Pts. Oca 27th, 2020

HDP'li Batman Belediyenin işten çıkardığı sözleşmeli memurlardan açıklama

BATMAN (AA) – HDP'li Batman Belediyesinin sözleşmelerini yenilemeyerek işten çıkardığı personel basın açıklaması yaptı.

Eğitim Bir-Sen Şubesinde işten çıkarılan sözleşmeli memurlar adına açıklama yapan Bem-Bir-Sen Batman Şube Başkanı Diyaettin Demirhan, HDP'li Batman Belediyesinin ekonomik durumu gerekçe göstererek 67 kişiyi işten çıkarmasının kabul edilebilir olmadığını söyledi.

"Batman Belediyesince 31 Aralık 2019 itibarıyla 67 personelin sözleşmeleri yenilenmemiştir. Gerekçe olarak da maddi konular gösterilmiştir. Oysa yaptığımız araştırmalarda, belediyenin gelir-gider dengesine baktığımız zaman, aslında ciddi bir karda oldukları görülüyor." diyen Demirhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunun gereksiz bir gerekçe olduğunu görmekteyiz. Batman Belediyesinin sadece maddi gerekçeleri öne sürmesi, bu arkadaşlarımızın sözleşmelerinin yenilenmemesi kabul edilebilir bir durum değil. Bununla beraber sadece belli bir tarihi belirlemesi, 2017 ve 2018 yıllarında işe alınanların sözleşmelerinin yenilenmemesi ne hukuki ne de vicdanidir.
Bu arkadaşlarımızın verdikleri hizmet ile ilgili bir olumsuzlukları olsaydı itirazımız olmayacaktı. Fakat bu arkadaşlarımız Batman'a ciddi hizmetler yapan, ciddi projelerde görev alan teknik personeldir. Bu arkadaşlarımızın görevden alınması, sözleşmelerinin yenilenmemesi demek, bir nevi 'Batman'a hizmet etmek istemiyoruz, hizmet için gelmedik.' anlamına geliyor. Biz bu sonucu çıkarıyoruz."

– "Sendika olarak bu arkadaşlarımızın yanında duracağız"

"Sendika olarak bu arkadaşlarımızın yanında duracağız. Hak ve hukuktan, sürekli emekten bahseden belediye yönetiminin emeğe bu kadar düşman olması kabul edilebilir bir şey değil. 67 arkadaşımızı bir gecede kapının önüne konulması toplumun vicdanını yaralayan önemli bir durum." ifadelerini kullanan Demirhan, şunları kaydetti:

"Bu kişilerin 'yeter ki işimizden olmayalım' çabaları oldu. 'Bir yıl maaş almayalım, 6 ay maaş almayalım ama işimizden olmayalım, bizi farklı bir statüye göndermeyin' diye. Şirket statüsü diye bir şey ortaya attılar, bunun hukuki hiçbir dayanağı yoktur. Şirkete personel alımını şekli belli. Batman Belediyesinin bir an önce bu yanlış atılan adımdan döneceğini inanıyoruz."

İşten çıkarılanlardan Bahar Yardımcı, çıkarılma gerekçelerinin ekonomik değil, siyasi olduğunu savundu.

Afganistan'ın Gazne vilayetinde Ariana Afgan Havayollarına ait bir yolcu uçağı düştü

Reina'daki terör saldırısı davasında savcılık, Abdulkadir Masharipov'un 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istedi.

Esed rejimi güçleri ve Rusya'nın saldırıları nedeniyle, İdlib'de son 24 saatte 21 bin sivil daha Türkiye sınırı yakınlarına göç etti.

#CANLI: Elazığ depreminde hayatını kaybedenlerden Sevim Canbaz ve Sena Karaman, Elazığ Sürsürü Mahallesi Mevlana Camiinde kılınacak cenaze namazı ile son yolculuğuna uğurlanıyor https://www.pscp.tv/w/1YqGoQebbjvxv

TFF: "Yönetim Kurulumuz, sadece BtcTurk Yeni Malatyaspor-Trabzonspor maçını değil bölgede oynanacak tüm karşılaşmaları ileri bir tarihe ertelemiştir."

Adalet Bakanı Gül: "Deprem esnasından itibaren TCK anlamında suç teşkil eden hususlarla ilgili soruşturmalar büyük bir titizlikle devam etmektedir."

Adalet Bakanı Gül: "(Elazığ'daki deprem) Tüm cezaevindeki mahkum ve tutukluların sağlık durumları iyidir etkilenen olmamıştır."

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: "Elazığ'da 2 bin yeni konut üretimine başlayacağız. Saha ve zemin etüt çalışmaları bugün itibarıyla başladı."

Sağlık Bakanı Koca: "(Elazığ'daki deprem) Hastanelerde yatarak veya yoğun bakımda tedavileri devam eden 86 yaralımız var."

İçişleri Bakanı Soylu, köylerde yıkılan evler için 16 bin lira destek vereceklerini bildirdi.