve çalıntı olduğu belirlenen televizyon, 2 kaynak makinesi, matkap, zımpara makinesi, akülü oyuncak araba ve 2 araç ele geçirildi.

Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, işlemleri için emniyete götürüldü.