Hanau'daki ırkçı terör saldırısının kurbanları Duisburg'da anıldı

DUİSBURG (AA) – Almanya'nın Hanau kentinde 20 Şubat'taki ırkçı terör saldırısında yaşamını yitirenler, Duisburg kentinde anıldı.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Duisburg Merkez Camisi'nde düzenlenen törende, yaşamını yitiren 4'ü Türk 9 kişi için dua edildi, her türlü terör ve ırkçılık lanetlendi.

Kurbanların anısına saygı duruşuyla başlayan törende Hamborn Belediye Başkanı Marcus Jungbauer, Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar ve Duisburg DİTİB Merkez Camisi din görevlisi Niyazi Tok konuşma yaptı.

Konuşmalarda birlikte barış, huzur ve güven içinde yaşamanın önemine değinilerek, terör ve ırkçılığın her türlüsü kınandı.

Konuşmaların ardından terör saldırısında yaşamını yitirenler için dua edildi, kurbanların anısına gül bırakıldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

HANAU (AA) – Almanya'nın Hanau kentinde ırkçı katil Tobias Rathjen'in (43) katlettiği 4'ü Türk 9 kişi için Hanau kentinde anma töreni düzenlendi.

Törene, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Eyaletler Meclisi Başkanı Dietmar Woidke, eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Hessen Başbakanı Volker Bouffier, Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic, Hanau Büyükşehir Belediye Başkanı Claus Kaminsky ve Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı ile davetliler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Hanau'da iki hafta önce gerçekleşen ırkçı saldırı için, "Bu hepimize yapılan bir saldırıydı." değerlendirmesinde bulundu.

Steinmeier, Almanya'nın her yerindeki insanların Hanau kentiyle beraber yas tuttuğunu belirterek, ''Hepimiz, bir terör suçu ve vahşice öldürücü bir şiddet eylemi ile sarsıldık. Acımız ve öfkemiz kederimize karışıyor.'' ifadelerini kullandı.

– ''Devletin herkesi koruma görevi var''

Almanya'daki herkesin huzur ve güvenli bir şekilde yaşaması gerektiğine dikkati çeken Steinmeier, ''Ülkemizde yaşayan herkes, güvenlik ve barış içinde yaşayabilmelidir. Devletimizin bu hakkı koruma görevi vardır. Bunun için daha fazlasını yapmak zorunda. Bunun için her şey yapmalı. Bu sorumluluk öncelikle ülkemizin kurumları tarafından üstlenilmekte, bu sorumluluk hepimizin. Nefret ve ajitasyona, terör ve şiddete karşı birlikte durmak zorundayız.'' diye konuştu.

– "Müslümanlara karşı yaygın bir düşmanlık var"

Steinmeier, Almanya'da ırkçılığın bulunduğunu belirterek, ''Evet, Müslümanlara karşı yaygın bir düşmanlık var. Koyu tenli veya başörtüsü olan insanlar ayrımcılık yaşıyorlar, saldırıların, hakaretlerin ve şiddetin kurbanları oluyorlar. Hepsinin, kendilerini koruyan bir devlet istemeye hakkı vardır.'' dedi.

– "Açık topluma bir saldırıydı"

Hessen Eyaleti Başbakanı Bouffier ise saldırganın ırkçı saiklerle hareket ettiğini belirterek, hayatını kaybedenlerin yabancı olmadıklarını, Hanau kentini ve Hessen eyaletini kendilerine yurt edindiklerini söyledi.

Bouffier, ırkçılığın ve nefretin toplumda yeri olmadığını vurgulayarak, "Bu, bizim açık toplumumuza karşı bir saldırıydı." ifadesini kullandı.

Aşırı sağa ve ırkçılığa karşı uyanık olunması ve buna anlayış gösterilmemesi gerektiğini ifade eden Bouffier, ırkçılığa her zaman karşı durmanın, herkesin görevi olduğunu kaydetti.

– "Sizin nefretinizden daha güçlüyüz"

Belediye Başkanı Kaminsky de, Hanau kentinin 19 Şubat ile anılmasının çok acı olduğunu belirtti.

Merkel'in "ırkçılık ve nefret zehirdir" şeklindeki sözlerine hak verdiğini belirten Kaminsky, ırkçılara yönelik, "Biz daha çoğuz ve sizin nefretinizden daha kuvvetliyiz." ifadesini kullandı.

Kaminsky, 19 Şubat'ta hayatını kaybedenler için bir anıt dikileceğini belirterek, yaşanan acıların unutulamayacağını kaydetti.

– ''İnsan çabuk unutur. Ama bu genç insanlar ve tüm kurbanları unutmamalıyız''

Ölen Türk gençlerinin arkadaşı olan Kemal Koçak da yaptığı konuşmada, çok üzgün olduğunu belirterek, ''İnsan çabuk unutur. Ama bu genç insanlar ve tüm kurbanları unutmamalıyız. Bugünlerde ırkçılık, nefret ve şiddete karşı birlikte durmalıyız ve gelecekte de ayağa kalkıp sesimizi yükseltmeliyiz.'' dedi.

