Hükümlüler cezaevinde hem iş öğreniyor hem para kazanıyor

İSTANBUL (AA) – Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda kalan hükümlüler, cezaevi yerleşkesinde oluşturulan atölyelerde ekmekten baklavaya, canlı çiçekten teraryuma kadar birçok iş kolunda üretim yaparak meslek öğreniyor.

Hükümlülerin topluma yeniden kazandırılması ve meslek sahibi olmalarının sağlanması amacıyla açık cezaevleri içinde kurulan üretim atölyelerinde birçok iş kolunda hükümlülere meslek sahibi olma imkanı sunuluyor.

Bu kapsamda Adalet Bakanlığı Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünce cezaevi içinde açılan fırın ve unlu mamuller, yangın tüp dolum ve bakım, toner dolum ve bakım, seracılık, elektrik elektronik, teraryum ve terzi atölyesi gibi 33 ayrı iş koluna ait atölyede 489 hükümlüye iş imkanı sağlanıyor.

Açık cezaevinde cezalarını çeken hükümlülerin gün içinde atölyelerde çalışarak hem meslek sahibi olmaları sağlanıyor hem de çalışmaları karşılığında günlük ücret verilerek sigortaları yapılıyor.

Cezaevindeki üretim atölyelerine ilişkin basın mensuplarına bilgi veren Anadolu Cumhuriyet Başsavcıvekili Hacı Murat Gökşen, ceza infaz kurumlarının daha çok olumsuz yönleri ile gündeme geldiğini, halbuki buralarda birçok iyileştirme ve eğitim faaliyeti yapıldığını söyledi.

İş atölyelerinde çeşitli kurslar düzenlendiğini ve eğitim verildiğini kaydeden Gökşen, "Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğümüzde de 33 farklı iş kolu faaliyet yapmaktadır. Buralarda çalışan hükümlüler bu sayede hem kaliteli zaman geçirmekte hem meslek öğrenmekte ve bunu geliştirmekte hem para kazanmakta hem de devlet ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca bu çalışmanın hükümlülerin tekrar topluma kazandırılmasında büyük fayda sağladığını da görüyoruz." dedi.

Türkiye'de tek yangın tüp dolum merkezi

Maltepe Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Emrullah Turan, ceza infaz kurumları içerisinde kendi markası adı altında faaliyet gösteren tek yangın tüpü dolum ve bakım atölyesine sahip olduklarını söyledi.

Bu atölyede tamamen standartlara uygun üretim yapıldığını anlatan Emrullah Turan, "Temel amacımız da burada hem bir ihtiyacı karşılamak hem de hükümlüleri meslek sahibi yaparak topluma yeniden kazandırmak. Kuru kimyevi toz bazında üretim yapıyoruz. Diğer merdiven altı üretimlerde yılda bir kez dolum yapmak gerekirken bizde 4 yıllık süreyi kapsıyor." diye konuştu.

Öte yandan bu atölyede günlük 450 yangın tüpü dolumu gerçekleştiriliyor.

– Fırın atölyesinde günlük 30 bin ekmek üretiliyor

Unlu mamuller atölyesinde gıda teknisyeni ve atölye şefi olan Hatice Kübra Üçok, burada Trabzon ekmeğinden simit ve poğaçaya, baklavadan yufkaya kadar birçok unlu mamulün üretiminin yapıldığını anlattı.

Fırın ve unlu mamuller atölyesinin 1170 metrekare alana kurulu olduğunu belirten Üçok, burada 100 hükümlünün çalıştığını, 8 memurun görev yaptığını söyledi.

Üçok, atölyede günlük 30 bin ekmek üretildiğini, 2 bin poğaça, simit ve açma yapıldığını ifade etti

Baklava üretiminden sorumlu memur Aziz Köksal, baklava yapmayı öğrenmek için Gaziantep'e eğitime gittiğini anlatarak, "Bir aylık eğitimden sonra geldik burada başladık. Şu anda 10 yetişmiş hükümlümüz var. Günlük 50 kilogram baklava yapıyoruz. Satışlarımız gayet güzel. Baklavamızdan gayet memnunlar." dedi.

– İlk teraryum atölyesi

Teraryum atölyesinde şef olarak çalışan memur İrfan Zeren, "Maltepe Ceza İnfaz Kurumu olarak 3 yıl önce dünyada ve Türkiye'de ilk teraryum atölyesini biz açtık. Bu süre içinde birçok mahkum bunu öğrendi. Hatta bu işi öğrenip dışarıda yapanlar var. Amacımız burada mahkumlara işi öğretmek, meslek öğretmek. Şu anda burada 4-5 mahkum çalıştırıyoruz. Mahkumun hayal ettiği şeyleri teraryuma yansıtıyoruz." diye konuştu.

