Hakkari'de başlatılan 'eğitim seferberliği'yle kentin başarı çıtası yükseliyor

HAKKARİ (AA) – Hakkari’nin eğitimde hak ettiği yere gelmesi, öğrencilerin daha ferah ortamlarda ders yapabilmeleri amacıyla Milli Eğitim Bakanlığınca yapımına başlanan 25 okul tamamlanarak hizmete sunuldu.

Hakkari Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü de kentte daha nitelikli eğitimin verilmesini, ailelerin de bu sürece dahil edilmesini sağlamak üzere başlattığı “eğitim seferberliği” kapsamında 20’yi aşkın projeyi hayata geçirdi.

Bu kapsamda, kentteki başarı grafiğini yükseltmek için ev ev dolaşarak ailelerle görüşen öğretmenler, öğrencilere de kaynak kitap ve materyal desteğinde bulundu.

Birçok okulda robotik kodlama atölyeleri kurulan kentte, öğrencilerin becerilerinin, üretkenliklerinin geliştirilmesi ve takım çalışmasını öğrenmeleri sağlandı.

Yürütülen çalışmalarla Hakkari’de lise ve üniversite sınavlarına katılan öğrencilerin puan ve yerleşme oranları önceki yıllara oranla yükseldi.

Öğrencilerin Kovid-19 sürecinden etkilenmemeleri için proje başlatıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Akademisi, öğrencilerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinden olumsuz etkilenmemeleri ve uzaktan eğitim sürecini daha verimli geçirmelerini sağlamak amacıyla “Her Ev Bir Okul” projesini başlattı.

Kentteki 4 bin öğrenciye konu özetleri, soru destek paketi, fasikül ve soru bankalarının ulaştırılacağı projeyle, EBA TV’ye girmediği tespit edilen 1350 öğrencinin derslerini takip etmeleri sağlanacak, EBA destek noktası sayısı 74’ten 100’e çıkarılacak.

Sınavlara girecek 15 bin öğrenciye haftada bir saat rehberlik hizmeti sunulacak kentte, internete erişim sıkıntısı yaşayan 15 bin 400 öğrenciye altyapının uygunluğuna göre internet sağlayıcı cihazlar temin edilecek.

Kentte başarı çıtasının yükseltilmesi için “eğitim seferberliği” başlatan ve tüm projelerle yakından ilgilenen Vali ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, AA muhabirine, göreve başladığı günden beri en büyük önceliği eğitime verdiklerini söyledi.

Kentin ve ülkenin geleceğini eğitimde gördüklerini belirten Akbıyık, “Bir Vali gibi değil, bir Milli Eğitim Müdürü, öğretmen gibi öğrencilerimizin her türlü problemleriyle ilgileniyoruz. Bunun için de öncelikle altyapı ve fiziki eksiklikleri gidermek gerekiyordu. Yaptığımız okullar, öğretmen evi, Halk Eğitimi Merkezleri ve lojmanlarla bu problem büyük oranda çözüldü.” dedi.

Daha kaliteli eğitim sunmak amacıyla “Bir Kitap Bir İnsan” projesini hayata geçirdiklerini belirten Akbıyık, çok başarılı sonuçlar aldıkları proje kapsamında bizzat kendisinin öğrencilere 13 bin kitap dağıttığını aktardı.

“Hakkari eğitimde artık son sırada değil”

Kentte eğitime ve kitap okumaya ilginin arttığına dikkati çeken Akbıyık, şöyle konuştu:

“Hakkari bugün okuyor. Bunda hazırladığımız projelerimizin büyük etkisi var. Eğitimi Geliştirme Projesiyle tüm öğretmenlerimizin seferber olduğu, ailelerle birebir iletişime geçtiği bir proje başlattık. Eğitim seferberliği başlatarak yürüttüğümüz çalışmaların meyvelerini alıyoruz. Öğrencilerimiz sınavlarda ciddi dereceler elde etmeye başladı. Hakkari artık eğitimde son sırada değil. Valinin, kaymakamın, milli eğitim müdürünün, öğretmenin, öğrencinin, velinin, belediye başkanının, sivil toplum örgütlerinin gündeminin eğitim olması gerekiyor. Bu doğrultuda ‘Her Ev Bir Okul’ projesini başlattık. Çocuklarımızın bu şekilde başarıyı yakalayacağına inanıyoruz. Artık evlerin birer okul olmasını arzu ediyoruz. Çünkü salgın nedeniyle uzaktan eğitim yapıyoruz. Uzaktan eğitime erişme imkanı olmayan öğrencilere gerekli kitap, doküman ve kaynakları ulaştırıyoruz. Dijital dünyaya çocuklarımızı en iyi şekilde adapte edeceğiz. Var olan eksiklik, aksaklıkları giderip bu süreci en iyi şekilde değerlendirerek çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştireceğiz.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) temsilcilerinin de hazır bulunduğu imza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, özellikle turizm alanındaki insan kaynağı ihtiyacının karşılanması için son 3 yıldır 53 okulda iş birliğine devam ettiklerini kaydetti.

Özer, “Bugün Kültür Turizm Bakanlığımız ve sektör temsilcileriyle İstanbul’daki otellerimizin insan kaynağı ihtiyacının karşılanmasıyla ilgili mesleki eğitim merkezleriyle ilgili yeni bir adım atıyoruz. İlk defa mesleki eğitim merkezlerinde yabancı dil eğitimi ile ilgili bir başlangıç yapacağız ve İstanbul’da tüm otellerimizin insan ihtiyacını karşılamış olacağız. Yaklaşık 25 bin insanımıza hem turizm alanında eğitim hem de istihdam imkanı kazandırmış olacağız.” diye konuştu.

Okul sayısı 100’e çıkarılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da salgın nedeniyle 2 yıldır dünyada daralma yaşayan turizm alanında gelecek yıllarda karşılaşılacak en büyük sorunun personel sıkıntısı olacağını dile getirerek, nitelikli personel ihtiyacını karşılamak için 3 yıl önce Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışma başlattıklarını ifade etti.

Bugün pilot bölge olarak İstanbul seçilerek yeni bir ilave yaptıklarını ve mesleki eğitimde turizme ağırlıklı pay ayrılacağını belirten Ersoy, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ile bir toplantı organize edip taleplerini dinlediklerini ifade etti.

Bir de komisyon kuracaklarını dile getiren Ersoy, şöyle konuştu:

“Hem Milli Eğitim Bakanlığımızdan, hem Kültür ve Turizm Bakanlığından, hem de STK temsilcilerinden bir komisyon kuruyoruz. ‘Mesleki eğitimle ilgili ihtiyaçlar nelerdir, uygulamada hangi sorunlarla karşılaşılıyor, hangi ilave müfredatlar yapılırsa daha iyi sonuç alırız?’ bunları tespit edip 10 gün içinde bundan sonraki yol haritamızı da buna göre belirleyeceğiz. Hedefimiz mesleki eğitim almış nitelikli personelin sektöre kazandırılması. Sayıları artırma kararı aldık. Şu anda 52 okul ama biz bunu kısa bir sürede 100 okula çıkarmayı hedefliyoruz ve burada da müfredat biliyorsunuz sektörün ihtiyacına göre belirlenmişti. Uygulamada karşılaştığımız sıkıntıları da değerlendirme fırsatı bulduk. Hem onları düzeltip hem yeni ihtiyaçları da müfredata ekleyerek tam sektörün istediği şekilde, insan kaynağını hızlı bir şekilde sektöre kazandırılmasını sağlamış olacağız.”

Milli Eğitim Bakanlığına teşekkür eden Ersoy, sözlerini, “Milli Eğitim Bakanlığı bizden gelen talepleri hızlı bir şekilde değerlendirip hayata geçiriyor. Projeleri başlatmak yeterli olmuyor, uygulama sırasında doğru, devamlı istişare edip uygulamada karşılaşılan sıkıntıları ve düzeltmeleri de hızlı bir şekilde yapıp hayata geçirmemiz gerekiyor. Bu bağlamda da iyi bir iletişim sağlanmış oldu. İnşallah sektörün nitelikli personel ihtiyacı sorununu da ileri yıllara miras bırakacak şekilde aşmış olacağız.” diye tamamladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından illere gönderilen yazıda, Bakanlığa bağlı okullarda okutulacak ders kitapları ile diğer eğitim araçlarının Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilerek Tebliğler Dergisi’nde yayımlandığı hatırlatıldı.

İlgili yönetmelikte “Öğrencilere Aldırılmayacak Kitaplar” başlığı altında “Bakanlık tarafından belirlenmeyen ders kitapları ile okutulacak diğer eğitim araçları öğrencilere aldırılamaz.” hükmünün yer aldığı belirtilen yazıda, bu hükme ve daha önce yapılan uyarılara rağmen Bakanlığa ulaşan bilgilere göre okullarda öğrenci çalışma kitabı, öğretmen ve öğrencilere kaynak ve yardımcı olacak basılı ve elektronik ortamdaki her türlü ders araçları gibi yardımcı materyallerin sınıf içerisinde kullanıldığı, bu materyallerden ödev verildiği ve velilerin de eğitim materyallerini almaya mecbur kaldıklarının anlaşıldığı aktarıldı.

Öğrenme-öğretme süreçlerinde uygun eğitsel materyal kullanımının, öğrencilerin bilgileri hatırlaması, pekiştirmesi, öğrenmelerinin kolaylaşması ve zenginleşmesi, derse katılımlarının artması açısından önemli katkılar sunduğuna işaret edilen yazıda, şu uyarılarda bulunuldu:

“Bu nedenle öğretmen ve öğrencilerimize dağıtımı yapılan ders kitaplarının yanında öğrenme-öğretme sürecine destek olmak için birbirinden farklı eğitsel özellikleri ile amaçları olan ve yazımız eki listede detayları bulunan yardımcı kaynaklar Bakanlığımız tarafından yayımlanıp kullanıcıların erişimine açılmaktadır. Bakanlığımızca öğretmen ve öğrencilerimize dağıtımı yapılan ders kitapları ve ek listede yer alan yardımcı kaynakların dışındaki diğer materyallerin, okullarda ve kurumlarda reklam ve tanıtımının yapılmasına izin verilmemesi ve velilere maddi külfet oluşturacak uygulamalardan kaçınılması gerekmektedir. Bu kapsamda yönetici ve öğretmenlerimizin konu hakkında bilgilendirilmeleri hususunda gereğini rica ederim.”

Öte yandan Bakanlık, yazının ekinde, Milli Eğitim Bakanlığınca okul öncesinden özel eğitime, ilkokuldan lise son sınıfa kadar hazırlanan ve 10 sayfadan oluşan eğitsel materyal listesini paylaştı.