İHH İnsani Yardım Vakfı İdlib'deki Şam Yetimhanesi'ne tadilat yaptırdı

HATAY (AA) – İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı tarafından, İdlib kırsalında bulunan Sarmada kasabasındaki Şam Yetimhanesi, bakımdan geçirildi.

Toplam 86 blok evin yer aldığı yetimhanede, ülkelerindeki iç savaşta babalarını kaybeden 260 Suriyeli yetim çocuk, anneleriyle birlikte yaşıyor.

İHH Suriye Çalışmaları Medya Sorumlusu Selim Tosun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgesel şartlar ve kötü hava koşulları nedeniyle, yetimhane bünyesinde bulunan evlerde yaşanan yıpranmalar için bakım-onarım çalışması yapıldığını söyledi.

Yetimhanedeki tadilat çalışmasının ardından ortamın yeniden renklendiğini belirten Tosun, ''Yetimhane bünyesinde bulunan 86 blok evde ve sosyal alanlarda yürütülen tadilat ve boya çalışması sonucu, ortam yine renklendi. Şam Yetimhanesi'nde anneleriyle beraber kalan 260 yetimimiz için burası yeniden renkli bir yuvaya dönüştü.'' dedi.

Tadilat çalışmalarının, İHH İstanbul Acil Yardım ve Arama-Kurtarma ekibi tarafından gerçekleştirildiğini dile getiren Tosun, şöyle konuştu:

''Ekipteki arkadaşlarımız, gönüllü olarak Suriye'ye gelip yetimhanenin yeniden güzel bir yuvaya dönüşmesi için emek harcadı. Tadilat ve boya işlerinin ardından yetimhaneye yeni bir görünüm geldi. İHH, Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana, ülke içerisinde gıda, eğitim, barınma ve sağlık alanlarında çalışma yürütüyor.''

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Türk Kızılayın desteği ile İsveç merkezli For Children Smile isimli gönüllü ekibi, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde Türk Kızılayın yetimhanesine kalan 60 yetim kız çocuğunu saçlarını örerek sevindirdi.

For Children Smile ekibinin sorumlusu Emine Taş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gönüllü kuaförlerle İsveç’ten gelerek yetim çocuklara destekte bulunduklarını söyledi.

Projeye, İsveç’teki saygın kuaförlerin de destek verdiğini ifade den Taş,”İdlib’deki yetim çocukların saçlarını yıkıyor, kesiyor ve örüyoruz.” dedi.

Taş, saç bakımları yapılan çocukları tokalarla süslediklerini belirtti.

Saçlarının örüldüğüne çok sevindiğini belirten minik Şahd Muhammed de “Türk Kızılay bizi çok mutlu etti. Türk insanını çok seviyorum. Bizim için yaptıkları her şey için teşekkür ediyorum.” dedi.

10 yaşındaki Muhammed el Atraş ise “Kampta berberimiz yok. Türkiye’yi seviyor ve teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

NEVŞEHİR (AA) – İçerisinde ailelerin bir aylık mutfak ihtiyacını karşılayacak gıdanın bulunduğu paketler ve un çuvallarını araçlara yerleştiren gönüllü gençler önceden belirledikleri ailelerin evlerinin yolunu tutuyor.

Getirdikleri malzemeleri evlerin kapısına bırakıp, zile basarak aileyi uyaran gönüllüler, başka ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için yeniden yola devam ediyor.

Bu çalışmayı ramazan boyunca sürdürecek “İyilik elçileri” adı verilen yardım gönüllülerinden Halil Arı, AA muhabirine, “İyilik her zaman, her yerde” sloganıyla yürütülen çalışmada yer almaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirtti.

Arı, insanların rencide olmamasını sağlamak adına sokağa çıkma kısıtlamasında dağıtım yaptıklarını ifade ederek, sistemlerinde ihtiyaç sahibi olarak kayıtlı olan ailelerin bazıları ile çoğu zaman kendilerinin bile karşılaşmadığını aktardı.

“Komşuları görmüyor rencide olmuyorlar”

Yardım gönüllüsü olarak 5 yıldır çalışmalara katıldığını anlatan Arı, “Ramazanda iftar sonrası depodan gıda kolilerini alıp, önceden belirlediğimiz adreslere dağıtıyoruz. İnsanların komşusuna bile mahcup olmaması amacıyla gece sessizce dağıtım yapıyoruz.” dedi.

Arı, ailelerin çoğunun bilgisinin kendilerinde mevcut olduğunu, kaydı olmayanların da koliyi bırakırken bilgilerini aldıklarını belirterek, kolilerde, bakliyat, salça, yağ, un ve çocuklar için çikolata, balon gibi ürünler bulunduğunu kaydetti.

“Gece dağıtınca fazlaca mutlu oluyoruz. Bu bir Osmanlı adetidir. Komşuları görmüyor, rencide olmuyorlar. İnsanların hayır duasını almak bütün yorgunluğumuzu alıyor.” diyen Arı, kimi zaman geç saatlere kadar yardım dağıttıklarını aktardı.

Muhammedcan Ayıkbaba da “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadisinin gereğini yerine getirmek için gayret ettiklerini ifade ederek, “Bu çalışma beni vicdanen rahatlatıyor ve mutlu ediyor. İsterim ki; bütün ihtiyaç sahiplerine el uzatabilelim. Yardım faaliyetlerini yıl içinde sürekli yapıyoruz ama ramazan ayında daha da artırıyoruz.” diye konuştu.

Burak Akın da orucunu açtıktan sonra evde yatmak yerine ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırıyor olmanın memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.