Hakkari'de teröristlerin eğitim yuvalarında bıraktığı izler siliniyor

HAKKARİ(AA) – Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 4 yıl önce PKK’lı teröristlere yönelik başlatılan, “Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu”nda teröristlerin neden olduğu tahribatın giderilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı, Valilik, Kaymakamlık ve diğer kurumlarca yürütülen ihya çalışmaları sürüyor.

Sosyal yaşamın da yeniden canlandığı, terör saldırılarında evleri hasar görenler için yapılan modern konutların hak sahiplerine teslim edildiği ilçede, PKK’lı teröristlerin saldırıları sonucu hasar gören okulların yerine de yenileri inşa ediliyor.

İlçede PKK’lı teröristlerin saldırıları nedeniyle zarar gören 11 okulun yerine, farklı mahallelerde 18 modern okul binası projelendirildi. Devletin yatırımları sonucu 18 okuldan 15’i tamamlandı, 3’ünün inşaatı devam ediyor.

Eğitim kalitesinin artırılması amacıyla yürütülen çalışmalar sayesinde sınavlarda başarılı olan öğrenci sayısında da gözle görünür oranda artış yaşandı.

“Hakkari’de eğitim seferberliği başlattık”

Vali ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, AA muhabirine, kentte hayatın hızlı, hareketli ve canlı şekilde devam ettiğini söyledi.

Kent genelinde turizm, eğitim, sağlık ve spor başta olmak üzere her alanda çalışmaların yürütüldüğünü belirten Akbıyık, şunları kaydetti:

“Yüksekova’da terör saldırılarında kullanılamaz durumdaki okulların yerine modern eğitim yuvaları inşa ediliyor. Birçok okulumuzda çalışmalar bitti. İnşallah kısa zamanda yapılan 18 okulumuzu bitirip eğitim öğretime kazandıracağız. Hakkari’de hayata geçirdiğimiz proje ve etkinliklerle eğitim seferberliği başlattık. Bu çalışmalar da sonuçlarını vermeye başladı. Çocuklarımız sınavlarda daha başarılı sonuçlar aldı. Bir önceki yıldan daha iyi durumdayız.”

Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı ise 2016’da terör örgütünün neden olduğu tahribat sonrasında yaklaşık 170 dersliğe tekabül eden 11 okulun zarar gördüğünü aktardı.

“Yüksekova’nın eğitim ve öğretimi nefes aldı”

Devletin bu süreçten sonra ilçede yatırım atağı başlattığını, zarar gören 11 okulun yerine 300 dersliğe denk gelen 18 okulun inşa edildiğini bildiren Doğramacı, şöyle konuştu:

“Yüksekova’nın eğitim ve öğretimi nefes aldı. Şimdi huzur ortamının oluşmasıyla çocukların eğitime yönelik olan talepleri artmaya başladı. Biz bu yatırımları yaptıkça, çocuklarımızın heyecanını gördükçe farklı yatırımlar da arkasından geliyor. Gençliğe yönelik yatırımlarımız devam ediyor. 18 okuldan 3’ünde çalışmalar devam ediyor. Bunları da yıl sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz. 18 okula 120 milyon liranın üzerinde kaynak aktarıldı.

Geleceğimiz olan çocuklar için yapılan hiçbir yatırım fazla değildir. Huzur ortamı oluştukça gençlerimizin eğitime olan arzusu daha çok ortaya çıkıyor. Çok sıkıntılı bir süreçten çıktık. Şu an da huzur ortamı oluştuğu için sadece bizden kurs almak isteyen mezun olmuş 2 bin öğrencimiz var. Biz bunlara nasıl hizmet sunabiliriz, bunun gayreti içerisindeyiz. Çocuklarımız okumak istiyor. Geleceğin güçlü Türkiyesini inşa etme yolunda çocuklarımızın bir gayreti var. Bu da bizi çok mutlu ediyor.”

“Vatandaşlarımız tozdan, çamurdan kurtulacak’

Kentteki diğer yatırımlara da değinen Doğramacı, ilçenin su sorununu ortadan kaldırmaya yönelik yapılan su arıtma tesisinin ülkedeki sayılı tesislerden biri olduğunu ve tamamlanmasıyla ilçenin su sorununun çözüleceğini vurguladı.

İlçenin tüm sorunlarının giderilmesine yönelik yatırımların devam ettiğini anlatan Doğramacı, “Daha önce alt yapıyla ilgili bütün yatırımlar yapılmıştı. Biz alt yapının üzerine yollarımızı yapıyoruz. Bu çalışmalar tamamlanınca vatandaşlarımız tozdan, çamurdan kurtulmuş olacak. Parklar, bahçeler, dere ıslahı gibi yatırımlarımız var. Bunlar bittiği zaman bambaşka bir Yüksekova ile karşı karşıya olacağız.” dedi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

HAKKARİ (AA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Resmi Gazete’de yayımlanan kararı kapsamında “Milli Park” ilan edilen Yüksekova’da bulunan İkiyaka Dağları’ndaki Sat Buzul Gölleri, kültür, sanat ve sportif faaliyetlerle şenleniyor.

Bölgedeki doğal güzellikleri turizme kazandırmak ve bölgenin tanıtımına katkı sunmak için Valiliğin desteğiyle Cilo Sat Gölleri ve Buzulları Dağcılık ve Doğa Sporları Derneğince (CİSAD) ikincisi düzenlenen festival renkli geçti.

Yerli ve yabancı 1000’e yakın doğasever ve sporcunun katıldığı festivalde, akşam saatlerinde yakılan kamp ateşi etrafında toplanan kampçılar, Türkçe ve Kürkçe Türküler eşliğinde halay çekerek eğlendi.

Yamaç paraşütü, kano ve dağ bisikleti etkinlikleri de yapıldı

Yoğun ilgi gören festivalde, trekking, yamaç paraşütü, kano, yüzme ve dağ bisikleti gibi etkinlikler de gerçekleştirildi.

Vali ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, beraberinde Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Muammer Alper, Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kavukçu, AK Parti İl Başkanı Abdulmuttalip Özbek ve bazı kurum amirleri ile festival alanını ziyaret etti.

Akbıyık, burada yaptığı konuşmada, CİSAD ile bölgede doğa sporları festivalinin ikincisini düzenlediklerini söyledi.

Festivalde emeği geçen herkese ve katılımcılara teşekkür eden Akbıyık, “Türkiye’nin her yerinden bu güzellikleri görmek için buraya gelen vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Buralar bir zamanlar maalesef Hakkariliye, Kürt’e, Türk’e, Türkiye’ye kötülük yapmak isteyen terör örgütünün cirit attığı, eğitim yaptığı yerlerdi. Ama çok şükür bugün ne Hakkari’de ne bu dağlarda 3 bin 500 rakımda terörün ‘t’sinden dahi söz edilemez. Bir tane dahi terörist buralarda bulunmuyor. İnşallah tam manasıyla bir terörist dahi kalmayana kadar güvenlik güçlerimizle, Hakkari halkıyla beraber mücadele edeceğiz.” dedi.

​​​​​​​”Pandemiye rağmen inanılmaz bir rağbet var”

Güvenlik güçlerinin halkın desteğiyle yurdun her noktasında ve sınır dışında güvenliği sağladığını aktaran Akbıyık, şunları kaydetti:

“Bu sene özellikle huzurun gelmesiyle pandemiye rağmen inanılmaz bir rağbet var. Dağlarımıza, Sat Gölleri’ne, Reşko Geçidi’ne, Cennet Cehhenem Vadisi’ne ilgi var. Şu manzara ancak Alpler’de, Himalayalar’da vardır. İnşallah hep birlikte bu potansiyeli hem Hakkarililerin hem de Türkiye ekonomisine, turizmine kazandıracağız. Güvenlik güçlerimiz bu dağlarda en üst düzeyde güvenliği sağlıyorlar. Hakkarililerin çocuklarını, Cilo’nun Sat’ın çocuklarını, Zap’ın çocuklarını kurda kuşa yem etmemek için, kötülüğe, şiddete gitmemeleri için biz Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak sizlerle beraber yek vücut olmuş şekilde iyiliğe, güzelliğe yönelmeleri konusunda çaba sarf ediyoruz.”

CİSAD Başkanı Azad Ölmez de dernek olarak kentteki doğal güzelliklerini Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını anlattı.

İlk festivali 2018’de 150 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiklerini anımsatan Ölmez, “Bu yıl da 800’ü aşkın katılımcımız oldu. Bunların 400’ü il dışından geldi. Ülkenin birçok şehrinden katılım oldu. Gayet güzel bir festival oluyor.” diye konuştu.

Festivale İzmir’den katılan Ayşe Kartal da bölgenin görülmeye değer bir yer olduğunu belirterek, “Burada bin kişiden fazla insanla birlikte çadır kurduk. Birçok dağcılık kulübüyle buradayız. Hepimiz kardeşiz, hep birlikte eğleniyoruz. 4 mevsimi bir arada yaşıyoruz.” dedi.

Adana’dan gelen Tuğba Özacan ise bölgeye önyargılarla geldiklerini fakat bu ön yargının yersiz olduğunu gördüklerini belirterek, “Burası muhteşem, doğa harikası. Çok güzel bir atmosfer var. Güzel bir gece geçirdik. Çok farklı bir sabaha uyandık.” ifadelerini kullandı.

Akbıyık ve beraberindekiler, daha sonra doğaseverlerle halay çekti, kano yaptı.

Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), 112 Acil Sağlık Hizmetleri ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekiplerinin de hazır bulunduğu festivale, Çukurca Belediye Başkanı Ensar Dündar, Gençlik ve Spor İl Müdürü Emin Yıldırım, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Gür, Kültür ve Turizm İl Müdürü İdris Ağacanoğlu, AFAD İl Müdürü Resul Karadeniz ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.

Muhabir: Sayim Harmancı

VAN (AA) – Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölge genelinde hava parçalı ve az bulutlu olacak.

Sıcaklığın 2 ila 4 derece artacağı bölgede rüzgar, batıdan ve güneyden hafif, zaman zaman orta kuvvette, Van Gölü’nde ise doğulu yönlerden 2 ile 4 kuvvetinde esecek.

Gün içinde en yüksek sıcaklığın Muş’ta 23, Hakkari’de 21, Van’da 19 ve Bitlis’te 17 derece olacağı öngörülüyor.

Bölgede artan sıcaklıklardan dolayı kar erimelerinin hızlanması sonucu meydana gelebilecek su baskını, ulaşımda aksamalar ve çığ riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.