Cum. Haz 21st, 2019

İran-Suudi Arabistan ilişkileri

TAHRAN (AA) – Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Suudi Arabistan, bölgedeki siyasetini gözden geçirmeyi düşündüğü takdirde 'ın buna tüm yönleriyle hazır olduğunu bildirdi.

Zarif, gazetecilere yaptığı açıklamada, İran-Suudi Arabistan ilişkilerini değerlendirdi.

Suudi Dışişleri Bakanı Adil El Cübeyr'in İranlı makamlarla irtibat kurduğu yönündeki iddialara ilişkin Zarif, böyle bir görüşmenin olmadığını söyledi.

Zarif, "Suudi Arabistan bölgedeki siyasetini gözden geçirmeyi düşünür ve bu yönde bir karar alırsa İran tam olarak hazırdır. Çünkü biz komşularımızla iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ederiz. Komşularımız bugüne kadar İran'a gerginlik üreterek hiçbir çıkar elde etmedi. Bu siyasetlerini bir kenara bırakmalarını temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

  • İran ve Suudi Arabistan ilişkileri
  • – Tahran’ın Suudi Arabistan’daki diplomatik işlemlerini yürütecek ofisin yakın zamanda İsviçre’nin Riyad Büyükelçiliği’nde açılacağı bildirildi

  • “Suudi Arabistan ve BAE ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz”
  • TAHRAN (AA) – İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bölge ülkeleriyle iyi ilişkilere sahip olduklarını ve aynı ilişkileri Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile de kurmak istediklerini söyledi.
    İran devriminin 40'ıncı yıl dönümü vesilesiyle başkent Tahran'da eski dışişleri bakanları ve büyükelçilerin katılımıyla düzenlenen toplantıda konuşan Zarif, bölge ülkeleriyle ilişkilere dair değerlendirmelerde bulundu.
    İran'ın