İran'da fabrikalar tıbbi maske yetiştirebilmek için 24 saat çalışıyor

TAHRAN (AA) – Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, İran’da şu ana kadar 92 kişinin canını aldı ve 2 bin 922 vaka tespit edildi. Virüse karşı en fazla kullanılan malzemelerden dezenfekte edici jel, alkol ve maskelerde talep patlaması yaşandı.

İran’da milyonlarca sağlık ürününü stoklamakla suçlanan 157 kişi gözaltına alındı. Maden, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, tüm fabrikaların bundan sonra tam kapasite çalışacağını açıkladı.

Hükümet, talebi karşılayabilmek amacıyla daha önce yasakladığı maske ithalatını da serbest bıraktı.

Başkent Tahran’a 45 kilometre uzaklıkta bulunan Rabat Kerim ilçesindeki Madaran Tıp Ürünleri Şirketi, maske ihtiyacını karşılayabilmek için 3 vardiya ve 24 saat çalışma sistemine geçen fabrikalardan biri.

Şirketin Genel Müdürü Zehra Asgari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanelerde kullanılan yaklaşık 40 ürünü ürettiklerini ve bunların başında da maskenin geldiğini söyledi.

Kum kentinden başlayarak ülkenin tamamına yayılan koronavirüs salgını nedeniyle maskelerin ülkenin bir numaralı ihtiyacı haline geldiğini anlatan Asgari, “Ürettiğimiz maske sayısını birkaç binden 30 bine kadar çıkardık. Tek vardiya çalışıyorduk. Bunu önce 2’ye, sonra talebi karşılayabilmek için 3’e çıkardık.” diye konuştu.

Asgari, halka yardımcı olabilmek için sayıyı daha fazla artırmaya çalıştıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

“Ürettiğimiz maskeleri, eczanelere, hastanelere ya da diğer satış yerlerine vermiyoruz. Ürünlerimizin tamamını sağlık kurumlarına ve ilgili merkezlere teslim ediyoruz. Onlar da ihtiyaç duyulan yerlere dağıtıyor.”

Ülke genelinde tedbirler artırılıyor

Bu arada, salgına karşı alınan tedbirler kapsamında tüm kentlerde dezenfekte çalışmaları sürerken Mazenderan, Fars, İsfahan, Rezevi Horasanı ve Erdebil valilikleri yayınladıkları bildiriyle nevruz tatilinde yolcu kabul etmeyeceklerini, şehirlere girişi engelleyeceklerini ve turistik yerlerinde faaliyetlerin durdurulacağını duyurdu.

Meşhed Büyükşehir Belediyesi de, kentte genel tatil ilan edilmesini ve girişlerin kontrol altına alınmasını istedi.

Yetkililer de tehdit altında

İran’da koronavirüse yakalananlar arasında İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politikalar Komisyonu Başkanı Mücteba Zünnur’un da olduğu 23 milletvekili, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar, Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi ve Kum Tıp Üniversitesi Rektörü Muhammed Rıza Kadir de yer alıyor. İran’ın önde gelen din adamlarından ve eski Vatikan Büyükelçisi Hüccetülislam Hadi Hüsrevşahi ve Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Üyesi Muhammed Mirmuhammedi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

AĞRI (AA) – Ağrı Jandarma Komutanlığından havalanan helikopterle ilk olarak kent semalarında sorumluluk bölgelerindeki araç yoğunluğunu denetleyen jandarma trafik ekipleri, daha sonra rotalarını Ağrı-İran ve Ağrı-Erzurum kara yollarına çevirdi.

Jandarma Asayiş Şube Müdürü Binbaşı İsa Çamcı ile Trafik Kısım Amiri Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Murat Somay’ın da katıldığı denetimlerde, havadan tespit edilen hatalı sürücüler telsiz aracılığıyla kontrol noktalarındaki ekiplere bildirildi.

Anadolu Ajansı (AA) ekibinin de eşlik ettiği denetimde, 633 araç kontrol edildi.

Denetimlerde kurallara uymadığı belirlenen sürücülere ise cezai işlem uygulandı.

ANKARA (AA) – İran Cumhurbaşkanı Reisi, devlet televizyonunda yayınlanan röportajında, Tahran’da muhafazakarların oluşturduğu yeni hükümet döneminde ülkesinin izleyeceği iç ve dış politika hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Önceki hükümet döneminde halkın hükümete yönelik güven duygusunun zayıfladığını belirten Reisi, “Bu dönemde, halkın zedelenmiş güvenini yeniden inşa etmeliyiz. İnsanların güvenini yeniden kazanmanın yolu dürüst olmaktır. Bütün devlet adamları dürüst olmalı ve verilen sözü dürüstçe yerine getirmeli ancak yerine getirilmiyorsa neden yerine getirilmediğini halka açıklamalıdır.” diye konuştu.

Kendi hükümetleri döneminde yolsuzlukla mücadele edeceklerini vurgulayan Reisi, şöyle devam etti:

“Bu hükümetin bakanları, yetkilileri ve yöneticileri yolsuzlukla mücadele konusunda bir anlayışa sahip çünkü hükümetteki şartımız her düzeydeki tüm yöneticiler için yolsuzlukla mücadeledir. Kameralar önünde halka cevap vermek sadece Cumhurbaşkanı’nın görevi değildir. Yöneticilerimizin her biri kendilerini her düzeyde sorumlu tutmalı ve halkımız her konuda bilgilendirilmelidir.”

Konuşmasının bir başka bölümünde ülke dışındaki İranlılara ülkeye yatırım yapma çağrısında bulunan Reisi, “Yurt dışındaki İranlılara, İran’ın yatırım için güvenli ve öngörülebilir olduğunu söylüyorum. Devlet kurumları da yatırım almaya hazırdır. dedi.

“Komşularımızla ilişkiler önceliğimiz”

Afganistan’daki gelişmelere ilişkin de değerlendirmelerde bulunan İran Cumhurbaşkanı, Afganistan’daki sorunların çözümünün bu ülkedeki halkın iradesiyle kurulacak bir hükümetin oluşturulmasıyla mümkün olacağını belirtti.

Afganistan halkının iradesiyle doğan bir hükümeti desteklediklerini ifade eden Reisi, ülkedeki çatışmaların durdurulmasının da önemini vurguladı.

Reisi, Afganistan konusunda farklı ülkelerden 50’den fazla yetkiliyle temas kurduğunu ve görüşmelerin süreceğini kaydetti.

Afganistan’ın güvenliğini İran’ın güvenliği olarak kabul ettiklerini dile getiren Reisi, “Sadece Afganistan değil, tüm komşu ülkelerin güvenliği bizim güvenliğimizdir ve komşularımızla ilişkilerin önceliğimiz olduğunu defalarca dile getirdim.” ifadelerini kullandı.