Koçak, Hanau'da doğduğunu belirterek, "Burada büyüdüm. 4 çocuğum var, ancak 19 Şubat'tan sonra artık dışarıya çıkmaya korkuyoruz" şeklinde konuştu.

Irkçı saldırıda hayatını kaybeden Bosnalı Hamza Kurtovic'in kız kardeşi Ajla Kurtovic ise katili, ırkçı saldırıya nefretin sürüklediğini vurgulayarak, "Nefret ve ırkçılık birbirine çok yakın. Ben, herkesin nefrete mesafe koymasını istiyorum. Almanya bizim vatanımız. Kardeşim Hamza hiç beklenmedik şekilde aramızdan kopartıldı. Geriye kalan sınırsız bir acı oldu.'' ifadelerini kullandı.

Hanau'daki kurbanlardan Afganlı Said Nesar Hashemi'nin kız kardeşi Saida Hashemi ise kardeşinin Hanau'da dünyaya geldiğini ifade ederek, ''Burada yetişti, burada okula gitti, ailesi buradaydı ve arkadaşları buradaydı. Bu insanları böyle olaylara motive eden ne? Bu nefreti ne kadar tolere etmeliyiz? Irkçılara platform sunulmamalı.'' diye konuştu.

650 davetlinin hazır bulunduğu törende her bir aile için 25'er kişilik kontenjan ayrıldı.

19 Şubat'ta ırkçı Tobias Rathjen'in düzenlediği terör saldırısında Mercedes Kierpacz, Sedat Gürbüz, Gökhan Gültekin, Hamza Kurtoviç, Ferhat Ünvar, Kaloyan Velkov, Vili Viorel Paun, Said Nesar Hashemi ve Fatih Saraçoğlu hayatını kaybetmişti. Rathjen, saldırının ardından evine dönerek annesi Gabriele Rathjen'i öldürdükten sonra intihar etmişti.

Polis, Tobias Rathjen'in evine baskın düzenlemiş ve ırkçı katilin cesedini bodrum katında bulmuştu.

KÖLN (AA) – Almanya'nın Hanau kentinde 19 Şubat'ta ırkçı terör saldırısı sonucu yaşamlarını yitirenler, Köln'de düzenlenen etkinlikte anıldı.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Chorweiler Merkez Camisi'nde "Bir daha asla" temasıyla düzenlenen etkinlik, saldırıda ölen 4'ü Türk 9 kişi için okunan Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes, İdlib'de şehit olanları anarak başladığı konuşmada, Hanau'da hayatını kaybedenlerin ailelerine de başsağlığı diledi.

Hanau'da yaşanan terör olayının uzun zamandır altı çizilen İslam düşmanlığı ve ırkçı saldırıların son zincirini oluşturduğunu belirten Erciyes, bu olayın bazılarının dile getirdiği gibi "çılgın bir insanın gerçekleştirdiği münferit bir olay" olmadığına dikkati çekti.

Erciyes, "Son dönemlerde maalesef Solingen olayı, NSU saldırıları gibi birçok olayla karşılaştık. Bu tür ırkçı terör olaylarına çanak tutan bir ortam var. Öncelikle bu konunun iyi teşhis edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu olayların ve saldırıların üzerine hep birlikte gitmeliyiz. Alman yetkililerden beklentimiz bu yöndedir." dedi.

Türk toplumunun 60 yıldır burada yaşadığını ve artık Almanya'nın bir parçası olduğunu kaydeden Erciyes, "Toplumumuz buranın kalkınmasına, gelişmesine önemli katkılarda bulundu. Artık burası sizlerin evi. Bu tarz saldırılar toplumumuzu korkutmayacaktır. İnanıyoruz ki Alman toplumuyla birlikte bu olaylar karşısında dik durup, birlik ve beraberlik içinde bu sorunları aşacaksınız." ifadelerini kullandı.

Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) Federal Milletvekili Gisela Manderla ise burada birçok ülkeden gelen insanlarla birlikte barış ve huzur içinde yaşadıklarını, bu birlik ve beraberliği kimsenin bozmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

– Irkçı terör saldırısında 9 kişi hayatını kaybetmişti

Almanya'nın Hanau kentinde 19 Şubat gece saatlerinde iki kafeye düzenlenen ırkçı terör saldırısında, aralarında 4 Türk'ün de bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetmişti.

Özel harekat timinin düzenlediği operasyonda, saldırıyı gerçekleştiren ırkçı terörist 43 yaşındaki Tobias R. ve 72 yaşındaki annesi evinde ölü bulunmuştu.

Saldırgan Tobias R'nin avcılık belgesi olduğu ve ardında bir mektupla video bıraktığı kaydedilmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel saldırıya ilişkin, "Irkçılık zehirdir, nefret de zehirdir ve bu zehir toplumumuzda vardır." açıklamasını yapmıştı.