İnsan Hakları İzleme Örgütü: “Yemen'de yerinden edilenler, Kovid-19 ve çatışma tehditleri altında”

BEYRUT (AA) – Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch-HRW), Yemen'in Marib kentindeki yüzbinlerce yerinden edilmiş kişinin, bölgedeki çatışmalar ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tehdidiyle karşı karşıya kaldığını bildirdi.

New York merkezli HRW, Yemen'de Mart 2015'ten beri İran destekli Husiler ile Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu tarafından hükümet güçleri arasında devam eden çatışmalar gölgesinde Kovid-19 pandemisinin oluşturduğu tehditlere dair bir açıklama yayımladı.

Husiler ile Yemen ordusu arasındaki şiddetli çatışmaların başkent Sana'nın doğusundaki Marib kentinde yüzbinlerce yerinden edilmiş kişinin barındığı kamplara yaklaştığına işaret edilen açıklamada, sağlık hizmetleri ve insani yardımlardan dahi yoksun kalan göçmenlerin koronavirüs tehdidiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.

– Yemenliler göç etmek zorunda kalıyor

Silahlı çatışmalar nedeniyle 2015'ten bu yana 4 milyon Yemenlinin göç etmek zorunda kaldığı aktarılan açıklamada, "Yemenlilerin çoğu, Arap Koalisyonu'nun yerleşim yerlerindeki okul, pazar ve evleri havadan bombalaması veya Husilerin yerleşim yerlerine yönelik rastgele topçu atışları gibi savaş suçu sayılan ihlallerden dolayı kaçtı." denildi.

Asıl nüfusu 500 bin olan Marib vilayetinin halihazırda 750 bin göçmene ev sahipliği yaptığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Husilerin şubat ayından itibaren askeri olarak ilerlediği Marib kenti, kuzey ve güneyinde yaşanan şiddetli çatışmalar kıskacında kalmış durumda. Koalisyonun hava saldırıları nedeniyle en çok zarar gören bölge olan Marib'de, son çatışmalar sırasında göçmenlere hizmet veren 2 hastane vuruldu."

Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerinin Yemen'de nüfusun yüzde 55'ini oluşturan yaklaşık 16 milyon kişinin Kovid-19'a yakalanabileceğine dair endişelerini duyurduğu aktarılan açıklamada, ülkenin yıllardan beri devam eden savaş nedeniyle sağlık sisteminin çökmek üzere olduğu ve salgını kaldıramayacağına dikkat çekildi.

Mayısın ilk yarısında Marib bölgesinde 2 koronavirüs vakasının tespit edildiği hatırlatılan açıklamada, kamplarda bir arada yaşayan yoğun nüfusun yeterli sağlık, temiz su ve diğer temel altyapı hizmetlerden yoksun olması sebebiyle daha büyük tehdide maruz kalan kesim olduğu belirtildi.

Yemen hükümetinin bugüne kadar Kovid-19'a yakalananların sayısını 180, ölenlerin sayısını 29 olarak açıkladığına değinilen açıklamada, test yapma imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle gerçek sayıların çok daha fazla olabileceğine işaret edildi.

– Husilerin insani yardımlara karşı dayatmaları artıyor

Husilerin artan dayatmaları nedeniyle donör ülkelerin yardımları askıya aldığına dikkat çekilen açıklamada, Amerika Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın Husilerin kontrolündeki bölgeler için tahsis ettiği 73 milyon dolarlık insani yardımı askıya aldığına vurgu yapıldı.

Açıklamada sözlerine yer verilen HRW görevlisi Afrah Nasır, "Yemen'deki mevcut insani kriz, zayıflayan sağlık sistemi ve kolera salgını gölgesindeki Yemenli göçmenler, şimdi de şiddetlenen çatışmalar ile önüne geçilemeyen Kovid-19 salgını tehdidiyle karşı karşıya kalmış durumdalar. Çatışan taraflar, büyük bir felaketi önlemek üzere donörlerlerin insani çalışmalarına izin vermeliler." ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump, ülkedeki şiddet olaylarına müdahale etmek için binlerce ağır silahlı askeri personeli ve güvenlik gücünü görevlendirdiğini duyurdu.

BM Libya Destek Misyonu, Libya hükümeti ile Halife Hafter'in, ateşkes görüşmelerine yeniden başlamayı kabul ettiklerini duyurdu.

Devlet Bahçeli: "Türkiye'yi erken seçime sürükleme kara propagandasına kulak asılmayacak, milletvekili seçimleri 2023 Haziran'da yapılacaktır."

Sağlık Bakanı Koca: "İyileşen toplam hasta sayımız 130 bine yaklaştı. Yeni vaka sayımız öngörülen seviyede. Solunum desteğine ihtiyaç azalıyor."

Türkiye'de son 24 saatte 827 kişiye Kovid-19 tanısı kondu, 23 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 164 bin 769, can kaybı 4 bin 563 oldu.

Son 24 saatte 974 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 128 bin 947 oldu.

  • THY, Kanada'daki Türkler için Toronto'dan özel sefer düzenleyecek - TORONTO (AA) - Türk Hava Yolları (THY), 4 Haziran Perşembe günü, Kanada'da yaşayan Türk vatandaşlarının tahliyesi amacıyla Toronto'dan özel sefer gerçekleştirecek. Türkiye'nin Toronto Başkonsolosluğundan yapılan açıklamada, "Koronavirüs salgınının sebebiyet verdiği durum çerçevesinde Kanada'dan ayrılmak isteyen vatandaşlarımızın, THY'nin 4 Haziran 2020 Perşembe günü Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı’ndan yerel saatle 13.35'te hareket edecek THY Toronto-İstanbul özel seferiyle ülkemize dönmeleri mümkün olacaktır. Uçuş münhasıran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları içindir. Ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımızın yto.info@thy.com e-posta adresine bilgilerini ileterek biletleme işlemlerini THY ile doğrudan tamamlamaları gerekmektedir." ifadeleri yer aldı. Açıklamada, THY’nin ticari seferlerinin henüz başlamadığı hatırlatılarak, bu uçuşun 21 Mart’ta Türkiye ve Kanada arasında uçuşların… Daha fazlasını oku »THY, Kanada'daki Türkler için Toronto'dan özel sefer düzenleyecek
  • Senegal'de yeniden başlaması planlanan eğitime Kovid-19'lu öğretmen engeli - DAKAR (AA) - Senegal'de mart ayından bu yana ara verilen eğitime sınav sınıflarında bugünden itibaren yeniden başlanması kararı, bazı öğretmenlerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesi nedeniyle iptal edildi.Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, Ziguinchor bölgesinde bazı öğretmenlerin Kovid-19 testlerinin pozitif çıkması nedeniyle Cumhurbaşkanı Macky Sall'in talimatıyla, sınav sınıflarında bugünden itibaren eğitimin yeniden başlaması planının ertelendiği belirtildi.Açıklamada, erteleme kararıyla virüsün okullarda yayılmasının engellenmesinin amaçlandığı kaydedildi.Ulaştırma Bakanlığı da belediye otobüslerinin servis olarak kullanılması yönündeki projenin iptal edildiğini bildirdi.Öte yandan Sağlık Bakanlığının son açıkladığı verilere göre, ülkede aktif vaka sayısı 1837'ye yükseldi. Şu ana kadar virüs bulaşan 1858 kişi iyileşirken, 43 kişi yaşamını… Daha fazlasını oku »Senegal'de yeniden başlaması planlanan eğitime Kovid-19'lu öğretmen engeli
Etiketler: