Irak'ta Peşmerge'ye ait mühimmat deposunda patlama

ERBİL (AA) – Irak'ın Erbil kentinde Peşmerge'ye ait bir mühimmat deposunda henüz bilinmeyen bir sebeple patlama meydana geldi, ilk belirlemelere göre 3 kişi yaralandı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Peşmerge'ye ait Zerevani Eğitim Üssü'ndeki mühimmat deposunda art arda şiddetli patlamalar meydana geldi.

Patlama nedeniyle üste büyük bir yangın çıktığı, itfaiye ve sivil savunma ekiplerinin müdahalesine rağmen yangının henüz kontrol altına alınamadığı belirtildi.

Güvenlik güçleri, olası başka patlamalara karşı bölgeye giriş çıkışları kapattı.

Yerel medyada ise patlama nedeniyle ilk belirlemelere göre 3 kişinin yaralandığı haberleri yer aldı. Ancak Peşmerge Bakanlığı tarafından konuya dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Irak'ta özellikle yaz aylarında, aşırı sıcaklar nedeniyle güvenlik güçlerine ait silah ve mühimmat depolarında patlamalar meydana gelebiliyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

MUSUL (AA) – Irak Şehit Yakınları Kurumu’ndan Ziya Kerim, basına yaptığı açıklamada, her iki toplu mezarın Musul vilayetinin batısındaki Badoş hapishanesi yakınında tespit edildiğini söyledi.

Toplu mezarlarda yaklaşık 500 cesedin bulunduğunu kaydeden Kerim, kurbanların 2014’te kenti ele geçiren terör örgütü DEAŞ mensupları tarafından öldürüldüklerinin tespit edildiğini belirtti.

Uluslararası yardım kuruluşlarının desteğiyle 123 cesedin çıkarıldığını aktaran Kerim, benzer toplu mezarların Telafer ve Sincar ilçesi yakınlarında da olduğunu ifade etti.

Musul Valisi Necim el-Cubburi, Musul kırsallarında çok sayıda toplu mezarların olduğunu ve bunların ortaya çıkarılması için Birleşmiş Milletler (BM) ve Irak hükümetinin müdahale etmesini istedi.

BM’nin 5 Kasım 2018’de yayımladığı raporda, Irak’ta daha önce DEAŞ’ın elinde tuttuğu bölgelerde binlerce kurbanın kalıntılarını içeren 200’den fazla toplu mezar bulunduğu belirtilmişti.

DEAŞ’ın 2014 ile 2017 arasında Irak’ta geniş bir alanı ele geçirdiği anımsatılan raporda, terör örgütünün uluslararası insan haklarını sistematik olarak ihlal ettiği, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlediği, muhtemelen de soykırım yaptığı vurgulanmıştı.

Terör örgütü DEAŞ, 2014’te Irak’ın Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamı ile Diyala ve Kerkük illerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde örgütten geri alınmıştı.

Dönemin Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017’de DEAŞ’a karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.

ANKARA (AA) – Milli Savunma Bakanlığından (MSB) “Mehmetçiğin pençesinden kaçış yok” ifadesiyle yapılan açıklamada, Irak’ın kuzeyinde yürütülen Pençe-Şimşek Operasyonu’nda 10, Pençe-Yıldırım bölgesinde 1 olmak üzere 11 PKK’lı teröristin kara ateş destek vasıtaları ve komandoların başarılı müdahalesiyle etkisiz hale getirildiği belirtildi.