Instagram'ın ortağından 'kuruluş' hikayesi: Her girişimcilik yolculuğu doğru ortağı bulmakla başlar

İSTANBUL (AA) – Instagram Kurucu Ortağı Mike Krieger, Türkiye İhracatçılar Meclisince (TİM) Ticaret Bakanlığı’nın koordinasyonunda düzenlenen 8. Türkiye İnovasyon Haftası’nda Instagram’ın kuruluş hikayesini anlatarak, girişimcilik ve inovasyon konularına değindi.

Brezilya Sao Paulo’da doğduğunu anlatan Krieger, çocukken arabalar gibi birçok şeyin nasıl çalıştığını merak ettiğini söyledi.

Dört yaşındayken babasının eve ilk bilgisayarlarını getirdiğini belirten Krieger, “Ben de onu kurcalama imkanı buldum. Çok fazla teknoloji eğitimi imkanı olan bir yerde olmamama rağmen, elimden geldiği kadar nesnelerin nasıl işlediğini görme imkanına sahiptim. İnternetin ilk dönemlerinde bile tarayıcımda üzerine tıklayabileceğin ‘kaynağı görüntüle’ yazan bir tuş vardı ve bu perdenin arkasına göz atmanı, her şeyin nasıl yapıldığını görmeni sağlıyordu. Böylece, web sitelerine kaynak kodu oluşturup, kendi web sitelerimi yapmaya ve kendimi eğitmeye çalışarak saatler harcadım.” dedi.

18 yaşında California Stanford’a kabul edilerek iyi bir şans yakaladığını aktaran Krieger üniversite için ABD’ye, 18’inde ne olması gerektiğini seçmek zorunda kalmamak için gittiğini söyledi.

Krieger şöyle konuştu:

“Brezilya’da, 18 yaşında hangi bölümü seçeceğini ya da diplomayı alacağını bildirmek zorundasın. Ne olmak, ne okumak istediğini bilmek zorundasın. Ben hiç bilmiyordum. Belki bir yazar olmak istiyordum ama emin değildim. Birleşik Devletler’e gelmek bana, gerçek tutkularımın ne olduğunu keşfetme ve eğitimime daha sonra yön verme fırsatı vermişti. Ve çok geçmeden hayatımı değiştiren bir deneyim yaşadım. Ödülü, ünlü bir Stanford mezunuyla yemek yemek olan, öğrencilerin katılabildiği bir çekiliş vardı. Ben kazanmıştım, bu bir ilkti.

Birkaç öğrenci ile birlikte Jerry Yang ile akşam yemeği fırsatını kazandım. Jerry Yang, bir girişimciydi ve Yahoo’nun kurucu ortağıydı. Onunla yemek yerken bol bol hikayelerini anlattı. Ve ben bu yemekten iki büyük fikirle ayrıldım: İlki, girişimcilerin başka bir gezegenden gelip, şirketler kurup giden uzaylılar olmadığıydı. Onlar da sizin ve benim gibi insandı. Jerry’nin durumunda onlar da benim gibi göçmendi. Ve onlar sadece bir fikre sahip olan, bir şeyi gerçekleştirmek isteyen ve sıfırdan bir şey inşa etmek isteyen insanlardı. Son bahsettiğim içimde bir ateş yanmasını sağladı. Zaten teknolojiye eskiden beri olan ilgim ile bir şeyler üretmek, girişimci olmak istedim. Sonunda sıra bölümümü seçmeye geldiğinde, sembolik sistemler denilen bölümü seçtim.”

“Her girişimcilik yolculuğu doğru ortağı bulmakla başlar”

Krieger, makinelerin ve bilgisayarların nasıl çalıştığının eğitimini aldığını, insan bilgisayar etkileşimi konusunda uzmanlaştığını söyledi.

Kendisine, Stanford’dan sonra ilk önce 40 kişilik, sonra 10 kişilik bir startup şirketinde çalışma hedefi koyduğunu aktaran Krieger, bu noktada kendi şirketini kurmaya hazır olacağına inandığını söyledi.

Her iki hayalini de gerçekleştirdiğini belirten Krieger, o tarihlerde iPhone uygulamaları yapmaya başladığını söyledi.

