Hemşirelerden “tarihsel” kıyafet defilesi

SAMSUN (AA) – Samsun Sağlık Müdürlüğüne bağlı çeşitli hastanelerde çalışan hemşireler, "Geçmişten Günümüze Hemşire Kıyafetleri" defilesinde podyuma çıktı.

Hemşireler, Anadolu Selçuklu, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında giyilen hemşire kıyafetleri ile Gevher Nesibe, Selçuklu ve Osmanlı dönemi şifacıları, modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale, Türkiye'nin ilk hemşiresi Safiye Hüseyin Elbi, Hilaliahmer Cemiyeti hemşirelerinin kıyafetlerinden oluşan koleksiyonu tanıttı.

Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi Toplantı Salonu'ndaki defilede podyuma çıkan hemşireler, 21 özel koleksiyon sergiledi.

Defile sonrasında açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, ailelerinin bile ilgilenmediği hastaların en zor zamanlarında yanlarında hemşireler olduğunu dile getirdi.

Mesleklerini icra ederken hemşirelerin çok yorulduklarına işaret eden Oruç, "Yoruldular, belki zaman zaman bunalıp zorlandılar ancak hemşireliğin bir hayat biçimi, bir yaşam anlayışı ve insan sevgisiyle dolu bir yürek olduğunu hiç unutmadılar. Burada büyük bir mutlulukla söyleyebilirim ki bu hayat biçimi, insan sevgisi ve tüm zorluklara rağmen yorulmadan hizmet verecek yürek buradaki tüm arkadaşlarımızda fazlasıyla var ve bizim bu duygularla üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk ve sıkıntı yok." diye konuştu.

Camilerin yeniden ibadete açılması dolayısıyla yarın saat 11.00'de merkezi camilerde 1003 şükür kurbanı kesilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: "Belki önümüzdeki, belki daha sonraki haftalarda Sultan Ahmet Camimizin avlusunda, meydanında cuma namazı kılacağız."

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle ara verilen cemaatle ibadete, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın Fatih Camisi'nde kıldıracağı cuma namazıyla başlanacak.

Kovid-19'dan iyileşenlerin sayısı dünya genelinde 2,5 milyonu aştı.

Çin Ulusal Halk Kongresi, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde uygulanacak Ulusal Güvenlik Yasası’nı kabul etti.

Meksika'da Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte 463 kişi hayatını kaybetti.

Video Haber: Tesettürlü top model Halima Aden podyuma çıktı
Etiketler: