Hindistan'ın 71. Cumhuriyet Bayramı resepsiyonla kutlandı

İSTANBUL (AA) – Hindistan'ın İstanbul Başkonsolosu J.P. Singh, Elazığ'daki depreme ilişkin, "Türkiye'de çok değerli yaşamları kaybettiğimiz üzücü bir deprem meydana geldi. Merhumlara rahmet, yakınlarına yürekten başsağlığı diliyoruz." dedi.

Hindistan'ın 71. Cumhuriyet Bayramı Harbiye Hilton Oteli'nde verilen resepsiyonla kutlandı.

Resepsiyonun açılış konuşmasını yapan J.P. Singh, Türkiye ve Hindistan'ın çok derin, tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin 13. yüzyıla dayandığını belirten J.P. Singh, "Buradaki Türk arkadaşlarıma şu bilgiyi vermekten mutluluk duyuyorum. Hindistan'daki çocuklara bugün bile tarih derslerinde Hindistan-Türkiye ilişkileri, özellikle Hindistan halkının 1919-1924 tarihlerinde Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Türkiye'yi desteklemek amacıyla başlattıkları hilafet hareketleri öğretilmektedir. Ulusumuzun atası Mahatma Gandi, Mustafa Kemal Atatürk'ü Kurtuluş Savaşı'nda desteklemiştir." diye konuştu.

J.P. Singh, Mevlana'nın tasavvuf felsefesinin, Bhakti hareketi ile Hindistan'da yankı bulduğunu belirterek, bu etkileşimin günümüzde Bollywood filmleri ve Türk dizileriyle devam ettiğini dile getirdi.

Türkiye ve Hindistan arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin son birkaç yılda daha fazla geliştiğine vurgu yapan J.P. Singh, şöyle konuştu:

"Ülkelerimiz arasında yaklaşık 8 milyar dolarlık ikili ticaret hacmi bulunuyor. Türkiye'yi ziyaret eden Hindistanlı turistlerin sayısı önemli ölçüde artmaktadır. Son iki yılda Hindistanlı turistlerin sayısı 80 binden 175 bine yükselmiştir. Her geçen gün daha fazla Hintli ve Hintli şirketler Türkiye'de düğün ve tanıtım etkinlikleri düzenlemektedir. Çok büyük bir potansiyel olduğu için umarız ki Hindistan-Türkiye ilişkileri yakın gelecekte daha da artacaktır."

Hindistan'ın İstanbul Başkonsolosu J.P. Singh, Elazığ'daki depremden dolayı duydukları üzüntüyü dile getirerek, "Türkiye'de çok değerli yaşamları kaybettiğimiz üzücü bir deprem meydana geldi. Merhumlara rahmet, yakınlarına yürekten başsağlığı diliyoruz." şeklinde konuştu.

– "Türkiye Hindistan'ı hep dost gördü"

İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta ise Türkiye ve Hindistan'ın tarihi ve kültürel açıdan iki dost ülke olduğunu söyledi.

İki ülkenin kadim bir medeniyetin temsilcileri olduğunu dile getiren Usta, "Halklarımız yüzyıllar boyunca zengin münasebetler geliştirmiştir. Türkiye 15 Ağustos 1947'de bağımsızlığını kazanan Hindistan'ı hemen tanımış ve güçlü diplomatik ilişkiler geliştirmiştir. 26 Ocak 1950'de ilk anayasasını kabul edip 'Milli Gün' olarak kutlayan Hindistan halkını içtenlikle kutluyorum." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin, küresel bir güç olma yolunda olan Hindistan'ı dost bir ülke olarak gördüğünü kaydeden Usta şöyle konuştu:

"Türkiye ile Hindistan arasındaki ikili ilişkiler son yıllarda karşılıklı ziyaretlerle daha çok gelişiyor. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2017 yılında Hindistan'a yaptığı resmi ziyarette yatırımların arttırılması, iş birliği alanlarının çeşitlendirilmesi konuları ele alındı. Sahip olduğumuz bu sosyal, kültürel siyasi ve ekonomik birlikteliğimiz bugün de güçlenerek devam ediyor. Birçok alanda geliştirdiğimiz stratejik ortaklıklarımız, tarihi seyrini hız kesmeden sürüyor."