Krieger şunlara dikkati çekti:

“İnsanların ilk buluşmada konuşacak konu bulmasına yardım eden uygulama, San Francisco’da açılmış suç verilerinin gösterilmesi gibi bu projelerin hepsi bana nasıl kod yazacağımı, bir şeyleri nasıl oluşturacağımı öğretiyordu. Ayrıca bana, Kevin’la (Instagram Kurucu Ortağı Kevin Systrom) aslında Mayfield Fellows Program sırasında ayaküstü tanıştığım, daha sonra kafede arkadaş olduğumdan kafede bulunma nedenlerimden birini daha yaratıyordu. O Burbn adında bir proje üzerinde çalışıyordu. Ve burada, hayatımda Instagram’a kadar giden bir dönüm noktası yaşadım.

Bana göre her girişimcilik yolculuğu, ki Instagram gerçekten etkileyici bir yolculuktu, doğru ortağı bulmakla başlar. Kevin ile kafede tekrar karşılaştık, çok çabuk arkadaş olduk. Ve kısa süre sonra da birleşip bir startup şirketi üzerinde çalışmaya karar verdik. 11 sene sonra hala çok yakın arkadaşız ve aslında hala birlikte projeler üzerinde çalışıyoruz. Birleşen kurucu ortakların hepsi bu şekilde çalışmazlar. Sanırım bunun nedenleri üzerine konuşmalıyım. İkimiz de birbirimize tamamen güveniriz.”

“Büyütmek için çok zorluk çektik”

Krieger, Kevin Systrom ile her zaman birbirlerinin arkasını kolladıklarını ifade ederek, birbirini tamamlayan yeteneklere sahip olduklarını söyledi.

“Kevin Üst Yönetici (CEO) olarak ben ise Teknoloji Üst Yöneticisi (CTO) olarak başladım. Ve bu görevlerimizi yolculuğumuz boyunca sürdürdük.” diyen Krieger, Instagram’ın hikayesinin San Francisco’daki İskele 38’de Dock Patch Labs adı verilen bir iş kuluçka merkezinde başladığını kaydetti.

Krieger, 2009’da Burbn adında bir uygulama üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, bu uygulamayı çok daha ileri boyutlara taşıyarak Instagram’ı geliştirdiklerini kaydetti.

Krieger, “2009’u hatırlarsanız, insanlar konum fikri ile çok ilgiliydiler. Check-in yapmak. Foursquare, Guala, ve büyümeye başlamış olan diğer startup şirketleri. Biz de bu alanla ilgileniyorduk ama bir farkla, Aynı zamanda fotoğraf ve videolar da ekleyebilir miydik? Yani, sadece ‘ben buradayım’ demek yerine orada olmanın nasıl bir şey olduğunu gösterebilirdin. Bu birkaç yüz insanın kullanmasını sağladığımız bir üründü. Ve bu insanlar ürünü gerçekten beğendiler. Ama biz bunu büyütmek için çok zorluk çektik. Ve durmadan ‘Neden daha fazla insan bunu kullanmıyor?’ diye merak edip durduk.” yorumunu yaptı.

“Ne demek istediğinizi düşünmeye başladığınız anda yüklemeyi başlatıyorduk”

Krieger, İnsanların Burbn’da fotoğraf kısmını gerçekten beğendiklerini fark ettiklerini ifade ederek, projeyi geliştirirken fotoğraf paylaşımı odaklı bir yol izlediklerini anlattı.

Akıllı telefon kameralarının iyi olmadığı dönemde bu yolculuğa çıktıklarını belirten Krieger, “İnsanlar dünyada güzel bir şey deneyimleyip fotoğrafını çekiyor. Çektikleri fotoğrafa bakıp, ‘Bu, orada bana hissettirdiği gibi görünmüyor’ diyorlardı. Bu yüzden, anın duygusunun çektiğiniz fotoğrafın görüntüsüne uyması için filtreler ekledik. Ayrıca karşıya yüklemek o zamanlar çok yavaştı. Cep telefonu ağları daha yeni geliştiriliyordu. Ve o zamanki çoğu uygulama, fotoğraf yükleme konusunda bu farklı mobil hizmetlere çeşitli akıllıca optimizasyonlar yapmamışlardı. Bu nedenle fotoğrafları nasıl sıkıştıracağımızı bulmak için çok zaman harcadık. Ve bazı akıllıca oyunlar yaptık. Örneğin, fotoğrafı çekip, filtre uygulayıp ve sonra yazı ekliyorsunuz. Diğer siteler, fotoğrafın karşıya yüklenmesini başlatmak için yazıyı eklemenizi bekliyorlardı. Ama biz siz yazıyı girmeye ve ne demek istediğinizi düşünmeye başladığınız anda yüklemeyi başlatıyorduk. Böylece bu adımı bitirmiş oluyordunuz ve biz arka planda bütün işi yapıyor oluyorduk.” bilgilerini verdi.

