Sal. Haz 25th, 2019

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu:

– “Sosyal devlet, erkeklere eş bulma kurumu değildir. Sosyal devlet, erkeklere bakıcı bulma kurumu hiç değildir”

TBMM (AA) – HDP Ankara Milletvekili , "Sosyal devlet, erkeklere eş bulma kurumu değildir. Sosyal devlet, erkeklere bakıcı bulma kurumu hiç değildir." dedi.

Kerestecioğlu, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesinin (İstanbul Sözleşmesi) denetim organı olan GREVIO araştırmasıyla ilgili bilgi verdi.

Erkek şiddetinin bu kadar yaygın olmasının birçok sebebinin bulunduğunu, ancak önce "siyasi iktidarın bu konudaki yetersizliğine bakmak gerektiğini" savunan Kerestecioğlu, aileyi koruma pahasına kadına uygulanan şiddetin görmezden gelindiğini öne sürdü.

Kadınların, annelik ve bakım emeği üzerinden geleneksel yollara hapsedildiğini ifade eden Kerestecioğlu, bu durumun kadınları sosyal ve ekonomik sömürülere açık hale getirdiğini dile getirdi.

Kendi ayakları üzerinde durabildiği bir hayatın kadınlara çok görüldüğünü belirten Kerestecioğlu, TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın, evlenmek isteyen yaşlı bir adamın kendisine "Hanımlara para veriyorsunuz, kimse yüzümüze bakmıyor." dediğini aktardığını anımsattı. Kerestecioğlu, "Sosyal devlet, erkeklere eş bulma kurumu değildir. Sosyal devlet, erkeklere bakıcı bulma kurumu hiç değildir." diye konuştu.

Kerestecioğlu, kadınların, haklardan eşit olarak faydalanmasını sağlayacak bir bütçe ayrılması gerektiğini ifade ederek, GREVIO araştırma sonucunda yer alan tavsiyelerin yetkililer tarafından dikkate alınması gerektiğini söyledi.

  • HDP Grup Başkanvekili Kerestecioğlu:
  • – “Çocuk hakları konusunda komisyonla da yetinilmemeli ve Çocuk Hakları Bakanlığı kurulmalıdır. Bunun için hazırladığımız kanun teklifini bugün Meclise sunacağız”

  • HDP'den “Çocuk Hakları Bakanlığı” önerisi
  • TBMM (AA) – HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, "Çocuk haklarını ve çocuğa yönelik hizmetleri bütüncül bir biçimde planyacak, ele alacak ve çocuk haklarının hayata geçirilmesini sağlayacak bir bakanlık teşkilatına ihtiyaç var. İşte bu nedene Çocuk Hakları Bakanlığının kurulması için kanun teklif verdik." dedi.
    Kerestecioğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, kürsünün iki yanına üzerinde çocuk resimlerinin bulunduğu