Huawei 2020 Sürdürülebilirlik Raporu yayınlandı

İSTANBUL (AA) – Huawei'in ekolojiden eğitime, sağlıktan insan odaklı teknolojiye kadar farklı alanlarda hayata geçirdiği faaliyetlerin yer aldığı Sürdürebilirlik Raporu'nun 13'üncüsü yayınlandı.

Şirketten raporun içeriğine ilişkin yapılan açıklamaya göre, Huawei, küresel anlamda eğitim ve sağlık sistemlerini daha önce hiç görülmemiş şekilde etkileyen küresel salgın döneminde farklı bölgelerdeki kişi ve kurumların kaliteli eğitim ve sağlık kaynaklarına erişimlerini sağlamak için, yenilikçi BT çözümlerine imza attı.

Huawei, "Mobil Eğitim Programı (Skills on Wheels)" ve "Bağlantılı Okullar (Connecting Schools)" programlarını dünya çapında 200'den fazla okulda başlatarak, 60 binden fazla öğrenciye fayda sağladı. Ayrıca BT çözümleriyle, faaliyet gösterdiği bölgelerdeki salgın mücadelesine destek oldu. Şirket yaklaşık 90 ülkeye teknik yardım sağlayarak, bu zor dönemde elinden gelen çabayı gösterdi.

Huawei, 2020'de dünya çapında 650'den fazla sosyal sorumluluk etkinliğine imza attı. Şirketin amiral gemisi kurumsal sosyal sorumluluk programı "Gelecek İçin Tohumlar" projesi 130 ülke ve bölgede, geleceğin BT yetenek havuzunu oluşturması beklenen yaklaşık 9 bin öğrenciye fayda sağladı.

Ayrıca daha düşük nüfuslu uzak yerleşim alanları için ses ve mobil geniş bant hizmetleri sağlayan RuralStar Pro çözümünü de piyasaya sürdü. RuralStar çözümleri bugün uzak yaşam alanlarındaki 50 milyondan fazla kişiye ağ erişimi sağlıyor.

-Güvenli ve sürdürülebilir iletişim

Huawei, siber güvenlik ve veri gizliliğini en önemli önceliği olarak görüyor. Şirket, 2020 sonunda dünya çapında siber güvenlik ve veri gizliliği ile ilgili 2 bin 963 patentin sahibi oldu.

Firma, geçen yıl ayrıca 5 binden fazla tedarikçi ile veri işleme anlaşması imzaladı ve uyumluluğu sağlamak için kapsamlı durum tespitleri gerçekleştirdi. Salgın sürecine ve varlık listesinde olmasına rağmen, dünya çapında 3 milyardan fazla insanın iletişimi sorunsuz olarak sağlandı. 200'den fazla felaket düzeyindeki büyük olayda ağ istikrarını desteklemeye devam edildi.

Huawei, daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir dijital dünya yaratma çabalarının bir parçası olarak karbon emisyonlarını azaltmaya, yenilenebilir enerjiyi teşvik etmeye odaklanıyor. Geçen yıl şirketin milyon yuanlık satış geliri başına karbondioksit emisyonu, 2012'ye kıyasla yüzde 33,2 düşüş göstererek şirketin 2016'da belirlediği yüzde 30 hedefinin üzerine çıktı.

Geçen yıl 18 ülkede yer alan koruma altındaki 22 bölgede, doğal kaynakların yönetimine ve biyoçeşitliliğin verimli bir şekilde korumasına yardımcı olundu. 170'ten fazla ülke ve bölgede dijital enerji çözümleri kullanıma sunuldu. Bu çözümler şu ana kadar yenilenebilir kaynaklardan 325 milyar kWh elektrik üretti ve 10 milyar kWh elektrik tasarrufu sağladı. Bu çabalar, karbondioksit emisyonunda 160 milyon tonluk bir azalmayı da beraberinde getirdi.

– Çevreci yaklaşım, sürdürülebilir kalkınma

Açıklamada rapora ilişkin görüşleri yer alan Huawei CSD Komitesi Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Tao Jingwen, "Teknolojinin insan merkezli olması gerektiğine inanıyoruz. Teknoloji, bilinçli seçimlerle ve insanın rızasına dayalı olarak, insan haklarına tam olarak saygı gösterecek şekilde kullanılmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Liang Hua ise, teknolojideki ilerlemelerin, doğayı daha iyi almaya ve korunmaya, insan faaliyetlerinin gezegen üzerindeki olumsuz etkisini azaltmaya yardımcı olabileceğini bildirdi.

Hua, "Teknolojinin doğayla uyum içinde çalışabileceğine ve bu dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye yardımcı olabileceğine inanıyoruz." ifadesini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Huawei FreeBuds 4, yüksek çözünürlüklü ses kalitesi ve akıllı ses bağlantı deneyimiyle açık tasarım aktif gürültü engelleme 2.0 çağını başlatıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, pasif gürültü engelleme kulak kanalını dış gürültüden izole eden fiziksel kulak tıkaçları ile elde edilirken, aktif gürültü engelleme, mikrofonlar ve gürültü önleyici ses dalgalarının kullanımı ile elde ediliyor.

Huawei'nin akustik mühendisleri, Huawei FreeBuds 4'ü geliştirirken önce insan kulağının akustik empedansı ile ilgili kapsamlı veriler topladı.

Büyük veri analizine dayanan ekip, farklı koşullar altında optimum gürültü iptali sağlamak için birden fazla parametre seti tasarladı.

Tasarlanan parametre setlerine rağmen, open-fit kulaklıkların gürültü engelleme performansı kulak şekline ve ne kadar sıkı takıldıklarına bağlı olarak kişiden kişiye önemli ölçüde değişebiliyor ve bu da open-fit etkili gürültü engelleme elde etmek için başka bir zorluk oluşturuyor.

– Huawei FreeBuds 4, Uyarlanabilir Kulak Eşleştirme teknolojisine sahip

Bunun üstesinden gelmek için Huawei FreeBuds 4, Uyarlanabilir Kulak Eşleştirme (AEM) teknolojisine sahip. Huawei FreeBuds 4, kullanıcının kulak şeklini ve kullanım durumunu otomatik olarak algılayarak, her kullanıcı için optimum gürültü engelleme kurulumunu akıllı bir şekilde belirleyerek en konforlu gürültü engelleme deneyimini sağlayarak tutarlı ve yüksek çözünürlüklü ses kalitesine sahip olmalarını sağlıyor.

Yerleşik AI algoritmasıyla birleştiğinde, kulaklıklar çeşitli veri kümelerinden en uygun gürültü engelleme parametrelerini atayarak en yüksek gürültü önleme performansını sunuyor.

Huawei FreeBuds 3'te, kullanıcıların kendilerine en iyi sonucu veren gürültü engelleme parametrelerini bulmak için manuel yapmaları gerekiyordu.

Yeni Huawei FreeBuds 4 ile kullanıcılar artık gürültü engelleme özelliği etkinleştirildiğinde akıllı gürültü engelleme parametreleri eşleştirmesinin keyfini çıkarabilir ve her zaman, her yerde özelleştirilmiş bir dinleme deneyimi yaşayabiliyor.

Hafiflik ve rahatlığı ön planda tutan Huawei FreeBuds 4 kulaklıkların her biri sadece 4,1 g ağırlığında ve her kulağa rahatça oturan bir yapıda.

21,2 mm kalınlığındaki şarj kutusu, yalnızca 38 g ağırlığında olup, tıpkı bir araba anahtarı gibi cepte taşınması oldukça kolay.

Ergonomik tasarım süreci ve binlerce 3D kulak modellemesi sayesinde Huawei FreeBuds 4, daha iyi oturması ve havadar bir kullanım deneyimi için mükemmel şekilde kavislendirilerek gürültü engelleme ve konfor arasında harika bir dengeye ulaşıyor.

Huawei FreeBuds 4 ile eşleştirme ve bağlantı daha akıllı hale getirildi. Yakındaki cihaz eşleştirmeyi, çift cihaz bağlantısını ve Huawei akıllı telefonlar, tabletler ve diğer cihazlarla Ses Merkezi kontrolünü desteklediği gibi ayrıca bir HUAWEI MateBook ile de eşleştirmeyi destekleyen ilk cihaz.

