Hepsiburada, NASDAQ borsasında işlem gören ilk Türk şirketi oluyor

İSTANBUL (AA) – Hepsiburada, dünya teknoloji devlerinin kote olduğu ABD'nin NASDAQ Borsası’nda halka arzı için yatırımcı görüşmelerini başlattı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Hepsiburada, 56 milyon 740 bin adet B Grubu hisse senedini halka arz etmek için Amerikan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) F-1 Formu aracılığıyla kayıt beyannamesini sundu.

Bu adımla birlikte Hepsiburada, NASDAQ Borsası’na kote olacak hisseleri temsil eden B Sınıfı hisselerinin halka arzı için yatırımcı görüşmelerini başlattı.

NASDAQ borsasında HEPS kısaltması ile işlem görmek üzere başvurduğunu duyuran Hepsiburada'nın ilk halka arz fiyatının hisse başına 11 dolar ile 13 dolar arasında olması bekleniyor.

Morgan Stanley & Co. LLC, J.P. Morgan Securities LLC and Goldman, Sachs & Co. LLC, Hepsiburada halka arzıyla ilgili lider aracı kurumlar olarak görev yaparken, BofA Securities, Inc. ve UBS Securities LLC de alt aracı kurumlar olarak hizmet verecek.

Halka arz sürecinin başarıyla tamamlanması halinde, Hepsiburada, NASDAQ borasında işlem gören ilk ve tek Türk şirketi olarak Türkiye tarihinde ilke imza atacak.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Türkiye'nin 81 ilindeki müşterilerine 32 kategoride, 44 milyonu aşkın ürün çeşidini her bütçeye uygun fiyat ve hızlı kargo seçenekleriyle sunan Hepsiburada, bayram alışverişi trend verilerini açıkladı.

Şirket açıklamasına göre, geçen yılki Ramazan Bayramı'nda da olduğu gibi bu yıl da en yoğun alışveriş yapanlar 30-45 yaş aralığındaki müşteriler oldu. Bununla birlikte, 20-29 yaş aralığındaki müşteriler geçen yıla oranla bayram alışverişine yüzde 38 daha fazla ilgi gösterdi.

Bayram alışverişlerinde en çok talep gören ürünler arasında günlük ihtiyaçların yanında çocuk kitapları, edebiyat, eğitim ve kırtasiye ürünlerinin yer alması çocuklara bayramlarda hediye olarak özellikle eğitim ve kültüre yönelik ürünlerin tercih edildiğini ortaya koydu.

2020 Kurban Bayramı'nda en çok talep gören ürünler arasında maskenin üst sıralarda yer alması ise dünyanın salgın ile birlikte yeni normalin bir alışveriş trendi olarak öne çıktı.

Bayram alışverişlerinde telefon kılıfları ve t-shirt ürünleri her bayramda en çok talep gören ürünler arasında listede yerlerini koruyarak dikkati çekti.

Geçen bayramları da kapsayan detaylı Hepsiburada bayram alışverişi listesinde en çok talep görenler ise şöyle sıralandı:

"Edebiyat, eğitim, çocuk kitapları, kırtasiye ürünleri, cep telefonu, hırdavat, bebek bezi, sofra mutfak gereçleri, telefon kılıfları, t-shirt, bluetooth kulaklıklar, maske, alışveriş torbası, sporcu besinleri, şampuan, ıslak temizleme mendilleri, kolonya, içecekler, sebze ve meyveler, şeker ve çikolata."

– En çok alışveriş yapan iller sıralaması değişmedi

Hepsiburada bayram alışverişi trend verilerine göre, bayram alışverişi trendlerine göre en çok alışveriş yapılan iller, 2020 yılında olduğu gibi 2021 Ramazan Bayramı'nda da değişmedi. Sıralamaya göre İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Muğla, Tekirdağ, Adana, Mersin ve Konya bayram alışverişine en çok rağbet eden iller olarak ortaya çıktı.

2021 Ramazan Bayramı’nda en çok alışveriş yapılan ilçeler arasında ilk üç sırayı Ankara Çankaya, İstanbul Kadıköy ve Ümraniye paylaştı. 2020 Kurban Bayramı'nda ise en çok alışveriş yapılan ilçeler ise sırasıyla Ankara Çankaya, İstanbul Kadıköy ve Maltepe olmuştu.

Bu arada, Hepsiburada, Kurban Bayramı'na özel gerçekleştirdiği kampanya ile kullanıcılarının tüm bayram ihtiyaçlarını sunduğu anında indirimlerle karşılıyor.

Bu kapsamda kullanıcılar, Hepsiburada'dan yaptıkları 150 TL ve üzeri alışverişlerde anında 15 TL, 300 TL ve üzeri alışverişlerde anında 40 TL, 1.500 TL ve üzeri alışverişlerde anında 150 TL, 3 bin TL ve üzeri alışverişlerde anında 300 TL indirim fırsatı yakalıyor.

İSTANBUL (AA) – Hepsiburada'da Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı'na (CMO) 1 Temmuz tarihinden itibaren Ender Özgün getirildi.

Hepsiburada açıklamasına göre, 32 kategoride, 44 milyonu aşkın ürün çeşidini müşteriyle buluşturan ve 250 milyonun üzerinde ziyarete ev sahipliği yapan Hepsiburada ailesine katılan Özgün, lider platformun yeni pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi konularında öncülük yapacak.

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinden çift ana dal yaparak mezun olan Özgün, Bahçeşehir Üniversitesi’nde Marka Yönetimi ve Pazarlama Stratejileri konularında yüksek lisans yaptı.

İş yaşamına 2005’te Procter & Gamble’da başlayan Ender Özgün, son olarak Vodafone Türkiye’de Kurumsal Satış Direktörü olarak görev alıyordu.