Hakkari'nin maden potansiyeli raporu hazır

HAKKARİ (AA) – Hakkari'de "Maden zenginleştirilmesine yönelik teknoloji kullanım altyapısının incelenmesi fizibilite raporu hazırlama projesi" kapsamında yürütülen çalışmada, Hakkari-Van arasında kurulacak kurşun-çinko izabe tesisiyle ülkeye yılda en az 500 milyon dolar döviz girdisinin sağlanacağı belirtildi.

Hakkari Valiliği ile Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünce hazırlanan ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından desteklenen proje kapsamında, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Jeoloji Mühendislik Fakültesi akademisyenlerinin de yer aldığı teknik heyet, kentteki kurşun-çinko potansiyelinin ortaya çıkarılması ve değerlendirilmesi amacıyla Hakkari, Çukurca ilçesi ile Şırnak'taki bazı bölgelerde çalışma yürüttü.

– "Binlerce kişiye istihdam sağlanacak"

Teknik heyetin yaptığı incelemeler sonucunda hazırlanan raporda, bölgedeki madenlerin analizlerinin, maden şirketine ait flotasyon tesisi ile İran'ın Zencan bölgesindeki kurşun-çinko metalurji tesislerinde incelemesinin yapıldığı belirtildi.

Hakkari'de "Kurşun-Çinko Çalıştayı" düzenlendiği belirtilen raporda, şunlar kaydedildi:

"Hakkari-Şırnak bölgesinin Türkiye'nin en büyük çinko-kurşun provensi (aynı türden birden fazla yatak) ve 100 milyon ton düzeyinde kurşun-çinko potansiyeli içermektedir. Bölgedeki yataklardan üretilecek cevherin yılda 1 milyon tona kadar çıkabilecek ve bu en az iki fabrikayı besleyebilecektir. Hakkari-Van arasında kurulacak kurşun-çinko izabe tesisiyle bölgede binlerce kişiye istihdam ve ülkeye yılda en az 500 milyon dolar döviz girdisi sağlanacaktır."

– "Hakkari kurşun ve çinko madenleri bakımından zengin"

Çalışmaya ilişkin hazırlanan rapor kapsamında sektör temsilcileriyle bir araya gelen Vali ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, kentin kalkınmasını sağlayacak projeler hakkında bilgi verdi.

Projelerin hayata geçirilmesinde ilgili bakanlıkların ve DAKA'nın büyük desteğinin olduğunu belirten Akbıyık, göreve başladıktan sonra Vali Yardımcısı Aziz Gölbaşı başkanlığında proje birimi oluşturduklarını, kurumların iş birliğiyle projeler hazırladığını söyledi.

Bunlardan birinin de "Hakkari ilinde maden zenginleştirilmesine yönelik teknoloji kullanım altyapısının incelenmesi fizibilite projesi" olduğunu aktaran Akbıyık, şöyle konuştu:

"Hakkari kurşun, çinko yatakları bakımından Türkiye'de potansiyeli en yüksek yerlerden biri. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Jeoloji Mühendisliği bölümü ile bu projeyi gerçekleştirdik. Bu kapsamda yerinde incelemeler yapıldı ve rapor hazırlandı. Bu rezervlerin tespit edilmesi gerekiyor. Ciddi bir üretim potansiyeli var. İlimize bir metalurji fabrikası kurulması gerekiyor. Arkadaşlar buna kanaat getirmiş."

Ardından Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Murat Koca, rapora ilişkin detaylı bir sunum yaptı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

HAKKARİ (AA) – Hakkari’nin Çukurca ilçesinde yetiştirilen susamın tarihi taş değirmenlerde öğütülmesiyle yapılan tahin, zorlu bir süreç sonrası tüketicilere sunuluyor.

Engebeli arazi ve yüksek dağlarla çevrili olan, ılıman iklimi nedeniyle incir, nar, pirinç ve Trabzon hurması gibi ürünlerin yetiştiği ilçede, yağ bitkilerinden susam da çiftçiler için önemli gelir kaynakları arasında yer alıyor.

