Huzurevinin çınarları salgın döneminde sosyal etkinliklerle moral buluyor

SİVAS(AA) – Salgın döneminde dışarı çıkamayan huzurevi sakinlerinin yaşamlarına daha rahat ve sağlıklı devam etmeleri için çok sayıda sportif ve sosyal aktivite düzenleniyor.

Huzurevinde kurulan bocce takımı ise Türkiye şampiyonasına hazırlanıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Tan, AA muhabirine, koronavirüs çıkınca ilk olarak yaşlıları salgından korumanın uğraşı içerisine girdiklerini söyledi.

Bakanlığın salgının ilk günlerinden itibaren huzurevlerinde vardiyalı sistemi uygulamaya koyduğunu anımsatan Tan, personelin gerekli tetkiklerin ardından 10 gün boyunca dışarı çıkmadan görev yaptığını ifade etti.

Tan, salgın döneminde huzurevinde kalan yaşlılar için çeşitli sosyal ve sportif faaliyetler düzenlediklerini anlatarak, “Bu dönemde yaşlılarımızın, ulu çınarlarımızın canları sıkılmasın diye, özellikle vakit geçirici, bilinçlerini diri tutucu çeşitli etkinlikler yapıyoruz.” dedi.

Huzurevi bocce takımı için kurumun bahçesinde kapalı alan oluşturduklarını dile getiren Tan, takımdaki huzurevi sakinlerinin çalışmalarına devam ettiğini belirtti.

Tan, huzurevinde şu ana kadar Kovid-19 vakasına rastlanmadığını vurgulayarak, “Kendimize nasıl bakıyorsak onlara da öyle baktığımızın bir nişanesi oldu.” diye konuştu.

Bocce takımı Türkiye şampiyonasına hazırlanıyor

Huzurevinde düzenlenen faaliyetler hakkında bilgi veren Tan, şunları kaydetti:

“El becerisi olarak genellikle resim çiziyorlar, bilinçlerini diri tutucu oyunlar oynuyorlar, kadınlarımız işlemeler yapıyor. Huzurevindeki personelimiz sürekli el işleriyle uğraşıyordu, buradaki yaşlılarımız bütün faaliyetleri öğrendiler. Bu dönemde boş zamanları çok olduğu için onlarla devamlı uğraştılar. Yaşlılarımız bundan memnun kaldılar. Vakitlerini verimli ve iyi bir şekilde geçirmenin düşüncesi içerisinde biz de onlara yardımcı olduk. Onlar da bizlere zorluk çıkartmadılar ve güzel etkinlikler oldu.”

Huzurevi Bocce Takımı’nın geçen yıl bölge birincisi olduğunu ve Türkiye Şampiyonası’na gittiğini dile getiren Tan, “Bu bizim için bir ilk oldu ve daha da ilerleteceğiz.” ifadesini kullandı.

Huzurevi sakinlerinden Salih Torun da tüm görevlilerin kendileriyle yakından ilgilendiğini söyledi.

Bocce sporuyla uğraştığını, bunun yanı sıra çeşitli el sanatları yaptıklarını aktaran Torun, “Boyama, işleme, tespih yapıyoruz. Tüm el sanatlarından yapıyorum.” şeklinde konuştu.

Fahri Dağıstanlı ise 26 yıldır huzurevinde kaldığını, kendilerine çok iyi davranıldığını ve her türlü imkanın sunulduğunu vurguladı.

Halit Nazik de bocce ile zaman geçirdiğini, katıldıkları turnuvalardan başarıyla döndüklerini ifade ederek, “Çalışan insanın beyni her zaman açık olur.” dedi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Suudi Arabistan Hac Bakanı Yardımcısı Hişam Said, ülkesindeki bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, yurtdışından Umre ziyaretlerinin 10 Ağustos (Muharrem ayının başı) itibariyle başlayacağını söyledi.

Said, umre mevsiminin başladığını ve Kovid-19’la mücadeleye uygun prosedürlerin uygulanacağını, ülke dışından gelecek olan umre ziyaretçilerine Kovid-19 aşısı olma şartı getirildiğini duyurdu.

Mekke’deki Mescid-i Haram ve Medine’deki Mescid-i Nebevi’yi ziyaretlerde bu şartın daha önce, geçen Ramazan ayında getirildiğini hatırlatan Said, alınacak aşıların Suudi Arabistan makamları tarafından kullanımına onay verilmiş aşılardan olması gerektiğine dikkat çekti.

Said, Umre için günlük 20 bin kişinin kabul edileceği bilgisini verdi.