“10 yıldan az bir sürede 1 milyar aktif kullanıcılı bir ürün haline getirdik”

Krieger, az sayıda probleme dikkatlice odaklanan iki kişi olarak Instagram’ı kurduklarını ifade ederek, “Çok geçmeden birkaç mühendis ve çalışan daha aldık. Ama Instagram yolculuğunun büyük çoğunluğu sorunlara iyice odaklanarak yola çıkan küçük bir ekibin hikayesiydi. 2010’da ilk versiyonunu piyasaya sürdüğümüz bu ürünü 10 yıldan az bir sürede 1 milyar aktif kullanıcılı bir ürün haline getirdik.” dedi.

Instagram’ın inovasyon kültürünü kalıcı bir şekilde kurum kültürüyle bağdaştırdığını belirten Krieger, uygulama içi pek çok yeniliğin bu kültür sayesinde ortaya çıktığını söyledi.

Krieger, Kovid-19 salgınının birçok şirketi çalışma şekilleri konusunda yeniden düşünmeye zorladığını ifade ederek, daha fazla değişimin geleceğini düşündüğünün altını çizdi.

Krieger, Türkiye’de girişimcilik kültürünü geliştirme fikrine sıcak baktığın daı ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı:

“Birkaç cümleyle, nerede olursanız olun üstlenebileceğiniz roller vardır. Bizim için bu, ürünümüzü yaratırken uzun saatler çalışabilmemiz için bize ortam sağlayan kafe sahibinden ilk başlarda bize güvenen yatırımcılara kadar herkesti. Yani, bu yatırım yapmak, girişimci ya da bir şirkette yaratıcı olmak, müşteri olmak ve ilk müşteriyi gerçekten cezbettiklerini kanıtlamadan önce yeni bir girişimde bahis oynamaktır. Akıl hocalığı yapmak, geri bildirim vermektir, ki ben yapmayı çok severim. Girişimcilik yolculuğunun diğer tarafından çıktıktan sonra akıl hocalığı ve konuşmalar yapmak ve dahası, Türkiye’de ya da her neredeyseniz oradaki ekosistemi güçlendirmek için yeni yollar bulun.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Kaspersky uzmanları, Instagram ayarlarının izin verdiği ölçüde hesap güvenliğini artırmak için kullanıcılara önerilerde bulundu.

Kaspersky açıklamasına göre, Instagram, dünyanın en popüler ikinci sosyal ağı olduğundan buradaki hesaplar sıklıkla siber suçluların uğrak noktası oluyor. İyi bir şekilde korunmayan hesapların hacklenmesi ise siber suçlular için oldukça kolay bir iş.

Akıllı telefona "Hesabınıza Rio de Janeiro, Brezilya adresinden şüpheli bir oturum açma denemesi gerçekleştirildiğini tespit ettik" şeklinde bir bildirim alınmış olabilir. Oturum açma denemesi ister yaşanılan yerden ister dünyanın öbür ucundan ister kullanılan türden bir telefondan veya hiç duyulmadık bir cihazdan gerçekleşmiş olsun, siber suçlular bu tür yöntemlerle kullanıcıları panikletmeye çalışıyor. Yapılması gereken ilk şey paniğe kapılmamak.

