İç Denetim Farkındalık Ödülleri'nden Sabancı Holding'e 3 ödül

İSTANBUL (AA) – Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) tarafından 11 yıldır düzenli olarak verilen İç Denetim Farkındalık Ödülleri kapsamında Sabancı Holding'e bu yıl 3 ödül verildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, ödüller iç denetim mesleğinin gelişimine katkıda bulunan ve bu alanda yatırım yapan kişi ve kurumlara veriliyor.

Bu yıl çevrim içi olarak düzenlenen törende Sabancı Holding Denetim Başkanı Fuat Öksüz,Türkiye'de denetim mesleğinin uluslararası standartlarda gelişimi ve tanıtımı,TİDE gönüllü faaliyetleri, yarattığı katma değer ve meslektaşların yetkinlikler kazanmasına sağladığı katkılar nedeniyle "Ali Kamil Uzun Yaşam Boyu Meslek Üstün Hizmet Ödülü"ne layık görüldü.

Törende CarrefourSA İç Denetim Birimi "C-Mobil Öz Değerlendirme" dijitalleşme projesi ile, BriSA İç Denetim Birimi ise "Kalite Güvence Dış Değerleme Farkındalığı" ile "Kurumsal Farkındalık Kategorisi"nde ödül aldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper, "Hedeflerimizi bilim temelli yıl bazında belirlemeliyiz. Hedeflerimizin yarısına 2030 yılında ulaşmış olmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Alper, katıldığı bir programda Sabancı Holding’in sürdürülebilirlik hedeflerine ilişkin yaptığı açıklamada, sürdürülebilirliği, Topluluğun amacı ve stratejisinin ayrılmaz bir parçası olarak gördüğünü belirtti.

Geçen yıl salgın sürecinde, Topluluk vaadini “sürdürülebilir bir yaşam için öncü girişimlerle Türkiye ile dünyayı birleştiririz” olarak değiştirdiklerini aktaran Alper, şunları kaydetti:

“Bununla birlikte salgın sonrasında şekillenecek dünyayı anlamak için Topluluk genelinde çok kapsamlı bir çalışma yaparak 5 yıllık bir strateji planı hazırladık. Bu plan dahilinde, bizleri Topluluk vaadimize ulaştıracağına inandığımız 5 temel öncelik belirledik; kapsamlı müşteri deneyimi sunmak, çevik küresel ve yerel ayak izi, sürdürülebilirliğe öncülük etmek, dijital ve malzeme teknolojilerinde liderlik ve insan ve işin geleceğine uyum. Bunlarla birlikte Topluluk olarak 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma vaadinde bulunarak uzun dönem sürdürülebilirlik hedeflerimizi duyurduk.”

– “Tüm grup aktivitelerimiz için farklı yol haritaları çizdik”

Cenk Alper, "net sıfır emisyon" ve "sıfır atık" için ihtiyaç duyulan bazı çözümlerin henüz teknolojik olarak mümkün olmadığını vurgulayarak, “Uzun bir yol haritası çizdik. Bunu uygulamak istiyoruz. Grup bünyesinde tüm grup aktivitelerimizi analiz ettik ve her biri için farklı yol haritaları çizdik. Sıfır karbon salınımı doğrultusundaki bu hedeflerimizin ve aktivitelerimizin bir kısmı şu anda net ama eğer gerekli çözüm dünyada mevcut değilse biz de gerekli çözümleri bulmak için dünya çapındaki ağlara dahil olacağız. Burada hedeflerimizin yarısını 2030’a kadar gerçekleştirmeyi planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi’nde bunu konuştuklarını belirten Alper, "Hedeflerimizi bilim temelli yıl bazında belirlemeliyiz. Hedeflerimizin yarısına 2030 yılında ulaşmış olmamız gerekiyor. Aksi takdirde 2050 hedefini ıskalayacağımız kesin.” değerlendirmesinde bulundu.

İSTANBUL (AA) – Sabancı Holding'in yılın ilk çeyreğindeki konsolide net kârı yüzde 47 artışla 1 milyar 752 milyon TL oldu.

Sabancı Holding, yılın ilk çeyreğine ilişkin konsolide finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre, salgının zorlu koşullarına rağmen güçlü performansını devam ettiren Sabancı Holding, yılın ilk 3 ayında konsolide net satışlarını yüzde 23 artışla 16 milyar 814 milyon TL'ye çıkardı. Holding'in konsolide net kârı yüzde 47'lik yükselişle 1 milyar 752 milyon TL oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper, salgının ekonomik aktivite üzerindeki olumsuz etkisini devam ettirdiği ilk üç aylık dönemde, güçlü finansal performanslarını sürdürdüklerini belirtti.

Topluluk olarak güçlü risk yönetimi yaklaşımı ve uygulamalarla, değişen kur ve faiz ortamından sınırlı şekilde etkilenerek finansal dayanıklılıklarını bir kez daha gösterdiklerini ifade eden Alper, bu dönemde nakit yaratmaya devam ederek bilançolarını güçlendirdiklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Dünyada ve ülkemizde, pandemi ekonominin tüm unsurlarını derinden etkilerken, Topluluk şirketlerimiz belirsizliklerle mücadele noktasında çok başarılı bir sınav verdi. Etkin maliyet ve talep yönetimleri sayesinde, faaliyet gösterdikleri pazarlardaki dönüşümleri iyi bir şekilde analiz ettiler. Güçlü tedarikçi ilişkileri ve çevik stok yönetimi yaklaşımlarıyla hem satış hem de karlılık tarafında fark yaratmayı başardılar. Maliyetlerin tüm dünyada artış eğiliminde olduğu bu zorlu dönemde, şirketlerimizin gösterdiği yüksek başarı, son dönemde dijitalleşme ve müşteri deneyimi gibi alanlara yaptığımız yatırımların da ne kadar doğru olduğunun bir göstergesi."