40 kHz'e kadar frekans aralığını destekleyen kulaklıklar, kristal netliğinde ayrıntılarla daha net sesler ve yüksek frekanslı sesler üretiyor.

Huawei FreeBuds 4 ayrıca kullanıcıların oyun ve eğlencenin keyfini daha iyi çıkarması için HD Kayıt ve 150 ms’e kadar Düşük Gecikme Modu da sunuyor.

Huawei FreeBuds 4, 1399 TL fiyatla Huawei Online Mağaza’da satışta. Vade farksız 4 taksit ödeme fırsatıyla sunulan kulaklığı satın alan tüketiciler, siteye ürün hakkındaki yorumlarını bıraktıklarında Huawei CP31 araç şarj aleti de kazanıyorlar.

İSTANBUL (AA) – Huawei'nin küresel sosyal sorumluluk programı “Gelecek için Tohumlar 2021”e başvurular 12 Ağustos'a kadar devam ediyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Huawei'in teknoloji ve kültür alanındaki sosyal sorumluluk projesi "Gelecek için Tohumlar", her yıl bilişim alanında eğitim gören üniversite öğrencilerine yönelik olarak uygulanan sertifikalı bir eğitim programı olarak öne çıkıyor. Program, 2008 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen iki haftalık Çin ziyareti olarak uygulanıyordu. Ancak program, salgın nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da çevrimiçi olarak uygulanıyor.

Eğitim içeriği de zenginleştirilen “Gelecek İçin Tohumlar”, bu yıl beş gün yerine sekiz gün olarak gerçekleştiriliyor. Türkiye'den katılan öğrenci kontenjanının 40'tan 50'ye yükselmesi de bu yıla özel bir diğer yenilik oluyor.

İçeriği tamamen İngilizce olan Gelecek İçin Tohumlar 2021 programına başvurular, 9 Temmuz Cuma günü başladı ve 12 Ağustos Perşembe gününe kadar devam edecek. Programa dahil olmak isteyen üniversite öğrencileri http://www.seedsforthefutureturkiye.com/ web sitesinden kayıt olabiliyorlar.

Oluşturulan jüri, adayların seçimini akademik performanslarına, İngilizce dil yeterliliklerine ve bilgi teknolojileri alanındaki motivasyonlarına göre gerçekleştirecek.

Ağustos ayı sonunda seçim süreci tamamlandıktan sonra, programa katılmaya hak kazanan öğrenciler duyurulacak ve 10 Eylül'de yapılacak açılış törenine davet edilecek. 10 Eylül'de başlayacak olan “Gelecek İçin Tohumlar 2021”, 23 Eylül’de sona erecek. Programın temel eğitim içeriği ise 5G, yapay zeka, bulut bilişim ve Huawei Mobil Servisleri’nden oluşacak. Katılımcılar ayrıca, Çin kültürünün tanıtıldığı derslere de dahil olabilecek. Huawei, Gelecek İçin Tohumlar programını 2008'den bu yana, 100'den fazla ülkede gerçekleştiriyor. Programa bugüne kadar 130 ülkeden 8 bin 774 katılımcı dahil oldu.

– "Türk gençliğine katkı sağlamayı önceliğimiz olarak görüyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Huawei Türkiye Kurumsal İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Liangdongbo, "Türk gençleri teknoloji konusunda çok yetenekli. Bizler de bu tür programlarla onlara daha fazla destek olmak istiyoruz. Programa dahil olacak öğrenciler, nesnelerin interneti, bulut bilişim ve 5G teknolojileri gibi konularda, her biri alanlarında son derece başarılı olan uluslararası uzmanlardan eğitim alma şansına sahip olacaklar. Sınavları geçen ve kursları tamamlayan öğrenciler, dünya çapında geçerli bir Huawei sertifikasına da sahip olacaklar. Bu tarz desteklerin artmasıyla, Türkiye'nin bilişim ekosisteminin yakın gelecekte daha da rekabetçi bir hale geleceğine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.