İHH, İdlib'e 10 tır insani yardım malzemesi gönderdi

İSTANBUL (AA) – İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, İdlib'deki savaş mağduru ihtiyaç sahiplerine 10 tır insani yardım malzemesi gönderdi.

İHH'nın koordinasyonunda, Bağcılar Belediyesi, ilçedeki sivil toplum kuruluşları ve hayırsever vatandaşların desteğiyle toplanan 10 tır insani yardım malzemesinin İdlib'e gönderilmesi öncesi Bağcılar Meydanında uğurlama töreni düzenlendi.

Burada konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, dünyanın her yerinde bir kaos ve savaş hali olduğunu, insanların birbirlerine zarar verdiğini, çocukların ve kadınların katledildiğini anlattı.

İnsanların bir arada yaşaması için dünyaya tekrar yeni bir nefesin gelmesi gerektiğine, bunun da merhamet ve yardımlaşmayla olacağına işaret eden Yıldırım, Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarını, iş adamlarını ve kamu kurumlarını yardım faaliyetlerinde daha aktif olmaya davet etti.

Şu anda 4 milyondan fazla insanın İdlib'de sıkıştığına dikkati çeken Yıldırım, "Çadırlarda çamur içerisinde yaşıyorlar. Çocukların üzerine bombalar atılıyor. Acıma, merhamet yok. Bu çocuklara, insanlara destek vermek zorundayız. İdlib halkıyla Türkiye halkının arasını açmak için şer güçler devreye girdi. Buna karşı en önemli operasyonumuz yardımlaşmayı artırmaktır. İdlib'deki kardeşlerimize yardım götüreceğiz. Oradaki mazlumlar Müslüman olmasaydı yine yardım götürürdük. Din, dil, ırk, mezhep, meşrep ayrımı yapmayız. Ne olursa olsun mazlumların yanında yer alırız. Şii, Alevi, Yezidi, Arap, Kürt ve Türk ölünce emperyalisteler, İsrail ve Siyonizm seviniyor." diye konuştu.

Yıldırım, hangi mezhepten, meşrepten olursa olsun bu coğrafyada yaşayan ya da yaşamayan bütün mazlumların yanında yer almayı hedeflediklerini dile getirdi.

Mültecilerin emanet olduğunu ifade eden Yıldırım, "Kafkasyalılar, Balkanlar'dan gelenler, Araplar, Kürtler, Türkler bu toprakları ortak sahibidir. Hiç kimse gelip ekmeğimize ortak olmuyor. Bereketi artırıyor. Biz bugün ekonomik savaşta Suriyeliler ve diğer mültecilerin yüzü suyu hürmetine ayakta duruyoruz. Mültecilere karşı hareket yapan, evlerine girip çocuklarını döven herkes haindir, bu ülkenin bölünmesini isteyendir." dedi.

– "İnsani yardım kuruluşlarına kapıları aç"

İHH Genel Başkanı Yıldırım, Suriye'deki Esad rejimine, "Zalim Esad sınırları aç. Lazkiye'ye gelelim. Alevisine, Sünnisine yardım edelim ama buna izin vermiyorsun. Sadece konuşmayı, öldürmeyi, hapsetmeyi biliyorsun. Yüreğin varsa, insani yardım kuruluşlarına kapıları aç. Mezhep meşrep ayrımı yapmadan her tarafa yardım götürdüğümüzü bütün dünya görsün." çağrısında bulundu.

İHH Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalay ise 2019 yılında 2 bin 397 tır insani yardım malzemesini Suriye sınırında çadır kentte kalan ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını kaydetti.

İblid'de son 3 aydır bir yığılma olduğunu aktaran Kalay, çadırlarda yaşamaya çalışan insanların hayatlarını kolaylaştırmak için briket et projesi başlattıklarını, bağışçıların desteğiyle 15 bin briket ev bağışı aldıklarını ve evlerin yapımına başladıklarını anlattı.

İçerisinde un, gıda malzemeleri, giyim eşyası, ayakkabı, battaniye, sünger yatak ve hijyen malzemelerinin bulunduğu tırlar Bağcılar İlçe Müftü Yardımcısı Kamil Abdullahoğlu'nun yaptığı duanın ardından İdlib'deki ihtiyaç sahiplerin ulaştırılmak üzere yola çıktı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Türk Kızılayın desteği ile İsveç merkezli For Children Smile isimli gönüllü ekibi, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde Türk Kızılayın yetimhanesine kalan 60 yetim kız çocuğunu saçlarını örerek sevindirdi.

For Children Smile ekibinin sorumlusu Emine Taş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gönüllü kuaförlerle İsveç’ten gelerek yetim çocuklara destekte bulunduklarını söyledi.

Projeye, İsveç’teki saygın kuaförlerin de destek verdiğini ifade den Taş,”İdlib’deki yetim çocukların saçlarını yıkıyor, kesiyor ve örüyoruz.” dedi.

Taş, saç bakımları yapılan çocukları tokalarla süslediklerini belirtti.

Saçlarının örüldüğüne çok sevindiğini belirten minik Şahd Muhammed de “Türk Kızılay bizi çok mutlu etti. Türk insanını çok seviyorum. Bizim için yaptıkları her şey için teşekkür ediyorum.” dedi.

10 yaşındaki Muhammed el Atraş ise “Kampta berberimiz yok. Türkiye’yi seviyor ve teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

NEVŞEHİR (AA) – İçerisinde ailelerin bir aylık mutfak ihtiyacını karşılayacak gıdanın bulunduğu paketler ve un çuvallarını araçlara yerleştiren gönüllü gençler önceden belirledikleri ailelerin evlerinin yolunu tutuyor.

Getirdikleri malzemeleri evlerin kapısına bırakıp, zile basarak aileyi uyaran gönüllüler, başka ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için yeniden yola devam ediyor.

Bu çalışmayı ramazan boyunca sürdürecek “İyilik elçileri” adı verilen yardım gönüllülerinden Halil Arı, AA muhabirine, “İyilik her zaman, her yerde” sloganıyla yürütülen çalışmada yer almaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirtti.

Arı, insanların rencide olmamasını sağlamak adına sokağa çıkma kısıtlamasında dağıtım yaptıklarını ifade ederek, sistemlerinde ihtiyaç sahibi olarak kayıtlı olan ailelerin bazıları ile çoğu zaman kendilerinin bile karşılaşmadığını aktardı.

“Komşuları görmüyor rencide olmuyorlar”

Yardım gönüllüsü olarak 5 yıldır çalışmalara katıldığını anlatan Arı, “Ramazanda iftar sonrası depodan gıda kolilerini alıp, önceden belirlediğimiz adreslere dağıtıyoruz. İnsanların komşusuna bile mahcup olmaması amacıyla gece sessizce dağıtım yapıyoruz.” dedi.

Arı, ailelerin çoğunun bilgisinin kendilerinde mevcut olduğunu, kaydı olmayanların da koliyi bırakırken bilgilerini aldıklarını belirterek, kolilerde, bakliyat, salça, yağ, un ve çocuklar için çikolata, balon gibi ürünler bulunduğunu kaydetti.

“Gece dağıtınca fazlaca mutlu oluyoruz. Bu bir Osmanlı adetidir. Komşuları görmüyor, rencide olmuyorlar. İnsanların hayır duasını almak bütün yorgunluğumuzu alıyor.” diyen Arı, kimi zaman geç saatlere kadar yardım dağıttıklarını aktardı.

Muhammedcan Ayıkbaba da “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadisinin gereğini yerine getirmek için gayret ettiklerini ifade ederek, “Bu çalışma beni vicdanen rahatlatıyor ve mutlu ediyor. İsterim ki; bütün ihtiyaç sahiplerine el uzatabilelim. Yardım faaliyetlerini yıl içinde sürekli yapıyoruz ama ramazan ayında daha da artırıyoruz.” diye konuştu.

Burak Akın da orucunu açtıktan sonra evde yatmak yerine ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırıyor olmanın memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.