Per. Haz 20th, 2019

İçişleri Bakanlığı ile MEB arasında Bilgi Paylaşımı Protokolü

ANKARA (AA) – İçişleri Bakanı , "Attığımız adımlar sadece vatandaşımızın işini ve hizmetini kolaylaştırmıyor, Türkiye'yi daha cazip bir hale getiriyor, zaman ve para maliyetimizi düşürüyor." dedi.

Bakan Soylu ile Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk, İçişleri Bakanlığı Konferans Salonu'nda iki bakanlık arasındaki "Bilgi Paylaşımı Protokolü" ile "Afet ve Acil Durum Eğitimi Hizmetlerine İlişkin İş Birliği Protokolü" imza törenine katıldı.

Soylu, törende yaptığı konuşmada, bugün Milli Eğitim Bakanlığı ile iki ayrı protokolü imzalayacaklarını söyledi.

Devlet dairelerine gidildiğinde birçok belge istendiğini belirten Soylu, bu protokollerle 21. yüzyıla uygun bir adım attıklarını dile getirdi.

Dünyayla rekabet ettiklerini ifade eden Soylu, "Attığımız adımlar sadece vatandaşımızın işini ve hizmetini kolaylaştırmıyor, Türkiye'yi daha cazip bir hale getiriyor, zaman ve para maliyetimizi düşürüyor." diye konuştu.

Süleyman Soylu, bu işlerin kolay olmadığını ve günlerce toplantı yapıldığını vurgulayarak, "Vatandaşımızın bir tek fotoğrafıyla beraber müracat edebileceğini sağlayabileceğimiz bir sistem tek isteğimiz." dedi.

– "İş ve işlevi çok daha güvenli şekilde ele alma imkanımız var"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, e-Devlet aracılığıyla bilgi, belge alış verişi konusundaki iş birliğinin sadece Milli Eğitim Bakanlığına değil, tüm Türkiye'ye hizmet veren bir altyapı olduğunu anlattı. Selçuk, "Bilgi paylaşımının çok daha stratejik olarak ele alınması ve bizim bürokrasiden kurtulup asıl iş ve işlevlerimize dönebilmemiz için zaman, insan kaynağı ve mekansal birtakım tasarrufları garanti altına almamız söz konusu oluyor bu vasıtayla. Acil durumlarda belirli bir süre isteyen birçok iş ve işlevi çok daha güvenli şekilde ele alma imkanımız var." diye konuştu.

Türkiye'de, "Eskiden kağıtların üzerinde bilgiler paylaşılırdı." denilecek bir noktaya doğru ilerlendiğini belirten Selçuk, bilgi paylaşımının da yeni teknoloji ve araçlarla her geçen gün daha güvenilir hale geldiğini ifade etti.

Selçuk, imzalanan diğer protokole ilişkin de afetlerin daha az kayıpla atlatılabilmesinin eğitimle sağlanabileceğini, bu konuda yaşayış, görgü ve davranış temelli bir bilince ihtiyaç olduğunu vurguladı.

– Belgeler elektronik olarak temin edilebilecek

Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında İçişleri Bakanlığınca sunulan 14 hizmet için istenen belgeler elektronik olarak temin edilebilecek.

Başvuru sahibinden ıslak imzalı talep edilen belge sayısı azaltılarak zaman ve maliyet tasarrufu sağlanacak.

Söz konusu entegrasyonların teknik çalışmaları tamamlandığında başvuru sahibinden talep edilen yıllık 893 bin 200 belge elektronik olarak alınacak, böylece 3 milyon 354 bin 700 lira tasarruf yapılacak.

– Afet ve Acil Durum Eğitimi Hizmetlerine İlişkin İş birliği Protokolü

İmzalanan bu protokolle de afet bilincinin geliştirmesi ile afet hazırlığında uzun vadede toplum tabanlı risk yönetimi politikalarının kararlı bir şekilde uygulanması, ciddi kaynakların sarf edilmesi ve sürekliliğin sağlanması mümkün olabilecek.

MEB ile AFAD arasındaki iş birliği protokolü, afet eğitimi konusuna bütünsel bir bakış açısı sağlayabilmek, bu konuda faaliyet gösteren kurumlar arasında eşgüdümü oluşturabilmek ve afet eğitimi konusundaki mevcut kapasiteyi arttırabilmek için üç yıl süreli olarak hazırlandı.

 • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile HDP’li milletvekilleri arasında tartışma çıktı
 • TBMM (AA) – TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile HDP’li milletvekilleri arasında tartışma çıktı.

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşların 2019 yılı bütçelerinin görüşmeleri sürüyor.
  Görüşmeler sırasında, HDP’li milletvekilleriyle AK Partili milletvekilleri arasında zaman zaman karşılıklı laf atmalar yaşandı.
  HDP Mardin Milletvekili Ebrü Günay’ın konuşmasında, Afrin ile ilgili “işgal” kelimesini

 • “Kuzey Kıbrıs, bizim gönlümüzün bir parçası, sevgimiz, aşkımız, her şeyimiz.”
 • LEFKOŞA (AA) – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Kuzey Kıbrıs, bizim gönlümüzün bir parçası, sevgimiz, aşkımız, her şeyimiz." dedi.
  Soylu, resmi ziyaret gerçekleştirdiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ile Bakanlıkta görüştü.
  İki bakan görüşme öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
  İçişleri Bakanı Soylu, "Kuzey Kıbrıs, bizim gönlümüzün bir parçası, sevgimiz, aşkımız, her şeyimiz." diye konuştu.
  İki