Hatay'da “gizli hayırsever” iki bakkalın veresiye defterini satın aldı

HATAY (AA) – Hatay'ın merkez Antakya ilçesinde bir hayırsever, iki mahallenin ödeme yapamayan 67 hanesinin toplam 14 bin 300 liralık borcunu kapattı.

İsminin açıklanmasını istemeyen hayırsever, Cumhuriyet ve General Şükrü Kanatlı mahallelerindeki iki bakkala gelerek işletme sahiplerinden veresiye defterlerindeki borçları hesaplamasını istedi.

Her iki bakkalda da toplam 14 bin 300 liralık borcun çıktığı defterleri satın alan hayırseverin, mahallelerdeki bazı ihtiyaç sahiplerine para yardımında da bulunduğu öğrenildi.

Yaptığı davranışla takdir toplayan hayırsever, birçok borçlunun da hayır duasını aldı.

Cumhuriyet Mahallesi'nde bakkalı olan Mustafa Bağcı (68), gazetecilere yaptığı açıklamada, 26 yıllık bakkal işletmecisi olduğunu ve hayatında ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını anlattı.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir hayırseverin dün akşam bakkala gelerek veresiye defterindeki borçları toplamasını istediğini aktaran Bağcı, şöyle devam etti:

"Defterde ne kadar borç varsa hesapla bu borçları ben kapatacağım, dedi. Bir iki saat sonra bu parayı bana göndereceğini söyledi, hesapladım ve gerçekten de iki saat sonra gelip ödemeyi yaptı. Defteri çöpe atmamı söyledi. Tüm borçları kapattı. Borcu ödenenlerin de hepsi adama dua etti. Dul bir kadın tek maaşla geçiniyor ve 770 lira borcu vardı, onu da kapattı. Gece saat 11'e kadar müşteriler beni aradı, görmüşler sosyal medyada, hepsi bolca dua etti."

Bağcı, mahalledeki toplam 17 ailenin borcunun kapatıldığını sözlerine ekledi.

– "Allah emsalini çok etsin"

Bir başka bakkal işletmecisi Ömer Köleoğlu da tanımadığı bir kişinin akşam saatlerinde dükkana gelerek veresiye defterini kendisinden istediğini söyledi.

Hayırseverin 7 bin 500 lira çıkan defterdeki borcun 6 bin 800 lirasını kapadığını ifade ederek, "Defteri topladı, bu borçları satın aldığını söyledi. Hem borçları kapattı hem defteri de alıp gitti. 7 bin 500 lira bir borç çıktı, 'Sen de birazından vazgeçeceksin' dedi ve 6 bin 800 lira ödeme yaptı. Yaklaşık 50 hanenin borcu vardı defterde. Borçlular duyunca çok sevindi hatta bir kadın, 'İlle sana sarılıp öpeceğim' dedi. O derece sevindi. Ben de çok şaşırdım hiç ummadığım bir anda geldi. Allah emsalini çok etsin." diye konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

AKSARAY (AA) – Aksaray'da hayırseverler, bir mahallede vatandaşların yaklaşık 8 bin liralık veresiye borcunu ödedi.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen iki iş insanı, Coğlaki Mahallesi'ndeki bir bakkalda, dar gelirli vatandaşların borçlarının bulunduğunu öğrendi.

Bakkal Cumali Kandemir ile görüşen hayırseverler, mahalle sakinlerinin yaklaşık 8 bin liralık borcunu ödedi.

Kandemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, 15 yıldır bu mahallede esnaflık yaptığını söyledi.

Dün akşam saatlerinde dükkana gelen iki hayırseverin veresiye defterindeki borçları ve mahallelinin durumunu sorduğunu belirten Kandemir, şöyle konuştu:

"Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu bu günlerde, hayırsever iş insanlarımız gelerek veresiye defterimizi satın aldı. Defterimizde 3-4 yıllık borcu olan vatandaşlarımız vardı. Bu mübarek günlerde onlar bizleri ve borcu olan vatandaşları sevindirdi, Allah da onları sevindirsin. Defterimizde 30 vatandaşımızdan fazla borçlu insan vardı. Borcu 500 lira olan da vardı 30-40 lira olan da vardı. Toplamda yaklaşık 8 bin liraya yakın borç vardı. Vatandaşlar çok mutlu oldu. Gelen müşterilere 'borcunuz kalmadı' diyorum, çok mutlu oluyorlar, şaşırıyorlar. Şimdi yeniden defter aldım oraya tekrar yazmaya başladım."

Mahalle sakinlerinden Ender Müjdeci ise bakkala geldiğinde borçlarının tamamının ödenmiş olduğunu öğrendiğini belirtti.

Çok şaşırdığını ve mutlu olduğunu anlatan Müjdeci, "Hayırseverden Allah razı olsun. Bu mübarek günde bizleri sevindirdi. Allah işini gücünü rast getirsin. Borçlarımızı kapattıkları için mahalleli adına çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

ANTALYA (AA) – Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Alanya Şubesi üyeleri, dar gelirli vatandaşların iki bakkaldaki borçlarını kapattı.

Şube Başkanı Mustafa Durusoy, yaptığı yazılı açıklamada, Osmanlı'dan miras kalan geleneği ilçede yaşatmak istediklerini bildirdi.

Genel merkezlerinin başlattığı uygulamaya Alanya olarak katıldıklarını vurgulayan Durusoy, "İki farklı marketten veresiye defteri satın aldık. Rabb'im kabul buyursun inşallah. Bu ecdat geleneğini bize yeniden hatırlatanlara teşekkür ediyorum. Rabb'im birliğimizi daim etsin." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, ödeme yapılan iki bakkalın camına "Bu markette 12 Mayıs 2020 gününe kadar borcu olanların borçları hayırseverler tarafından ödenmiştir." yazısı asıldı.