İdlib'de 'Her Evde Bir Sağlıkçı' projesi başladı

İDLİB (AA) – Suriye’de on yıldır süren iç savaşta Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin hedef aldığı hastanelerde yüzlerce sağlık çalışanı hayatını kaybetti. Saldırı ve göçle zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren halk, temel sağlık imkanlarına ulaşmakta zorlanıyor.

Suriye Sivil Savunması (Beyaz Baretliler) da sağlık hizmetlerinin yeterli olmadığı bölgede kadınlar için temel ilk yardım bilgilerinin verilmesine yönelik çalışmalara başladı.

İlk etapta 990 kadına eğitim verecek

İdlib Sivil Savunma Basın Danışmanı Firas Halife, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İdlib’de hastane ve sağlık görevlisi eksiği olduğu için hastaların sağlık merkezlerine ulaşmakta güçlük çektiğini söyledi.

Halife, “Her Evde Bir Sağlık Görevlisi” projesi kapsamında Kadın Sivil Savunma Merkezlerinde, alanında uzman sağlık çalışanlarının ilk etapta 990 kadına eğitim vereceğini belirtti.

Halife, kadınların kampta ya da bulundukları herhangi bir yerde başlarına gelebilecek bir rahatsızlık veya kaza durumunda yapmaları gerekenlerin öğretildiğini kaydetti.

Sivil Savunma gönüllüsü Emel Hamo, “Kampanya kapsamında kadınların sağlık becerilerini geliştirmek için çok sayıda ev hanımına ilk yardım eğitimi veriyoruz.” dedi.

Hamo, verdikleri eğitimle kadınların doğru şekilde ilk yardım yapabilmelerini sağlayacaklarını söyledi.

Kursiyer Ciyana el Halaf da eğitimler sayesinde çok değerli bilgiler öğrendiğini ifade etti.

El Halaf, “Kursta travmayla, kazalarla bayılmış bir şeker hastasına, yüksek veya düşük tansiyon hastasına nasıl müdahale edileceğini öğrendik.” dedi.

Zaman zaman evde de kazalara maruz kaldıklarını ve o durumdayken nasıl hareket edeceklerini bilmediklerini ifade eden el Halaf, “Çözüm basit ama yeterli ilk yardım bilgimiz yok. Değerli bilgi içeren bu tür kursların devam etmesini temenni ederim.” ifadelerini kullandı

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

LAHEY(AA) – Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünün (KSYÖ) bugün yayımladığı raporda, Esed rejimine bağlı hava kuvvetlerinin, 4 Şubat 2018’de Serakib’e düzenlediği hava saldırısında en az bir silindir bombası kullandığı belirtildi.

Raporda, 4 Şubat gecesi saat 21.22’de Suriye rejimine bağlı “Kaplan Güçleri”ne ait bir helikopterin Serakib’in doğusunda gerçekleştirdiği hava saldırısı sebebiyle 12 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Saldırıda kullanılan silindir bombasının sarin gazı yaydığı ve geniş bir alanı etkilediği aktarıldı.

Raporun KSYÖ tarafından 2018 yılında kurulan Soruşturma ve Tanımlama Ekibi’nin Suriye’deki kimyasal saldırıları tespit eden ikinci raporu olduğu hatırlatıldı.

KSYÖ ilk raporunu 2020’de yayımladı

KSYÖ, Nisan 2020’de yayımladığı ilk raporunda, 24 Mart 2017’de Suriye rejimine ait bir SU-22 savaş uçağının Şayrat hava üssünden kalkarak Latamne beldesinde gerçekleştirdiği hava saldırısında 16 kişinin yaralandığı, tarım alanlarının zarar gördüğü ve bölge halkına ait hayvanların telef olduğunu açıklamıştı.

KSYÖ tarafından 2018 yılında kurulan Soruşturma ve Tanımlama Ekibi, 2020’deki raporunda Suriye’de ilk defa bir saldırıda suçluyu işaret ederek Esed rejimine yönelik hesap verme çağrısında bulunmuştu.

Soruşturma ve Tanımlama Ekibi Koordinatörü Santiago Onate Laborde, ekibinin, Rejim güçlerince 2017’nin mart ayında Latamne’ye düzenlenen hava saldırılarında kimyasal silah kullanıldığına dair çok ciddi deliller bulduğunu belirtmişti.

BİNGÖL (AA) – Bingöl’ün merkeze bağlı Elmalı köyünde yaşayan vatandaşlar, kendi imkanlarıyla topladıkları yardım malzemelerini Suriye’nin İdlib kentindeki yetim çocuklara gönderdi.

Köydeki vatandaşlardan Çetin Korkmaz’ın öncülüğünde İdlib’deki yetim çocuklar için geçen sene başlatılan imece usulü yardım kampanyası bu yıl da sürdürdü.

Köy sakinlerinin imkanları ölçüsünde, evlerinde bulunan gıda malzemeleri, halı ve battaniye ile satın alınan oyuncaklar Kur’an kursunda toplandı.

İl dışında ve yurt dışında bulunan Elmalıların da nakdi destek verdiği kampanya kapsamında toplanan yardımlar, elden ele taşınarak tıra yüklendi.

Tır, dualarla İdlib’e uğurlandı.

Yardımların İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından İdlib’deki yetimlere dağıtılacağı belirtildi.

Kampanyaya öncülük eden Korkmaz, gazetecilere, Suriye’de yaşanan mağduriyeti basından takip ettiklerini söyledi.

Savaş mağdurlarına destek verebilmek köy olarak harekete geçtiklerini dile getiren Korkmaz, “Köy imamına, büyüklerimize, il dışında ve Avrupa’da yaşayan vatandaşlara söyledik. Sağ olsunlar hepsi destek verdi ve geçen sene yardıma başladık. Bir tır dolusu gıda, battaniye ve halıyı çadır kente götürdük.” dedi.

“Bu sene de Suriye’deki bin yetim aileye bin gıda kolisi veriyoruz. Hatta 100 koliyi geçtik.” diyen Korkmaz, “Tamamen köylülerin sofrasını paylaştığı bir organizasyon. Köy halkı sofrasını paylaştı oradaki insanlarla. Mağdurlar var oldukça yardım götürmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Remzi Korkmaz da her zaman Suriyelilere yardım ettiklerini dile getirerek, “Allah bütün arkadaşlarımızın yardımlarını kabul etsin inşallah.” diye konuştu.

Rıdvan Korkulutaş, Aydın Arık