Kaymakamlık ve belediyenin desteğiyle 3 yıl önce hayata geçirilen “Zap Vadisi Projesi” kapsamında alım garantisi verilmesiyle susamın ekim alanı arttı.

Çiftçiler için vazgeçilmez ürün olan ve ilkbaharda ekildikten sonra 4 ayda olgunlaşan susamın geleneksel yöntemlerle hasadına başlandı.

Sabahın ilk ışıklarıyla tarlaya giden çiftçilerin birbirlerine yardım ederek oraklarla biçtiği susam, kümeler halinde kurumaya bırakılıyor. Yaklaşık 20 gün güneşte bekletildikten sonra sopalarla vurulan susam, bitkisinden ayıklanıyor.

Susam taneleri, elenip savrulmasıyla yabancı maddelerden temizleniyor. Bir gece suda bekletilerek nemlenmesi sağlanan susam, daha sonra tuzlu suya konularak kabuklarından ayrılıyor.

Birkaç defa yıkandıktan sonra odun ateşiyle yakılan taş fırınlarda kavrulan susam, tekrar elenip ardından suyla çalışan tarihi taş değirmenlerde öğütülerek tahine dönüştürülüyor.

Bölgedeki çiftçilerin yoğun emeği sonucu hiçbir makine kullanılmadan üretilen, doğallığı ve lezzetiyle ilgi gören tahin, paketlenerek satışa hazır hale getiriliyor.

“Türkiye’nin her tarafına gönderiyoruz”

Gündeş köyü sakinlerinden Behçet Demir, AA muhabirine, ilkbaharda ektikleri susamı yardımlaşarak ürettiklerini anlattı.

Hasat döneminde de susamı el birliğiyle biçtiklerini belirten Demir, “Bu sene havalar çok sıcaktı. Hemen hemen herkesin tarlası var. Kiminin 2, kiminin 3, kiminin 5 tarlası var. Özellikle hasat döneminde çok zorluk çekiyoruz. Hasat normaldi. Geçen seneye göre azdı. Biçtikten sonra kurutuyoruz, temizliyoruz. Ondan sonra değirmene götürüyoruz. Türkiye’nin her tarafına gönderiyoruz. İran, Irak ve başka ülkelere de satıyoruz.” diye konuştu.

Semih Demir de susamı mayıs, haziranda ektiklerini, eylülde de biçmeye başladıklarını söyledi.

Köylüler olarak birbirlerine yardım ederek çalıştıklarını anlatan Demir, “Hasat ettiğimiz susamı kurutuyoruz, sonra elekten geçiriyoruz. Değirmende tahin yapıyoruz. Bize yetecek kadar kaldırıyoruz, kalanı da satıyoruz. Buranın toprakları çok verimlidir, susamı da organiktir. Organik olduğu için tahini de çok güzel oluyor. Çukurca’nın tahini çok meşhurdur.” ifadelerini kullandı.

Mesut Yaşar ise bu ürünün büyük emekler sonucu elde edildiğini dile getirerek, “Çukurca tahininin güzel olmasının sebebi, tamamen doğal, organik olması ve hiçbir katkı maddesinin bulunmaması. Hiçbir aşamada makine kullanılmıyor. Tadı da harika. Tahinimize, 2-3 yıldır Kaymakamlığın verdiği desteklerle ve büyük şehirlerdeki sempozyumlarda yaptığımız tanıtımlarla yurt içi ve yurt dışından siparişler alıyoruz.” dedi.

Muhabir: Sayim Harmancı, Mehmet Dayan

ANKARA (AA) – Bakanlıktan yapılan açıklamada, Hakkari merkez ilçe Kavaklı köyü kırsalında İl Jandarma Bölge Komutanlığı ve MİT Başkanlığınca yürütülen çalışmalar neticesinde, Jandarma Özel Harekat ve Jandarma Komando birlikleri tarafından J-SİHA ve Hava Kuvvetleri desteğiyle operasyon düzenlendiği belirtildi.

Operasyonda 3 bölücü örgüt mensubunun silahlarıyla etkisiz hale getirildiği, bölgede operasyonlara devam edildiği kaydedildi.