İnsansız Kara Araçları Kara Kuvvetleri Komutanlığı birliklerinde kullanılmaya başlandı

ANKARA (AA) – Milli Savunma Bakanlığının Twitter hesabından yapılan paylaşıma göre, muharebede, her türlü harekatta girilemeyen, gözetlenemeyen ve müdahale edilemeyen bölgelere emniyetli şekilde girilebilmesi, gözetlenebilmesi ve müdahale edilebilmesini sağlayan İKA’lar birliklere sevk edildi.

Sistemle personel kaybının azaltılması, tehlikeli bölgelerde keşif ve gözetleme yapılması, düşman ateşi altındaki riskli görevlerin daha kolay yürütülmesi hedefleniyor.

Sulardan geçebilen, yüksek hareket kabiliyetine sahip, uzaktan kumandalı İKA’lar, keşif ve gözetleme yapabilmenin yanı sıra yüksek engel aşma ve merdiven tırmanma özelliklerini taşıyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – TÜYAP’ta düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF 2021), savunma sanayisini güçlendirecek iş birliği anlaşmalarıyla ikinci gününde devam ediyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile savunma sanayiinde yüksek teknolojiye dayalı çözümler sunan BİTES arasında “Kara Kuvvetleri Komutanlığı Artırılmış Gerçeklik (Karar) Projesi Sözleşme İmza Töreni” yapıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Kara Kuvvetleri Komutanlığı Artırılmış Gerçeklik Projesi’yle Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyaçları için zırhlı araç komutanı ve personeli için artırılmış gerçeklik sistemi ve meskun mahal muharebesi kapsamında kullanılacak artırılmış gerçeklik sistemi olmak üzere iki adet prototip sistemi geliştirilmesini hedefliyoruz. Arttırılmış gerçeklik konusu gelişmekte olan teknolojiler arasında yer alıyor. BİTES şirketimizin bu konuda uzun süredir bir KOBİ seviyesinde başlattığı faaliyetleri bu boyutlara taşıyıp işleri geliştirmesi de ayrıca bizim için memnuniyet verici bir unsurdur.” diye konuştu.

Karadan Karaya Seyir Füzesi

Programda SSB ile Roketsan arasında Karadan Karaya Seyir Füzesi (Kara Atmaca) Sözleşmesi imzalandı.

İmza törenine Savunma Sanayii Başkanı Demir, Türk Silahlı Kuvvetleri, Roketsan ve sektör temsilcileri katıldı. Atmaca ile seyir füzelerinde zoru başardıklarının altını çizen Demir, “Belirli menzile atış yapıp testleri geçtik. Ama tabi zoru başardıktan sonra arkasında gelen kolay adımlar hemen atılmalıydı. Bunlardan birisi de yine karaya konuşlu, karadan karaya atılacak bir seyir füzesiydi. Bunun deniz altından atılacak versiyonunu da bir an önce başlatmayı umuyoruz. Türk silahlı kuvvetlerimizin gücüne güç katmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Turbojet Motor Tedariki ve Entegrasyonu Projesi

Programda Roketsan ve Kale ARGE arasında “Turbojet Motor Tedariki ve Entegrasyonu Projesi Sözleşmesi’ne dair imzalar da atıldı. Sözleşmeyle, SSB tarafından başlatılan SOM ve ATMACA projeleri kapsamında, Roketsan’ın ürettiği füzelerde Kale ARGE’nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği turbojet motorlar kullanılacak.

Törende konuşan Demir, Atmaca’da iki anlamda zorun başarıldığını belirtti. Seyir füzesinin defalarca testi geçtiğini anımsatan Demir, şunları kaydetti:

“Ama o zaman kullandığı motor yabancı bir motordu. Kale Grubu ile yapılan anlaşma sonucunda onların da yoğun çabaları ile zoru başardık ve Atmaca’nın motorunu da yaptık. Bu süreç zor geçti. Her zaman bir ilk vardır. İlklerin öğrenilmesi vardır. Biz bu anlamda da zoru başardık. Bundan sonraki motorlarımızın arka arkaya geldiğini, daha kabiliyetli füzelerimizin gündeme geldiğini göreceğiz. Çok daha gelişmiş motorlarımızı sektörümüzle beraber geliştiriyor olacağız. Her bir adım daha ileri bir adımı getiriyor.”

Demir: “İletişimin günümüzde gittikçe artan öneminin hepimiz farkındayız”

Bu kapsamda ULAK AŞ ile Ankara Uzay Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (HAB) arasında “Akıllı Kampüs Haberleşme Projesi”ne ilişkin protokol imzalandı. İmza törenine Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ULAK Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sami Tüfekçi ve HAB Müdürü Gültekin Asiltürk katıldı.

