İdlib'de yaralanan Zonguldaklı iki asker, evlerine getirildi

ZONGULDAK (AA) – Suriye'nin İdlip kentinde rejim güçlerinin hava saldırısında yaralanan piyade uzman çavuşlar Ercan Kurt ve Adnan Ersoy, Hatay'daki tedavilerinin ardından, Zonguldak'ın Ereğli ilçesindeki baba ocaklarına getirildi.

Askerleri, Yazıcılar köyündeki baba evlerinde, Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hüseyin Sami Uyar, Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Okur ve ilçe protokolü üyeleri de ziyaret etti.

Kaymakam Çorumluoğlu, burada yaptığı konuşmada, baba ocaklarına gelen Kurt ve Ersoy'un tedavilerinin devam ettiğini ve önemli bir sıkıntılarının bulunmadığını söyledi.

Yaralı askerlerin tedavi süreçlerini yakından takip ettiklerini dile getiren Çorumluoğlu, bu konuda devletin tüm imkanlarını seferber ettiğini dile getirdi.

Birlik ve beraberliğin önemine değinen Çorumluoğlu, şunları söyledi:

"Birlik ve beraberlik içerisinde bizim bu sınır boylarındaki mücadelemiz bundan sonra da devam edecek. Siz zannetmeyin ki bu birkaç yıllık; asırlık değil. Biz bu topraklarda olduğumuz sürece bu mücadelemiz devam edecek. Sevinçte, kederde, bayramda hep birlikte olmalıyız. Birlikte olmalıyız ki ülkemiz topraklarına en ufak bir el atılmasın. Bu mesele sadece bizim ülkemiz topraklarındaki mesele değil. Bu mücadele aynı zamanda Somali'de, Bosna'da dünyanın değişik noktalarında Müslüman halka yapılan bir sıkıntının mücadelesi. Eğer dik durmaz, biz bu bayrağı dalgalandırmazsak oradaki yaşayan kardeşlerimiz işte o zaman sıkıntıya düşecekler."

Okunan Kur'an-ı Kerim'in ardından şehitler için dua edildi.

– Konvoyla gittiler

Zonguldaklı bir grup motosikletli, konvoy halinde Yazıcılar köyüne giderek askerlere geçmiş olsun dileklerini iletti.

Ereğli Motosiklet Kulübü Başkanı Birol Bektaş, şehitleri saygıyla ve şükranla andıklarını belirterek, "Yaralı askerlerimize de geçmiş olsun temennisinde bulunuyoruz. Acılarımız büyük, Allah ülkemizin ve güvenlik güçlerimizin yanında olsun." ifadesini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecek şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının atamaları, yarın saat 15.00’te Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapılacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katılımıyla gerçekleştirilecek atamalar, noter huzurunda gerçekleştirilecek.

278 şehit yakını, gazi ve gazi yakınından 74’ünün ataması, öğrenim durumlarına uygun olarak avukat, çocuk eğiticisi, dava takip memuru, fizyoterapist, hemşire, Kur’an kursu öğreticisi, laborant, mühendis, mimar, öğretmen, redaktör, psikolog, sağlık teknikeri, sosyolog, sosyal çalışmacı, teknisyen ve tekniker unvanlı kadrolara yapılacak.

Bu atama ile bugüne kadar kamuda istihdamı sağlanan şehit yakını, gazi ve gazi yakınının sayısı 46 bin 127’ye ulaşacak.

Atama sonuçlarına yarın saat 17.30 itibarıyla https://sosyalatama.aile.gov.tr/ adresinden ulaşılabilecek.

KONYA (AA) – Akşehir Devlet Hastanesi’nden alınan Şehit Ömer Faruk Erdem’in (23) Türk bayrağına sarılı naaşı, Adsız Mahallesi’ndeki babaevinde “helallik” alınmasının ardından Nasreddin Hoca Meydanı’na getirildi.

Şehidin kardeşleri Tuğba, Navruz, Sevgi ve Fadime ile babaannesi Döndü Erdem’i yakınları teskin etmeye çalıştı. Şehidin babası Metin ve annesi Nesibe Erdem’in daha önce vefat ettiği öğrenildi.

İlk görev yeri Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Gülyazı köyünde bir yıldır görev yapan ve 10 gün önce izne gelen şehit asker için yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında Nasreddin Hoca Meydanı’nda tören düzenlendi.

Şehit Erdem’in naaşı, Konya Müftüsü Ali Öge tarafından kıldırılan öğle namazını müteakip cenaze namazının ardından, Akşehir Şehitliği’nde toprağa verildi.

Törene, şehidin yakınları ile Konya Valisi Vahdettin Özkan, Maliye Bakan Yardımcısı Mehmet Hamdi Yıldırım, AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, MHP Konya Milletvekili Esin Kara, 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Önder Şensöz, protokol üyeleri, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.