İBB'nin Psikolojik Danışma Hattı vatandaşlara hizmet veriyor

İSTANBUL (AA) – İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB'nin geçen hafta kurulan Psikolojik Danışma Hattı'na 2 bini aşkın arama geldiğini belirterek, "Psikologlarımızla iletişim hattımızla yanınızdayız. Bütün psikologlarımız size yardımcı olmaya hazır." ifadesini kullandı.

İBB'den yapılan açıklamaya göre, İmamoğlu, İstanbul Valiliğinde düzenlenen İl İdare Kurulu toplantısının ardından, Yenikapı'da kurulan İstanbul Yardımlaşma ve Koordinasyon Merkezi'nde (İYKM) açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu, sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan açıklamasında, valilikte düzenlenen toplantıda devletin diğer kurumlarıyla bir araya gelmelerinin çok değerli olduğunu ifade etti.

İl İdare Kurulu toplantısında seyahat kısıtlılığı ile balık tutma, park, orman ve sahil kenarı gibi toplu bulunulan yerlere gitmenin yasaklanmasıyla ilgili karar alındığını aktaran İmamoğlu, kararların detaylarını İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın açıklayacağını bildirdi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD) gerçekleştirilecek pandemi toplantısına da katılacağını belirten İmamoğlu, "İstanbul, Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük şehri. Bu noktada en sıkı ve doğru tedbirler burada alındığında gerçekten bunun hem sosyolojik hem psikolojik açıdan ülkemize hatta dünyaya faydalı olacağını biliyoruz. Bu konuda hepimizin çok duyarlı olması gerekiyor." değerlendirmesini yaptı.

Sokağa çıkma noktasında büyük bir kısıtlılık getirilmesi kanaatinde olduğunu ifade eden İmamoğlu, her kurumun tedbir aldığına fakat bunu dinlememekte ısrar eden kişiler bulunduğuna dikkati çekti.

İmamoğlu, herkesin sokağa çıkma yasağı varmış gibi hareket etme zorunluluğu olduğunu anlatarak, yaşanan durumun hafife alınmaması çağrısı yaptı.

– "Psikologlarımız size yardımcı olmaya hazır"

Psikolojik olarak da zor günler geçirildiğine işaret eden İmamoğlu, bu konuda herkesin dayanışma içinde olması gerektiğini vurguladı.

İmamoğlu, İBB'nin geçen hafta kurulan Psikolojik Danışma Hattı'na ilişkin de şunları kaydetti:

"Dün, 2 bini aşkın arama oldu. 26 farklı şehirden Psikolojik Danışma Hattımız arandı. Hatta 3 farklı ülkeden yine Psikolojik Danışma Hattımız arandı. Bizi her yerden arayabilirsiniz. Psikologlarımızla iletişim hattımızla yanınızdayız. Bütün psikologlarımız size yardımcı olmaya hazır. Psikolojik danışma hattımız 02124494900. Buradan psikologlarımız, bulundukları yerlerden sizinle telefonda bağlantı kurup, görüşmelerini yapacaklar."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ümraniye Topağacı Mahallesi'ndeki Kazım Karabekir Cemevi'ni ziyaret etti.

İBB Basın Danışmanlığından yapılan açıklamaya göre, Cemevi Derneği Başkanı Erdal Ahi ve yöneticilerle bir araya gelen İmamoğlu'na, İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat da eşlik etti. İmamoğlu, burada yaptığı konuşmada, cemevinin arazi olarak iyi bir yerleşkesi olduğunu söyledi.

Bunun iyi konumlanması ve projelendirilmesi gerektiğini belirten İmamoğlu, "Şimdi arkadaşlarıma talimat verdim. Malum bir hukuki süreç var, ayrıca 2B'den mülkiyet geçiş süreci var. Bunu takip edeceğiz. Hem İstanbulumuza yakışan hem de buradaki hemşehrilerimizin ibadetlerini en saygın bir şekilde yapabilecekleri bir cemevini nasıl hep birlikte yaparız, onu bir harekete geçireceğiz." dedi.

İstanbul genelinde Alevi yurttaşlara hizmet edecek kalitede cemevleri yapımının da gündemlerinde olduğunu vurgulayan İmamoğlu, "Örnek teşkil edecek birkaç noktada cemevi hazırlama projemiz var. Bunu İstanbul'a hediye etmek istiyoruz, engelleri ortadan kaldırıp. Bir tanesi de burası olabilir. Bu konuda adım atmak istiyoruz." diye konuştu.

Cemevinin bulunduğu mahalleyle ilgili mülkiyet, tapu ve ulaşımla ilgili sorunlarından da haberdar olduğunu belirten İmamoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Buna ek olarak güvenlik sorunlarından bahsetti muhtarımız. Bu minvalde de arkadaşlarım bir çalışma yapacaklar. Hem sorunlarını duyacağız hem de çözümleri. Bazı konuların çözümüne gücümüz yetmeyebilir, bizi aşan konular olabilir. Örneğin mülkiyetle ilgili mahkeme süreci… Ama size yoldaşlık yaparız. Yani, orada hep beraber hareket ederiz. Bütün uzmanlarımız bu konuda harekete geçer."

İSTANBUL (AA) – İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Üsküdar Meydanı'nda yağmur suyu birikmesini önlemek amacıyla çalışmaların devam ettiği Bülbülderesi Yağmur Suyu Tüneli inşaat sahasında inceleme yaptı.

İBB'den yapılan açıklamaya göre, İSKİ'nin Üsküdar'da bulunan 4 şantiyesindeki incelemeler sırasında İmamoğlu'na, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu eşlik etti.

Sultantepe Mahallesi'ndeki Bülbülderesi Yağmur Suyu Tüneli inşaat sahasını ziyaret eden İmamoğlu, Türkmen ve Mermutlu'dan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. İmamoğlu, telsiz yardımıyla TBM (Tunnel Boring Machine – Tünel Açma Makinesi) cihazının kazı işlemlerini başlatması talimatını verdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İmamoğlu, Üsküdar Meydanı'nda, yağmur sularının birikip denizle bütünleştiğini anımsatarak, yağmur sularının 3 noktadan sağlıklı bir şekilde denize nakledileceğini ve bu görüntünün ortadan kalkacağını anlattı.

Bülbülderesi hattı üzerinde uygulanan TBM çalışmasını başlattıklarını ifade eden İmamoğlu, 8-9 aylık süre içerisinde çalışmaların tamamlanacağını belirtti.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de Bülbürderesi ve Çavuşdere havzalarından gelen yağmur sularının Üsküdar Meydanı'nda biriktiğine, bu durumun hem ulaşımı aksattığına hem de tehlike oluşturduğuna işaret ederek, bu iki derenin suyunun meydana inmeden açılacak tünellerle denize akıtılacağını kaydetti.

Proje kapsamında, TBM yardımıyla 3 bin 200 mm çapında, 907 metre uzunluğunda yağmur suyu tüneli açılacak. İnşaatın bitimiyle Üsküdar Meydanı ve Selman-ı Pak Caddesi'nde yaşanan su baskınlarına son verilmesi amaçlanıyor.

İmamoğlu ve beraberindeki heyet, daha sonra Kuzguncuk Sahil Kolektörü Deplasesi, İcadiye Caddesi Atık Su Kolektörü ve İstavroz Atık Su Tüneli şantiyelerinde incelemelerini sürdürdü.