Atölyede 3 yıl içinde üretilen yaklaşık 4 bine yakın teraryumu sattıklarını anlatan Zeren, hükümlülerin ürettikleri teraryumları isterse alıp ailesine hediye edebildiğini dile getirdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Maltepe Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden oluşan "Algan Takımı" TEKNOFEST'e katılmaya hazırlanıyor.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 21-26 Eylül'de İstanbul Atatürk Havalimanında yapılacak.

Maltepe Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, Maltepe Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden oluşan "Algan Takımı"nda geliştirilen yazılımlarla tasarlanan "Karma sürü elemanları ile pandemi süresince ilaç, erzak ve hasta taşınması simülasyonu çözümü" ile TEKNOFEST'e katılmaya hazırlanıyor.

Algan Takımı, Teknofest 2021 "Karma Sürü Simülasyonu" yarışmasında finale gelene kadar Ön Tasarım Raporu ve Kod ve Video Teslimi aşamalarını geçerek, finale kalan 10 takım arasında yer almayı başardı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen takım danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Emre Atlıer Olca, tasarladıkları projeye ilişkin, "Algan takımı, pandemi sürecinde pandeminin etkisini en aza indirmek ve hastalıkla mücadele etmek için Karma Sürü Elemanları ile bir çözüm geliştirdi. Bu çözüm pandemiyle yaşam günlerinde kritik bir öneme sahiptir ve sonraki geliştirilecek projeler için örnek teşkil etmektedir. Geçen senenin de Teknofest birincisi olan takımımdan bu sene de çok değerli bir başarı bekliyorum." ifadelerini kullandı.

Maltepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği 4. sınıf ve Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıf öğrencilerinin bir araya gelerek kurduğu "Algan Takımı", Yahya Mehmet Sağdur, Zeynep Tüfekçi, Burak Aktepe, Bilal Gelik ve Fatma Betül Özgen’den oluşuyor.

İSTANBUL (AA) – Maltepe Üniversitesi’nde 4 gün süren mezuniyet törenlerinde önlisans ve lisans programlarında 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim ve öğrenimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler diplomalarını aldı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, küresel salgın döneminde uzaktan yapılan mezuniyet törenleri telafi ediliyor. Normalleşme döneminin gelmesiyle binlerce öğrenci üniversitelerden mezun olmaya devam ediyor.

Maltepe Üniversitesi’nde 4 gün süren mezuniyet törenlerinde önlisans ve lisans programlarında 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim ve öğrenimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler diplomalarını alarak mezun oldu.

Üniversitenin içinde yer aldığı Marmara Eğitim Köyü Marmara Açıkhava Tiyatrosu'nda yapılan mezuniyet törenlerine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, Mütevelli Heyetinin temsilcileri, dekanlar, öğretim üyeleri, mezun öğrencilerle aileleri katıldı.

Uzun bir aradan sonra mezuniyet töreni için yeniden bir araya gelen öğrenciler ile öğretim üyeleri fotoğraf çekimi için sahneyi doldururken renkli görüntüler ortaya çıktı.

Bu sırada bölümlerini ya da programlarını birinci, ikinci ve üçüncü olarak bitiren öğrenciler adına son zamanlarda yaşanan yangın felaketleri dolayısıyla TEMA Vakfı’na fidan bağışında bulunuldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, geçen yıl küresel salgın nedeniyle çevrim içi düzenledikleri mezuniyet törenlerini bu yıl yeniden yaptıklarını ve öğrencilerle tekrar bir araya geldikleri için mutlu olduklarını belirterek, “Son bir buçuk yıldır her şey çok farklı hale geldi. Bu dönemde öğrenim yönetim sistemlerimizle en iyisini yapmaya çalıştık ve bu başarımız da YÖK tarafından çevrim içi dersleri eşzamanlı yapan birinci üniversite olarak ilan edildi. Bizler 25 yıldır öğrencilerimizle birlikte büyüdük ve büyümeye de devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Maltepe Üniversitesi 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim ve öğretim yılları mezuniyet törenleri, 18 Eylül 2021 Cumartesi günü yapılacak olan Lisansüstü Eğitim Enstitüsü mezuniyet töreniyle son bulacak.