İran'da muhafazakarlar FATF yasasını protestosu etti

– Başkent Tahran’da onlarca kişi, Kara Para Aklamanın Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu’na üyelik tasarının kabul edilmemesini istedi

İSTANBUL (AA) – 'ın başkenti Tahran'da onlarca kişi, Kara Para Aklamanın Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu'na (FATF) üyelik tasarısını protesto etti.

İran'ın resmi ajansı IRNA'ya göre, meclis binası önünde toplanan muhafazakar grup Terörizmin Finansmanıyla Mücadele Konvansiyonu'nu (CFT) da kapsayan Kara Para Aklamanın Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu'na (FATF) üyelik tasarısının kabul edilmemesi talebiyle eylem düzenledi.

Taşıdıkları pankartlarla söz konusu tasarının kabul edilmesinin aceleye getirilmemesi gerektiğini vurgulayan grup içerisinde Nasrullah Pejmanfer, Ahmed Salik ve Cevad kerimi Kuddusi gibi bazı muhafazakar milletvekillerinin de yer alması dikkati çekti.

ABD ve İsrail aleyhine sloganlar atan grup, FATF karşıtı imza kampanyası başlattı.

-İran'da FATF yasası tartışmaları

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) bünyesinde kara para aklamayla mücadele edilmesi için kurulan FATF, Kuzey Kore ile birlikte gri listede bulunan İran yönetimine, ülkenin finansal yapısını uluslararası normlara uygun hale getirecek reformları tamamlamak için ekim ayına kadar süre vermişti.

İran meclisi söz konusu yasa tasarısını salı günü, "uluslararası iş birliği ve bilgi paylaşımını" öngören maddeyi çıkararak onaylamış ve Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi'ne sunmuştu.

İran'da muhafazakâr kanat, FATF yasa tasarısının kabul edilmesi ve bu kuruma üye olunması halinde ülkenin gizli bilgilerinin "düşmana" açık hale geleceği iddiasıyla bu sürece şiddetle karşı çıkıyor.

  • İran'da muhafazakarlar FATF yasasını protesto etti
  • İSTANBUL (AA) – İran'ın başkenti Tahran'da onlarca kişi, Kara Para Aklamanın Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu'na (FATF) üyelik tasarısını protesto etti.
    İran medyasında yer alan haberlere göre, cuma namazı sonrası Tahran Üniversitesi önünde toplanan muhafazakar grup, Terörizmin Finansmanıyla Mücadele Konvansiyonu'nu (CFT) da kapsayan FATF'ye üyelik tasarısının kabul edilmemesi talebiyle eylem düzenledi.
    "Hainler CFT'yi onaylama peşinde", "Meclis derdimizle

  • İran Meclisi “FATF yasasını” onayladı
  • – Teröre finansal desteğin engellenmesine yönelik yasa tasarısı, mecliste 129 oyla kabul edildi