Suudi Arabistan, hac ziyaretlerinin sona ermesinin ardından 25 Temmuz itibarıyla umre sezonunun başladığını, günlük 20 bin kişinin kabul edileceğini açıkladı. Umre ziyareti yapmak isteyenler, “Eatmarna” (İtemerna) uygulaması üzerinden başvurularını yapabiliyor.

Vaka sayılarına göre ülkelerin uçuş kısıtlaması yeniden ele alınacak

Yurt dışından umre ziyaretlerinin 10 Ağustos itibarıyla başlayacağını ve ziyaretçilere Kovid-19 aşısı olma şartı getirildiğini açıklayan Suudi Arabistan’ın ziyaretçilere bunun dışında, kota, yaş ve tarih sınırı getirilmesi bekleniyor.

BioNTech, Astra Zenca, Moderna ve Johnson&Johnson aşısı olanların umre yapabilmesi, Sinovac ve Sputnik V aşısı olanların ise umre ziyaretine kabul edilmemesi planlanıyor.

Kendi vatandaşları, diplomatlar ve sağlık görevlileri dışında, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 24 ülkeden yapılan seferleri askıya alan Suudi Arabistan, vaka sayılarına göre ülkelerin uçuş kısıtlaması durumunu yeniden değerlendirecek.

Geçen yıl da umre ziyaretleri Kovid-19 tedbirleriyle yapıldı

Suudi Arabistan makamları, geçen yıl mart ayı başlarında Kovid-19 yüzünden umre ziyaretlerini askıya almış, 7 ay aradan sonra 4 Ekim 2020’de ülkede yaşayanlar için umre ziyaretlerini yeniden başlatmıştı.

Bu tarihten bir ay sonra da ülke dışından umre ve ibadet amacıyla gelenlerin kabul edilmeye başlandığı ülkede yurt dışından gelen ilk umre kafilesi, 3 günlük karantinadan sonra 4 Kasım 2020’de Kabe’de tavaf yapmıştı.

Kovid-19 önlemleri gölgesindeki 2’nci hac

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, 12 Haziran’da hac ibadeti için yurt dışından kimsenin kabul edilmeyeceğini, yalnız ülke içinden kronik rahatsızlığı bulunmayan, 18-65 yaş arasında ve aşı olmuşlardan 60 bin kişinin hac farizasını yerine getirebileceğini açıklamıştı.

Bu yıl Kurban Bayramı’nın ilk günü Cemarat’ta şeytan taşlayan hacı adayları, ziyaret tavafı için Kabe’ye gitti.

Kovid-19 tedbirleri altında hac ibadetini yerine getiren Müslümanlar, Kabe’ye gruplar halinde ve yalnızca belli kapılardan alındı.

Haccın rükünlerinden olan ziyaret tavafı, maske ve mesafe kurallarına dikkat edilerek yapıldı.

Suudi Arabistan, Kovid-19 salgını nedeniyle geçen yıl da sadece ülke içinden ve sınırlı sayıda hacı adayını kabul etmişti.

ANKARA (AA) – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, dün 1 milyon 367 bin 872 doz Kovid-19 aşısının uygulandığını belirtti.

AŞIDA 26 TEMMUZ: Toplam 1 milyon 367 bin 872 doz aşı uygulandı. İlk doz aşısını yaptıranların sayısı 244.868. İkinci doz aşısını yaptıranların sayısı 910.136. Üçüncü doz aşısını yaptıranların sayısı 212.868. İlk doz aşısını henüz yaptırmayanların sayısı 22.344.407’e indi.

— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) July 27, 2021

Bu aşılardan 244 bin 868’inin birinci doz, 910 bin 136’sının ikinci doz, 212 bin 868’inin de üçüncü doz olduğunu kaydeden Koca, “İlk doz aşısını henüz yaptırmayanların sayısı 22 milyon 344 bin 407’ye indi.” ifadesini kullandı.Koronavirüs Haber Indeksi


Rusya Koronavirüs  | Hindistan Koronavirüs | İngiltere Koronavirüs | Almanya Koronavirüs | Fransa Koronavirüs | İtalya KoronavirüsKoronavirüs AşısıKoronavirüs TedbirleriSokağa Çıkma KısıtlamasıSağlık Bakanı AşıBrezilya KoronavirüsBioNTechSputnik-VYerli Aşıİran KoronavirüsABD KoronavirüsKoronavirüsü YenenJaponya KoronavirüsEsnaf Koronavirüs Haberleri