Demir, törende yaptığı konuşmada, “İletişimin günümüzde gittikçe artan öneminin hepimiz farkındayız. Aslında bu anlamda iletişim sistemlerimizin ve altyapımızın günün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde, uçtan uca, akıllı, kontrol edilebilir, yönetilebilir, esnek, yerli ve milli teknolojilerle güvenli şekilde geliştirilmesi esastır. Bu esastan hareketle Savunma Sanayii Başkanlığı bünyesinde uzun yıllardan devam çalışmaları ULAK AŞ bünyesinde ürüne döndürücü ve ürünlerin hayata geçmesiyle ilgili çalışmayı başlattık. Bu yolculuk; Türkiye’nin bu ağ iletişiminde, bahsettiğim niteliklere sahip iletişimde atacağı adımlarda dünya teknolojilerinde geri kalmaması, aynı zamanda bunun ürünleştirilmesinin gerekliliğinin farkında olarak attığımız bir adımdır.” ifadelerini kullandı.

ULAK’ın kapısının herkese açık olduğunu vurgulayan Demir, “Biz Türkiye’de kabiliyetli, teknolojik yetkinliği olan, dünya ile rekabet edebilir yerli ve milli yapılar çıkarmakta kararlıyız. Burada mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bugün attığımız imzalarla ‘Akıllı Kampüs Haberleşme’ diye bir kavram gündeme gelmiş oluyor. Kampüs yapısı olan diğer kuruluşlar ve organizasyonların da bir an önce bu uygulamayı yapabilmelerinin mümkün olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Sahil-Net Projesi

HAVELSAN ile Sahil Güvenlik Komutanlığı arasında da “Sahil-Net Projesi” kapsamında imza töreni gerçekleştirildi.

Törene İsmail Demir, HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar ve Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, burada yaptığı konuşmada da “İletişim ve bilişimin önemli olduğu bir süreçteyiz. Özellikle stratejik öneme sahip yerlerde güvenli ağ yapılarının sağlanabilmesi için yerli ve milli ürünlerin kullanılması ulusal güvenliğimiz açısından son derece önemli. Eğer bu alanda yerli üretimin kullanımı konusunda gerekli adımları zamanında atmazsak ileride çok geç kalmış olabiliriz, değiştirmek için de büyük masraflara katlanmamız gerekebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Projeye ilişkin bilgi veren Demir, şunları aktardı:

“Bugün imzaladığımız protokolle, sahil güvenlik karargahı ile bağlı bölge ve grup komutanlıkları arasında sahil net kurumsal ağı oluşturulmaktadır. Bu ağ ile hem kurum içi haberleşme altyapısı tesis edilecek hem de dış kurumlarla bağlantı güvenli bir şekilde sağlanabilecektir. Bununla birlikte proje kapsamında, Savunma Sanayi Başkanlığı’nın temel yaklaşımı olan, azami ölçüde yerlileşme ve sanayileşme hususu çerçevesinde yerli cihaz, sistem ve yazılımların da kullanımına azami önem gösterdik. Bu kapsamda Sahil Net Projemizin, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve ülkemiz için faydalı olmasını diliyor, emeği geçen tüm paydaşlarımıza saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum.”

Artırılmış Gerçeklik Projeleri

Fuar kapsamında, Artırılmış Gerçeklik Projeleri’ne ilişkin de protokol imzalandı.

Savunma Sanayi Başkanlığı ile HAVELSAN arasındaki protokole yönelik imza törenine İsmail Demir’in yanı sıra HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sami Tüfekçi ve ilgili paydaşların yetkilileri katıldı.

İsmail Demir, imza törenindeki konuşmasında şunları kaydetti:

“Her zaman savunma sanayimizin teknolojinin her dalında, her alanında en önde gelen ürünleri geliştirmeleri konusunda inisiyatif alması gerektiğini söylüyoruz. Artırılmış gerçeklik, günümüz muharebe ortamında sahada avantaj sağlayan bir teknoloji olmanın ötesinde, artık bir ihtiyaç haline gelmiş bulunmaktadır. Hem maliyet azaltma yönünde hem de eğitimleri ve uygulamaları en gerçekçi şekilde yapmak açısından önemli katkısı olacak ürünlerdir.

Bugün aslında 2 adet artırılmış gerçeklik projesi imzalıyoruz. İlkini HAVELSAN ile imzaladığımız bu projede, mayın ve el yapımı patlayıcı tespit/imha ve muharebe destek hizmeti kapsamında bakım ve onarım faaliyeti gerçekleştiren personelin artırılmış gerçeklik teknolojisiyle kurumsal farkındalığının ve görev etkinliklerinin artırılmasını hedefliyoruz.”

ANKARA (AA) – Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 132 sanıklı davada hüküm açıklandı.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonunda görülen karar duruşmasına sanıklar, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Murat İlhan, ilk duruşması 6 Temmuz 2017’de görülen davanın hükmünü açıkladı.

Buna göre, sanıklar eski KKK Cari Harekat ve Komuta Kontrol Daire Başkanı tuğgeneral Adem Boduroğlu, eski KKK Personel Başkanlığı Plan Şube Müdürü albay Mutlu Serkan Vurdem ile albay Hasan Yılmaz ve Eşref Mert, Mehmet Ortaç, Hamza Akkay, Halil Ekiztaş, İbrahim Başpınar, Ahmet Fazıl Işık, Oğuzhan Çelikoğlu, Bayram Üstündağ ve Zülküf Orak “anayasal düzeni ihlale teşebbüs” suçundan “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezasına çarptırıldı.