– "Banka dışı kombine gelirlerimiz yüzde 28 büyüdü"

Cenk Alper, söz konusu dönemde banka dışı kombine gelirlerinin yüzde 28 büyüdüğü, ilk çeyrekte tüm iş kollarının satışlarını artırırken, özellikle çimento ve sanayi şirketlerinin güçlenen yurt iç ve yurt dışı talebi en iyi şekilde karşılayarak çok güçlü sonuçlar elde ettiklerini bildirdi.

İlk 3 ayda çimento iş kolunun yüzde 57, sanayi iş kolunun ise yüzde 36 büyüdüğünü aktaran Alper, "Aynı dönemde perakende ve sigorta şirketlerimiz de yüzde 26 seviyelerinde büyüme göstererek Topluluğumuzun güçlü finansal performansına destek oldular. Enerjisa Üretim, uzaktan santralleri işletebildiği ve yönettiği tesis Senkron'u devreye alarak, varlık yönetim kabiliyetleri ile başkalarına ait santral operasyonlarına da destek vermeye iki hidroelektrik santral ile başladı. Diğer yandan bankamız yılın ilk çeyreğinde ekonomimize 299 milyarı nakdi olmak üzere 359 milyar TL'lik kredi desteği sağladı." ifadelerini kullandı.

– "Sabancı Holding’in sürdürülebilirlik notu, 9 ay içinde iki kademe birden yükselerek BBB'ye ulaştı"

Alper, Sabancı Topluluğu'nun son yıllarda dijitalleşmeye çok büyük yatırım yaptığını, bunun meyvelerini de salgın döneminde topladıklarını belirtti.

Geçmiş dönemde hayata geçirdikleri bu yatırımlar sayesinde, salgının tüm olumsuz koşullarına rağmen ilk günden itibaren hemen hemen bütün operasyonları kesintisiz şekilde uzaktan yönetmeyi başardıklarını vurgulayan Alper, bunun da kendilerine mevcut iş süreçleri sürdürürken aynı zamanda geleceği düşünme ve tasarlama fırsatı sunduğunu ifade etti.

Alper, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu yaklaşımla, Topluluk vaadimizi 'Sürdürülebilir bir yaşam için öncü girişimlerle Türkiye'yle dünyayı birleştiririz' şeklinde yeniden ele alırken, bu vaade bizi ulaştıracak 2021-2025 yol haritamızı da geçtiğimiz yıl içinde tamamladık. Öncü ve örnek olma misyonumuz doğrultusunda, Topluluk vaadimizin ve gelecek stratejimizin temelinde yer alan sürdürülebilirlik konusunu en üst seviyede sahipleniyoruz. Bu kapsamda, 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarında 'net sıfır' seviyesine ulaşmayı taahhüt ederek Türkiye'de uzun vadeli sürdürülebilirlik vaadinde bulunan ilk holding olduk. Diğer yandan MSCI endeksinde, Sabancı Holding'in sürdürülebilirlik notu, 9 ay içinde iki kademe birden yükselerek BBB’ye ulaştı. Tüm bunlar sürdürülebilirlik konusunda ortaya koyduğumuz güçlü vizyonun göstergesi."

– "YarınBizim' projemiz ile gençlerimizin geleceklerini şekillendirmelerine katkı sağlıyoruz"

Sabancı Holding CEO'su Alper, 2021-2025 stratejik planının en önemli unsurlarından birinin de işin geleceğine uyum olduğunu belirtti.

Bu konuda dünya çapında bir çalışmaya başladıklarını ve bunun detaylarını da geçmiş aylarda açıkladıklarını hatırlatan Alper, şunları kaydetti:

"Toplam 7 ana başlık ve 34 alt başlık altında ele aldığımız plan dahilinde Topluluk şirketlerimiz 2 yıl içinde 1.500 aksiyonu hayata geçirmiş olacak. Bu çalışmadaki temel hedefimiz; her bir Sabancı Topluluğu şirketinin, işin geleceği alanında, kendi sektörlerinde, ulusal ve uluslararası alanda en iyi örneklerden biri haline gelmesidir. Pandeminin ilk gününden itibaren, Topluluk çalışanlarının sağlıklarının korunması için her türlü tedbiri aldık ve bu konuda da mücadeleye kararlılıkla devam ediyoruz. Bununla birlikte Türkiye’nin Sabancısı olarak, bu zorlu dönemde ülkemizin yanında durmayı, toplumsal hayata destek vermeyi sürdürüyoruz. 90 yılı aşkın süredir Türkiye’nin toplumsal kalkınmasına önayak olan Sabancı Topluluğu olarak, Hacı Ömer Sabancı'nın 'Bu topraklardan kazandıklarımızı bu toprağın insanları ile paylaşmalıyız.' prensibini daima pusulamız olarak kabul ediyoruz. "

Salgın döneminin gerçek kahramanları olan sağlık çalışanlarının 11 ve 12'nci sınıfta okuyan ya da bu yıl yeniden üniversite sınavlarına hazırlanan çocukları ve kardeşleri için geliştirdikleri mentorluk ve kariyer gelişim programı olan "YarınBizim" projesi ile gençlerin geleceklerini şekillendirmeye katkı sağladıklarını belirten Alper, 74 şehirden 1.100 başvuru alan proje kapsamında mentorluk eşleşmelerinin tamamlandığını ve eğitimlere başlandığını bildirdi.