Per. Haz 20th, 2019

İngiliz jetleri Rus bombardıman uçaklarına karşı havalandı

LONDRA (AA) – Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) ait uçakların, hava sahasına yaklaşan Rus bombardıman uçaklarına karşı havalandırıldığı iddia edildi.

İngiliz basınında yer alan haberlerde, Typhoon tipi 2 İngiliz savaş uçağının, ülkenin hava sahasına yaklaşan 2 Rus bombardıman uçağını engellemek üzere havalandığı belirtildi.

Rus uçaklarının Kuzey Denizi üzerinde 10 saatlik bir uçuş yaptığı belirtilen haberlerde, İngiliz savaş uçaklarının ülke hava sahasının ihlali ihtimaline karşı havalandırıldığı kaydedildi.

İngiliz Savunma Bakanlığı da jetlerin Lossiemouth hava üssünden kalktığını doğrularken, operasyonun "bir ya da iki kimliği belirlenmeyen uçağa" karşı yapıldığını kaydetti. İngiliz hava sahasına karşı bir tehdidin söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada, İngiliz uçaklarının üslerine geri döndüğü vurgulandı.

Eylül ayında da İngiliz ve Fransız hava kuvvetlerine ait jetler, Kuzey Denizi üzerinde İngiltere hava sahasına giren Rus uçaklarını engellemişti.

İngiliz jetleri, ağustos ayında da Karadeniz üzerinde Romanya'ya yakın bir bölgede Rus uçaklarına iki defa engelleme uygulamıştı.

  • İngiliz jetleri, Rus savaş uçakları için havalandı
  • LONDRA (AA) – İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait Typhoon jetlerinin, İngiltere hava sahasına yaklaşmakta olan Rus savaş uçaklarını önlemek için havalandığı bildirildi.
    Kraliyet Hava Kuvvetleri'nden (RAF) yapılan açıklamaya göre, radarlar 2 Rus Tupolev Tu-160 bombardıman uçağını, İngiltere'nin kuzeydoğu kıyıları yakınında uluslararası hava sahasında tespit etti.
    Bunun üzerine, Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait Typhoon jetleri, Rus uçaklarının

  • İngiliz ve Fransız jetlerinden Rus uçaklarına engelleme
  • – İngiliz ve Fransız hava kuvvetlerine ait jetlerin, Kuzey Denizi üzerinde İngiltere hava sahasına giren Rus uçaklarını engellediği iddia edildi