IKBY Başbakanı Barzani oyunu Erbil'de kullandı

ERBİL (AA) – Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, milletvekili seçimleri için oyunu, Erbil'de kullandı.

Barzani, Erbil'de bulunan seçim merkezinde oyunu kullandıktan sonra basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Seçimlerin sakin bir ortamda yapılması temennisinde bulunan Barzani, sonuçlar her ne şekilde olursa demokratik zeminde IKBY halkının kazandığı bir seçim olacağını ifade etti.

Barzani, vatandaşlara sandığa gitme çağrısında bulunarak, "Hep birlikte çalışarak inşallah IKBY'yi daha iyi bir döneme götürebiliriz." dedi.

– Cumhurbaşkanı adayı çıkmazı

Irak cumhurbaşkanlığı makamının IKBY'deki tüm tarafları ilgilendiren bir konu olduğunu belirten Barzani, "Cumhurbaşkanlığı sorununu çözmek için Irak meclisindeki Kürt temsilcilerin bir araya gelerek, bir aday göstermelerini öneriyoruz. Cumhurbaşkanlığı için Kürtlerin mecliste tek aday göstermesi gerekir." diye konuştu.

Barzani, cumhurbaşkanlığı için iki adayın Irak meclisinde yarışmasının hiç kimseye yarar sağlamadığını vurgulayarak, bu makamın bir partiye ait olmadığını ve IKBY'nin tüm bileşenlerini ilgilendiren bir konu olduğunu kaydetti.

  • IKBY Başbakanı Barzani'den cumhurbaşkanı anlaşmazlığı tepkisi – 04.10.2018
  • IKBY Başbakanı Barzani, Irak’ta cumhurbaşkanı seçimindeki anlaşmazlıklara ilişkin, “Bu tehlikeli bir başlangıç. Bu makam, IKBY halkı ve siyasi tarafların iradesinin dışında verildi. KYB’nin yaptığı IKBY’nin geleceği için tehlikeli.” dedi.

  • IKBY Başbakanı Barzani'den seçim çağrısı
  • ERBİL (AA) – Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, bölge sakinlerine 30 Eylül’de yapılacak milletvekili seçimlerine katılma çağrısı yaptı.
    Barzani, Erbil'de 14 kilometre uzunluğundaki "150 metre çevre yolu" projesinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, IKBY halkından seçimlere yüksek katılım göstermelerini istedi.
    Tüm vatandaşların sakin bir ortamda sandık başına gitmelerini talep eden Barzani, "Vatandaşlardan