Veri sızıntıları ve ihlalleriyle ilgili haberler sık sık gündeme geliyor. Bu tür durumlarda Facebook ve Instagram doğrudan saldırıya uğrayan taraf olmasa bile, başka bir internet sitesinin güvenliği ihlal edilmişse ve ele geçirilen veriler kullanıcının hesap bilgilerini de içeriyorsa, siber suçlular kimlik bilgilerine de ulaşıyor. Siber suçlular e-posta kullanıcı adlarından ve parolalardan oluşan bir listeyi kullanarak, çalıntı hesap bilgileriyle kimlik bilgisi alanlarının doldurulmasına yönelik bir saldırı gerçekleştirebilirler ve çalınan kimlik bilgilerini diğer sitelere de girmek için kullanabilirler. Bu oldukça işe yarayan bir yöntemdir çünkü insanlar sahip oldukları birçok hesap için aynı parolayı kullanıyor. Bu durum son derece yaygın olarak yapılan bir hata olarak öne çıkıyor.

Kullanıcı adı ve parolanın dolandırıcıların eline düştüğü bir kimlik avı dolandırıcılığının ne gibi sonuçları olabileceği araştırılıyorsa, bunlar günlük hayatta sıklıkla olan şeyler. Belki de bir bağlantıya tıklanmış ve oldukça gerçekçi duran sahte bir Facebook veya Instagram giriş ekranına kimlik bilgileri girilmiş olabilir. Örneğin, yakın bir zamanda Kaspresky uzmanları, telif hakkı ihlalini neden göstererek kurbanlarını Facebook hesaplarını bloke etmekle tehdit edip onları sahte giriş sayfalarına çeken bir kimlik avı saldırısını ortaya çıkardı.

– "Güçlü, uzun ve benzersiz bir parola seçin"​​​​​​​

Kötü amaçlı yazılımlar kişilerin kimlik bilgilerini de çalabilir. Örneğin, birçok Truva atı, adından da anlaşılacağı gibi klavye üzerindeki tuş girişlerini kaydeden bir program olan yerleşik bir tuş kaydediciyi de beraberinde getiriyor. Cihaza klavye üzerindeki tuş girişlerini kaydeden kötü amaçlı bir yazılım bulaştırıldıysa, bu durum siber suçluların girilen her kullanıcı adına ve parolaya sahip olduğu anlamına gelebilir.

Bir partide, internet kafede veya bir otel lobisinde, başka birinin cihazını kullanarak Facebook veya Instagram'da oturum açmış ve ardından oturumu kapatmamış olma ihtimali oldukça yüksek, veya örneğin, bir hesabı satmadan veya başkasına vermeden önce bir cihaz üzerinden bu hesaptan çıkış yapmayarak başka birine hesaba erişmesi için izin veriyor olunabilir.

Siber suçluların şüpheli oturum açma denemesi hakkında gönderilen bildirimlerin sahtesini kullanma olasılığı da oldukça yüksek. Aslında bu da bir kimlik avı türünün farklı bir varyasyonudur. Siber suçlular, hesabı bloke etmekle sizi tehdit etmek yerine, gerçek oturum açma sayfasına benzeyen bir kimlik avı sitesine kullanıcıyı yönlendirecek olan bir bağlantının içerisinde yer aldığı sahte bir oturum açma girişimi hakkında bir bildirim gönderebilir. Suçluların burada umdukları şey; paniğe kapılan kurbanların sahte siteye tıklamaları ve kimlik bilgilerini buraya girmeleridir.

Kaspersky uzmanları, Instagram hesabını saldırganlardan korumak için şunları öneriyor:

"Güçlü, uzun ve benzersiz bir parola seçin. Kaspersky Password Manager, tüm parolalarınızı güvende tutmanıza yardımcı olabilir. Şüpheli bağlantılara tıklamayın. Web sayfasının URL'si için her zaman adres çubuğunu kontrol edin. Instagram.com yerine '1stogram.com' veya 'instagram.security-settings.com' gibi bir şey yazıyorsa hemen oradan çıkın ve herhangi bir kişisel bilgi girmeyin. Android için Google Play ve iOS için App Store gibi resmi mağazalardan Instagram uygulamasını yükleyin.

Üçüncü şahıslar tarafından sunulan hizmetler ve uygulamalar aracılığıyla doğrulama için asla hesap giriş bilgilerinizi vermeyin. Hem Instagram hem de e-posta hesabınızda iki adımlı doğrulamayı etkinleştirin. Şüpheli mesajları ortaya çıkaran ve kimlik avı sayfalarını engelleyen güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın. Kaspersky Internet Security bu işlevi sizin için gerçekleştirebilir."

İSTANBUL (AA) – Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Kürşat Ergün, son dönemde Instagram'da görülen dolandırıcılık faaliyetine karşı kullanıcıları uyarırken, kullanıcıların teyidini almadıkları hiçbir linke tıklamamaları gerektiğini söyledi.

Bilişim Hukuku Derneği'nden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Ergün, dolandırıcıların her geçen gün farklı yöntemlerle sosyal medya hesaplarını ele geçirmeye çalıştığını belirtti.

Son dönemde Instagram üzerine yapılan dolandırıcılık faaliyetine dikkati çeken Ergün, "Bugüne kadar birçok farklı yöntemle karşımıza çıkan dolandırıcılar, son dönemde Instagram hesaplarına Instagram şirket yönetiminden gönderilmiş gibi kullanıcılara sahte telif hakkı ihlali bildirimleri içeren kimlik avı e-postaları ve doğrudan mesajlar göndermekte, gelen mesajdaki linke tıklanması halinde hesabı ele geçirmektedir. Bu usulle dolandırıcıların ağına düşen birçok Instagram kullanıcısından derneğimize yardım talepleri gelmektedir." ifadelerini kullandı.

Yapılan dolandırıcılık faaliyetinin detaylarına yönelik bilgiler aktaran Ergün, şunları aktardı:

"Dolandırıcılar Instagram hesaplarını ele geçirmek amacıyla öncelikle 'Telif hakkı ihlali nedeniyle hesabınız kalıcı olarak silinecektir', 'Hesabınızdaki bir gönderide telif hakkı ihlali tespit edildi' gibi uyarı niteliği görünümlü bir mesaj göndermektedir. Mesajda, telif hakkı ihlalinin yanlış olduğunu düşünüyorsanız geri bildirim sağlamanız gerektiği, aksi halde hesabınızın 12 veya 24 saat içerisinde kapatılacağı bildirilmektedir. Bu mesaj genellikle resmi Instagram bildirimi görünümündedir.

Kullanıcılar bu mesajı gördüklerinde panik halinde gönderilen bağlantılara tıklamakta ve ihlalin kaldırılacağı düşüncesiyle dolandırıcıların talimatlarını yerine getirmektedir. Belirtilen linke tıklanması halinde hesap dolandırıcılar tarafından ele geçirilmekte ve kullanıcı şifreleri değiştirilmektedir."

Hesabı ele geçiren dolandırıcıların hesabı geri vermek için fidye istediğini veya bu hesaplar üzerinden hukuka aykırı bir takım eylemlere giriştiğinin altını çizen Ergün, "Bu türden bir dolandırıcılık faaliyetine maruz kalan kullanıcılar öncelikle konuyu Instagram kurumsal iletişiminden Instagram yönetimine bildirmeli, en yakın Cumhuriyet savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmalı ve söz konusu hesaba erişimin engellenmesi için en yakın Sulh Ceza Hakimliklerine müracaat etmelidir. Aksi halde Instagram kullanıcıları açısından çok daha büyük zararlar söz konusu olabilir." açıklamasında bulundu.

Ergün Instagram kullanıcılarının bu türden dolandırıcılık faaliyetlerinden korunması için ise şu tavsiyelerde bulundu:

"Arkadaş listenizdeki herhangi birinden gelmiş olsa dahi doğrudan teyidini yapmadan gönderilmiş olan hiçbir linke tıklanmamalıdır. Instagram yönetiminden gönderilmiş gibi görünen mesajlar için de bu durum geçerlidir. Gelen mesajın veya mailin doğruluğunun kontrol edilmesi için internette kısa bir araştırma yapılmalıdır. Bağlantıların URL adresleri mutlaka dikkatle kontrol edilmelidir. Instagram uygulaması Google Play veya Apple Store mağazasından indirilmelidir. Instagram hesabında ve mail adresinde kullanılan şifrelerin güçlü olmasına özen gösterilmeli, iki hatta üç aşamalı doğrulama yöntemleri aktif edilmelidir. Belirli dar aralıklı periyotlar ile şifre ve parolalarda güncellemeye gidilmelidir."