Sanık Mutlu Serkan Vurdem ayrıca eski Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın da arasında bulunduğu bazı mağdur ve müştekilere yönelik “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” veya bu suça teşebbüs suçundan 54 yıl hapse mahkum edildi.

Aynı suçtan sanıklar Ali Rıza Çağlar, İbrahim Lütfi Nuhoğlu, Mücahit Tamer, Hüseyin Öztürk, Adnan Akdemir, İsmail İnal, Mehmet Aydın, Atilla Karakuş, Yüksel Ordu, Yusuf Yiğit, Erkan Erol, Mahmut Gündoğdu, Serhat Akın, Yalçın Karahan, Alpaslan Kılıç, Ahmet Ejder, Sinan Şimşek, Mesut Rahat, Murat Yüksel, Dinçer Özcan, Fikri Pehlivanlı, Fatih Demir, Cevdet Serbest, Adem Öner, Turgut Akgül, Şahin Yüce, Mustafa Şahin, Muharrem Bayrakal, Mehmet Kalkan, Mesut Turan, Hasan Fidan, İsmail Yükleyen, İdris Aygün, Levent Akçaoğlu, Ercan Buyur, Mesut Şahan, Ünal Demir, Yener Akbaba, Zeyit Karagöz, İsmail Ayyıldız, Uğur Bahtiyar, Ekrem Güneş, İsmail Aydın, Hüseyin Rahmi Bali, Bekir Öztürk, Ahmet Direnç, Mustafa Tezcan, Yusuf Gül, Yasin Çakır, Serdar Yıldız, Veis Şahin, Necati Durmuşbaş, Fatih Yılmaz, Aydın Duman, Vedat Güngör, Kurtuluş Kafalı, Emrah Çelebi, İbrahim Denizhan, Ramazan Bingöl, Yunus Emre Çevik, Halil İbrahim Üçgül, Ramazan Bozdağ, Metin Çetin, Mehmet Burak Demir, Ali Özkan Yorgun, Resul Savaş, Göksel Salı, Gökhan Karaca, Muttalip Şahin, Abdullah Polat, Mustafa Yıldırım, Serdar Kerem Koç, Yalçın Kızılçam, Mahmut Dalgın, Hüsnü Göçmen, Refik Durak, Mehmet Akkuş, Osman Gökmen, Fatih Dağcı ve Levent Ceylan’a “müebbet hapis” cezası verildi.

Sanık Cevdet Serbestçi ayrıca iki mağdura yönelik “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 28 yıl 4 ay hapse mahkum edilirken, söz konusu kimi sanıklara da bazı mağdur ve müştekilere yönelik “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” veya “kişiyi hürriyetinden yoksun kılmaya teşebbüs” suçundan da çeşitli sürelerde hapis cezası verildi.

22 sanığa “yardımdan” ceza

Sanıklar Adem Yıldırım, Erkan Şahin, Erkal Tarlacı, Seyhan Cömez, Murat Veske, Hakan Ergin, Mustafa Serhat Akdolu, Selim Özden, Atila Tanrıverdi, Tanju Aydıncık, İhsan Bozkurt, Mehmet Karslı, Fatih Turan, Ahmet Altuğ Erşan, Salih Talaşlı, Kazım Yanmaz, Murat Kül, Mevlüt Özyurt, Ayhan Kaykaç, Ali Gürcan, Volkan Önal ve Cuma Aygün, “anayasal düzeni ihlale teşebbüs” suçuna “yardım eden” sıfatıyla 12 yıl 6 aydan 19 yıla kadar hapisle cezalandırıldı.

Genelkurmay çatı davasında 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski tuğgeneral Erhan Caha, bu dosya kapsamında “öldürmeye teşebbüs” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından mahkum edildi.

Bu kapsamda Caha’ya, 2 kişiye yönelik “öldürmeye teşebbüsten” 34 yıl, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan ise 69 yıl hapis cezası verildi.

Caha gibi başka dosyalarda daha önce hüküm giyen davanın tutuksuz sanıklarından Fikret Yağmur Yavuz “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 22 yıl 6 ay, Gökhan Akdağ ise 5 yıl hapse mahkum edildi.

“Silahlı terör örgütüne üyelik” suçundan sanık Halit Şimşek 7 yıl 6 ay, Erman Arısoy ve Mustafa Kundakçı 6 yıl 3’er ay hapisle cezalandırıldı.

“Anayasal düzeni ihlale teşebbüs” suçundan beraat alan sanıklar Fehmi Atuk, Turgay Kurt ve Ahmet Aktaş’ın “silahlı terör örgütüne üyelik” suçundan dosyaları ayrıldı.

Ayrıca sanıklar Altuğ Kayışoğlu, Ümit Ağaçlı, Süleyman Kaya, Ahmet Erdoğan, Abdullah Ballı, Bahir Bayrak, Ökkeş Yavaş, Ferdi Çakıl ve Süleyman İmece de bütün suçlamalardan beraat etti.