Cts. Tem 20th, 2019

İran'daki 242 Afgan tutuklu ülkesine teslim edildi

– İran Adalet Bakan Yardımcısı Mahmud Abbasi, ülkede tutuklu 242 Afgan mahkumun ülkesine teslim edildiğini söyledi

ANKARA (AA) – İran Adalet Bakan Yardımcısı Mahmud Abbasi, ülkede tutuklu 242 Afgan mahkumun ülkesine teslim edildiğini belirtti.

Abbasi, mahkumların ülkesine teslim edilmesinin, İran ve adalet bakanlarının yıl sonuna kadar 700 Afgan tutuklunun ülkesine intikali konusunda vardığı anlaşma çerçevesinde gerçekleştiğini dile getirdi.

İran devlet televizyonu haberinde, İran'ın Yezd, Fars, İsfahan, Hürmüzgan, Sistan ve Beluçistan, Horasan Rezevi ve Tahran eyaletlerinden hapis cezasına mahkum olup anlaşma çerçevesinde ülkesine gönderilen Afgan tutukluların, uyuşturucu kaçakçılığı ve yasa dışı yollardan İran'a girmek suçlarından tutuklandıkları belirtildi.

Afgan tutuklular cezalarının geri kalan kısmını ülkesinde çekecek.

Abbasi geçen hafta yaptığı açıklamada da şu ana kadar 221 Afgan mahkumun ülkesine iade edildiğini söylemişti.

İran'da 5 bin civarında Afgan tutuklu, Afganistan'da ise 22 İran vatandaşı tutuklu bulunuyor.

  • Hollanda'da Afgan mültecilerin gönderilmesi kararı protesto edildi
  • UTRECHT (AA) – Hollanda'nın Utrecht kentinde, iltica başvuruları reddedilen Afganistan uyruklu mültecilerin ülkelerine geri gönderilmesi kararına karşı gösteri düzenlendi.
    Dom Meydanı'nda toplanan kalabalık, "Afganları geri göndermeyin", "Mülteciler içeriye, ırkçılar dışarıya", "Afganistan Suriye'den sonra dünyanın en tehlikeli ülkesi" ve "Afganların gönderilmesini durdur" yazılı dövizlerle kent merkezinde yürüdü. "Sesli söyle, açık söyle, sığınmacılara kapımız açık" sloganları atan

  • “Afgan savaşına Kırgızistan’dan toplam 7 bin 140 asker gönderildi. O savaşta 248 askerimizi kaybettik”
  • BİŞKEK (AA) – Sovyetler Birliği ordusunun Afganistan'dan çekilişinin 30'uncu yıl dönümü dolayısıyla Afganistan'da hayatını kaybeden 248 Kırgız asker için Bişkek'te anma töreni yapıldı.
    Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, başkent Bişkek'te düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "9 yıldan fazla süren Afgan savaşı milyonlarca insanın yüreğinde silinmez bir iz bıraktı." dedi.
    Ceenbekov, binlerce vatandaşın, oğullarını, kardeşlerini, babalarını ve kocalarını kaybettiğini belirterek, "Afgan