Paz. Oca 19th, 2020

İBB'den Düzce'deki arama kurtarma faaliyetlerine destek

– İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, itfaiye, yol bakım, destek hizmetleri, Hamidiye AŞ ve Su Altı Arama Kurtarma Ekibinden oluşan 49 personeli, 27 aracı ve iş makinesi, Düzce’de arama, kurtarma ve yaraları sarma çalışmalarına destek veriyor

İSTANBUL (AA) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Düzce'de arama, kurtarma ve yaraları sarma çalışmalarını takviye ekiplerle destekliyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Düzce'de 17 Temmuz'da yaşanan sel ve heyelan nedeniyle kayıp vatandaşları arama ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor.

İBB de destekleriyle Akçakoca ilçesinde arama kurtarma ve yaraları sarma çalışmalarını sürdürüyor.

AKOM yönetimindeki İBB ekipleri, 20 Temmuz Cumartesi sabahı Akçakoca ve Cumayeri'ne bağlı köylerde selin meydana getirdiği hasarla ilgili yapılacak çalışmalar için ilçe yetkilileriyle kriz masasında toplantı yaptı. Ekipler, toplantının ardından arama kurtarma ve kapanan yollarda enkaz kaldırma çalışmalarına başladı.

– Çamur çekme çalışmaları

İBB, bölgede çamur çekme işleminde kullanılacak 1 kombine araç, 2 vidanjör ile 8 personeli daha sabah Düzce'ye gönderdi. Saat 11.00'de bölgeye ulaşan araçlarla çamur çekme çalışmaları devam ediyor.

Ayrıca, İBB İtfaiye Daire Başkanlığı Su Altı Arama Kurtarma Ekibi (İSAK), sel felaketinde kaybolan 6 vatandaşı arama çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışmaların üçüncü gününde, Akçakoca'ya bağlı Uğurlu köyündeki Melen Çayı'nda vatandaşlar tarafından görülen kişinin cansız bedeni, bölgedeki diğer ekipler ve İSAK tarafından çıkartıldı. Cengiz Töngel olduğu tahmin edilen vatandaşın naaşı sağlık ekiplere teslim edildi.

– Mil tabakaları evleri ve araçları tamamen kapladı

Çalışmaların ilk gününde, Melen Çayı'nın 2 yakasında karşılıklı olarak, Uğurlu köyüne kadar olan 5 kilometrelik bölüm tarandı. Dere yatağının yerinin değiştiği, çayın bazı bölümlerde 100 metrelik genişliklere ulaştığı, yer yer 2 metreyi bulan mil tabakalarının evleri ve araçları tamamen kapladığı görüldü.

Çevre köylerde yaygın olarak hayvancılık yapılmasından dolayı sel bölgesinde birçok hayvanın cansız bedeniyle karşılaşıldı. Ormandan sökülerek dere yatağını doldurduğu görülen ağaçları kaldırma çalışmaları da sürüyor.

– Vatandaşların yiyecek ve su ihtiyacı karşılanıyor

İBB itfaiye ekipleri, Esma Hanım köyünde bulunan cami, okul, sağlık ocağı gibi kamu kurumları ve vatandaşların evine biriken çamuru tahliye çalışmalarına devam ediyor.

Köyde konuşlandırılan İBB Lojistik Destek Müdürlüğüne ait mobil büfe aracı, halkın yiyecek ve içecek ihtiyacını karşılıyor.

İBB Hamidiye AŞ'ye ait 6 adet 16 tonluk içme suyu aracı, altyapısı bozulan ve içme suyu temin edilemeyen bölgelerde vatandaşların su ihtiyacını karşılıyor.

– İBB, 49 personel, 27 araç ve iş makinesiyle bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor

Düzce'deki İBB yardım ekibi, itfaiye, yol bakım, destek hizmetleri, Hamidiye AŞ ve Su Altı Arama Kurtarma Ekibinden oluşan toplam 49 personel ile 27 araç ve iş makinesinden oluşuyor.

Bu kapsamda bölgeye, 5 iş makinesi (dozer, ekskavatör), 1 su altı arama kurtarma aracı, 1 kombine araç, 2 vidanjör, 1 adet 7 tonluk su ikmal aracı, 6 adet 16 tonluk içme suyu tankeri, 1 mobil büfe, 10 tır ve kamyonet gönderildi.

Süper Lig ekiplerinden #Antalyaspor'un prensipte anlaştığı, Japonya'nın Vissel Kobe takımının Alman forvet oyuncusu Lukas Podolski Antalya'ya geldi.

Yemen'deki İran destekli Husilerin hükümete ait askeri bir kampa düzenlediği saldırıda ölenlerin sayısı 45'e yükseldi.

İçişleri Bakanlığı, yürütülen ikna çalışmaları sonucu 5 teröristin Habur Sınır Kapısı'nda güvenlik güçlerine teslim olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Merkel ile telefonda yaptığı görüşmede, Libya başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüştü.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (#KKTC) Ulusal Birlik Partisi (#UBP), Nisan 2020'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine partinin genel başkanı ve Başbakan Ersin Tatar ile katılacağını duyurdu.

#CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, #TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (#TOGG) heyetini kabul etti.

Süper Lig'in 18. haftasında Aytemiz #Alanyaspor, konuk ettiği Hes Kablo #Kayserispor'u 5-1 mağlup etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Projesi İlk Ray Kaynağı Töreni'ne katıldı.

#Galatasaray Kulübü Başkanı Cengiz, Arda Turan'ın transferi iddialarıyla ilgili, "Bize intikal eden bir şey yok. Ayın 2'sinde 4 saat toplantı yaptık. 6 kişi transfer stratejisini belirledik. A harfi gündeme gelmedi." dedi.