HDP İzmir Milletvekili Pekgözegü:

TBMM (AA) – HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, "İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi her ay iş cinayetlerini açıklarken, işçiler meslek hastalıkları hastanesine akın akın başvururken bakanlık hiçbir şey yapmıyor." dedi.

Pekgözegü Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Ankara'da İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin "İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Raporu"nu açıklamak isteyen üyelerine yönelik polis müdahalesini eleştirerek, bu raporu kürsüden okudu.

İş yerinde hastalanan işçilerin, kriz bahane edilerek işten atıldığını savunan Pekgözegü, "İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi her ay iş cinayetlerini açıklarken, işçiler meslek hastalıkları hastanesine akın akın başvururken bakanlık hiçbir şey yapmıyor." ifadesini kullandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını bildiren Pekgözegü, "Sayın Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, İş Teftiş Kurulu Yönetmeliği gereğince 2019 Genel Çalışma Planı'nı yaptırmayarak, 2019 yılında tespit edilebilen ve edilemeyen tüm iş cinayetleri ve meslek hastalıklarından işverenlerle beraber sorumlu olmuştur." diye konuştu.

İçişleri Bakanı Soylu: "(Sokağa çıkma kısıtlaması) Böyle bir şey söz konusu değil, gündemimizde de yok."

Soylu: "Terör operasyonu yapmıyoruz. Hep beraber bilinçli olmayı ortaya koymaya çalışıyoruz. Vatandaşa tuzak kurup ceza verme anlayışı içinde değiliz"

Soylu: "Dünyada ikinci dalganın geldiği noktasında bir değerlendirme var. Aynı durumla biz de karşılaşmayalım. Kendi kontrolümüzü kendimiz yapalım."

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: "Temmuz ayında kredili konut satışı, 141 bin 434 işlemle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1000 arttı."

Sağlık Bakanı Koca: "Kovid-19 nedeniyle hastaneleri dolu bir ilimiz hatta kapasitesi tamamen dolu hastanemiz yoktur. İddialar asılsızdır."

Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte Brezilya'da 1437, Hindistan'da 904, Meksika'da 829 kişi hayatını kaybetti.

Video Haber: İzmir'de yeşil alanlarda "çemberli sosyal mesafe" dönemi
Etiketler: