Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi Avustralya'yı protesto etti

İSTANBUL (AA) – Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi, deve ve kedileri öldürmeyi planladığını iddia ettikleri Avustralya'yı protesto etti.

Ellerinde "Avustralya hayvan katliamını durdur", "Ağaca hayvana yeryüzüne özgürlük", "Kuraklığın sorumlusu develer değil vegan olmayan dünya" dövizleriyle Beşiktaş'taki Avustralya Başkonsolosluğu'na gelen grup, deve, koala ve kanguru maskeleri takarak slogan attı.

Grup adına açıklama yapan Arzu Serter, Avustralya'da eylül ayında başlayan yangınların devam ettiğini hatırlattı.

Serter, kontrol edilemeyen yangınlar yüzünden yaban hayat nüfusunun ve doğal yaşam alanının büyük kayba uğradığını belirterek, "Belçika'nın yüzölçümünden daha geniş bir alana yayılan bu yangınlar yüzünden 25 insan ve bir milyardan fazla yaban hayvanı öldü. Bu rakamın içinde çiftliklerde insan kullanımı için yetiştirilen hayvanların ölümleri yer almıyor." dedi.

Dünyanın koalaların alevlerden kaçma çabalarını izlediğini hatırlatan Serter, şunları kaydetti:

"Avustralya devleti ülkede süre gelen kuraklığı bahane ederek çiftliklere, evlere, klima cihazlarına, insanlara, insanların besledikleri hayvanlara ve yapılara zarar verdiği gerekçesiyle 10 bin yaban devesinin öldürülmesine karar vermiş, kısa süre önce 5 bin deveyi katletmiştir. Bu kararın açıklanmasının ardından dünyadan gelen bütün tepkilere kulağını tıkamayı seçmiş olan Avustralya, su kıtlığının faturasını hayatta kalmak için olmazsa olmaz bir gereksinimi yerine getirebilmek için su içmeye çalışan masum develere kesmiştir."

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

BRÜKSEL(AA) – Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, CNN International televizyonundan Christian Amanpour’a verdiği röportajda, Fransa-ABD arasındaki denizaltı anlaşması kriziyle ilgili konuştu.

“Bu konuda yanıtlanması gereken çok açık soru var. Üye devletlerimizden biri kabul edilemez bir muameleye uğradı. Bu yüzden ne olduğunu ve neden olduğunu öğrenmek istiyoruz. İşleri normal seyrinde sürdürmek için öncelikle bunu açıklığa kavuşturmamız gerek.” diyen von der Leyen, Avrupa’da bu konunun ele alınışıyla ilgili bir hayal kırıklığı oluştuğunu aktardı.

Von der Leyen, “Biz dostuz, ortağız. Dostlar ve ortaklar özellikle ortak çıkarlarını ilgilendiren konularda birbirleriyle konuşurlar. Bu açıkça gerçekleşmedi. Ve bu konuda konuşmamız gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Amanpour’un Çin’in Batılı ortaklar arasındaki gerginlikten faydalanmak isteyip istemeyeceğine ilişkin sorusu üzerine von der Leyen, “Bunun olmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz çünkü kimin dostumuz kimin düşmanımız olduğunu çok iyi biliyoruz.” yanıtını verdi.

Afganistan

Von der Leyen, Afganistan’daki önceliğin insani kriz ve kadınlar başta olmak üzere savunmasız insanların gördüğü muameleye karşı mücadele etmek olduğunu vurgulayarak, “Taliban’ın bize şu anda en büyük zorlukları atlatmak konusunda ihtiyacı var. Bu Taliban hükümetinin tanınması anlamına gelmiyor. Onlarla pratik bir zeminde konuşmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Savunma birliği

AB Komisyonu Başkanı, AB’nin savunma birliği kurmak konusunda adımlarını hızlandıracağını, NATO dışında da bağımsız şekilde hareket kabiliyetine sahip olunması gerektiğini belirtti.

Fransa’da gelecek sene bu meselenin detaylarının ele alınacağı bir zirve düzenleneceğini anımsatan von der Leyen, bu sırada da uygulanabilir adımlar konusunda çalışmaya devam edileceğini kaydetti.

Uluslararası Olimpiyat Komitesinden yapılan açıklamada, yönetim kurulu toplantısının ardından oy birliğiyle alınan kararla, 2032 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın Brisbane kentinde düzenleneceği belirtildi.

1956’da Melbourne ve 2000’de Sydney’in ardından Brisbane ile Avustralya, üçüncü kez olimpiyatlara ev sahipliği yapacak.

Olimpiyatlar, 2024’te Fransa’nın başkenti Paris’te, 2028’de ABD’nin Los Angeles kentinde gerçekleşecek.