Çok sayıda davetlinin katıldığı resepsiyonda Durga Bollywood Dans Grubunun gösterisi büyük ilgi gördü.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak, Bayraklı ilçesindeki 7 proje alanı arasında yer alan 1. proje alanında, gazetecilere, inşaat çalışmaları hakkında bilgi verdi, daireleri gezdirdi.

Depremin ardından hasar tespit ve enkaz kaldırma çalışmalarını bitirdikten sonra şehir içinde belirlenen 7 proje ile şehir hastanesi yanındaki alanda hızlı şekilde çalışmalara başladıklarını anlatan Albayrak, inşaatların temel atma törenlerini de şubatta gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Şehir içindeki 7 proje alanında yer alan 1444 konutun yapımının hızlı şekilde devam ettiğini kaydeden Albayrak, “Vatandaşlarımıza, depremin yıl dönümü olan 30 Ekim’de konutları teslim edebilmek için hızlı şekilde çalışıyoruz. İnşallah 30 Ekim’de peyderpey vatandaşlarımıza teslim etmeye başlayacağız. Bayraklı ilçemizde yaptığımız konutların akabinde, yeni şehir hastanemizin yanında 375 hektarlık alanda, 3 bin 649 konutun yapımına da başladık. Orada 8 etap halinde çalışmalarımız devam ediyor. Oradaki konutlarımızı da inşallah yılbaşı itibarıyla teslim etmeye başlayacağız.” diye konuştu.

Depremde evleri hasar gören 1569 kişiye kira yardımı yaptıklarını ifade eden Albayrak, bu desteğin, konutlar sahiplerine teslim edilinceye kadar devam edeceğini dile getirdi.

“Daireler kullanışlı”

Proje alanlarındaki dairelerin farklılık arz ettiğini aktaran Albayrak, şöyle konuştu:

“1. proje alanımızda 228 konut ve 15 ticari alan var. Buradaki dairelerimiz 2+1 daireler. Büyüklükleri 90 metrekare. Dairelerin her metrekaresi özel projelendirildi. Hiçbir ölü alan oluşmayacak şekilde kullanıma sunulacak. Yani, başka 100-120 metrekare olan dairelerden çok daha kullanışlı daireler bunlar. Bazı proje alanları 3+1. Rezerv alanda da 2 +1 ve 3 +1 daireler mevcut. 1. proje alanını, burada 228 daire var, 30 Ekim’e yetiştirmeye çalışıyoruz. Diğer proje alanlarında da teslim edilecekler var. İnşallah çoğunluğunu teslim etmiş olacağız.”

Bu konutları sadece deprem konutu olarak görmemek gerektiğinin altını çizen Albayrak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, İzmir’de bir dönüşümün başlamasını istediğini, bu konutların da buna öncülük etmesi, bir rol model olmasını arzu ettiğini sözlerine ekledi.

ANKARA (AA) – Elazığ depreminde ağır hasar gören Malatya'daki Kurucaova Mahallesi Anaokulu, ASELSAN Sosyal İnovasyon Liderleri (ASİL) Yardımlaşma Derneği tarafından yeniden inşa ettirilerek, "ASELSAN Anaokulu" adıyla hizmete girdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, söz konusu anaokulu 24 Ocak'ta meydana gelen ve merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,5 büyüklüğündeki depremde ağır hasar görmüştü.

Okulun yeniden inşası için Malatya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ASİL Yardımlaşma Derneği arasında protokol imzalanmıştı.

Anaokulu, ASELSAN'ın sosyal sorumluluk platformu ASİL tarafından yeniden inşa ettirildi.

ASELSAN Anaokulunun açılış törenine Malatya Valisi Aydın Baruş, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık ve Bülent Tüfenkci ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün de katıldı.

Görgün, buradaki konuşmasında, anaokulunun bağışçıların destekleriyle yeniden inşa edildiğini belirterek, "Anaokulumuz minik öğrencilerin ikinci yuvası olmak için hazır. 9 bini aşan çalışanıyla milletimize mal olmuş ASELSAN'ımızın insanımız, gençlerimiz ve çocuklarımız için yürüttüğü projeleri bulunuyor. Yeniden inşa ettiğimiz Malatya Doğanşehir Kurucaova ASELSAN Anaokulumuz hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

ASİL Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve ASELSAN Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Hakan Karataş da "ASELSAN ve ASİL Derneği olarak bu çocuklarımızın fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişimlerine ne kadar destek olursak o kadar mutluluk duyacağız." değerlendirmesinde bulundu.