İş Bankası'ndan çevreye destek

İSTANBUL (AA)- Türkiye İş Bankası, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamındaki çevreci finansman araçlarını artırmaya devam ediyor.

Türkiye İş Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, daha önce elektrikli ve hibrit araçlara avantajlı koşullar uygulamaya başlayarak ürün ve hizmet gamına Çevreci Taşıt Kredisi'ni ekleyen banka, yeşil binalardan iş yeri alımlarını finanse etme konusunda da yeni bir ürün geliştirerek Çevreci İşyeri Kredi Kampanyası'nı başlattı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, gelecek nesillere karşı önemli bir sorumluluk taşıdıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Karbon emisyonunun azaltılması, su ve enerji tasarrufunun sağlanması, denizde ve karada doğal çevrenin korunması, kısaca çevresel sürdürülebilirliğe ilişkin alınması gereken aksiyonları, yarınlarımıza karşı bir sorumluluk olarak görüyoruz. Finansal destek sağladığımız yatırım projelerinden kaynaklanan potansiyel çevresel ve sosyal etkileri ulusal ve uluslararası kanun, yönetmelik ve iyi uygulamalar çerçevesinde değerlendiriyor, yatırım bedeli belirli bir büyüklüğün üzerindeki yeni yatırım projelerini Çevresel ve Sosyal Risk Değerlendirme Modeli'ne tabi tutuyoruz. Bununla da yetinmiyor, sürdürülebilir temiz bir çevre için başlattığımız çalışmaları ivmelendirerek artırıyoruz. Çevreci taşıt kullanımına yönelik desteklerimizi daha önce hayata geçirmiştik. Şimdi, Çevreci İşyeri Kredimizi hayata geçiriyoruz. Yeni kampanyamız ile A ve B sınıfı enerji kimlik belgesi, LEED (gold ve üstü kategori) veya BREEAM (çok iyi ve üstü kategori) sertifikalarına sahip çevreci binalardan iş yeri alımına yönelik avantajlı koşullar sağlıyoruz."

– "Çevre dostu yatırımları desteklemeye devam edeceğiz"

Çevreci finansman yaklaşımında ürün çeşitliliğini artırmayı hedeflediklerini aktaran Şimşek, "Daha önce lansmanını yaptığımız İş'te Güneş Kredisi ile tercihen enerji yoğun sektörlerde faaliyet gösteren veya elektrik tüketimi yüksek olan ticari müşterilerimizin, öz tüketim amaçlı gerçekleştirecekleri çatı ve cephe tipi lisanssız GES yatırımlarına finansman desteği sunmaya başlamıştık. Çevreci İşyeri Kredisi Kampanyamız, bu yaklaşımımızı tamamlayan bir çalışma. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinin finansmanında öncü bankalardan biri olarak çevre dostu yatırımları desteklemeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Türkiye İş Bankası iş birliğinde dijital liderler ile KOBİ'leri buluşturan Dijital Anadolu Projesi, "Dijital Dönüşüm ve Siber Güvenlik" ana temasıyla devam etti.

TÜRKONFED'in açıklamasında göre, üretime odaklanan sektörlerin dijital dönüşümüne katkı sağlama hedefiyle hayata geçirilen projenin çevrim içi etkinlik serisinin son etkinliği, "Dijital Dönüşüm ve Siber Güvenlik" ana temasıyla gerçekleştirildi.

Teknoloji yazarı Serdar Kuzuloğlu'nun moderatörlüğünde düzenlenen yılın altıncı etkinliğine, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu, EY Türkiye Şirket Ortağı ve Siber Güvenlik Hizmetleri Lideri Ümit Yalçın Şen ve Softtech Bilgi Güvenliği ve Risk Yönetimi Direktörü Hasan Reyhanoğlu katıldı.

Etkinlikte konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu, e-ticaretteki hacim artışının yüzde 60'ının kalıcı olacağının ifade edildiğini bildirdi.

Sağlıktan finansa, turizmden eğitime, perakendeden bankacılığa kadar her sektörde veri analizine dayalı yapay zeka teknolojilerinin kullanıldığı köklü değişiklikler beklendiğini kaydeden Kestioğlu, şu açıklamalarda bulundu:

"Salgın öncesi, fabrikalarında tüm personeliyle süreçlerine devam eden bir firma, Kovid-19 döneminde yeni nesil nesnelerin interneti teknolojileri sayesinde üretim hariç tüm süreçlerini uzaktan yönetebilecek konuma geldi. Bununla birlikte salgın sürecinde şirketlerin en büyük ihtiyaçlarından biri uzaktan çalışma teknolojileri oldu. Biz de bu alanda özelikle farklı ihtiyaçlar için işletmelere eğitim faaliyetlerinde bulunuyoruz. Vodafone Business olarak önümüzdeki dönemde de KOBİ'lerin dijitalleşmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz."

– "KOBİ'lere yönelik siber güvenlik sistemleri sunulmalı"

EY Türkiye Şirket Ortağı ve Siber Güvenlik Hizmetleri Lideri Ümit Yalçın Şen ise Türkiye'nin siber saldırı alan ülkeler arasında genellikle üst sıralarda yer aldığını belirterek, kurumların genellikle mal ya da hizmet kaybına yol açan bir siber saldırıyla karşılaştıktan sonra bu alana yatırım yapmaya yöneldiklerini bildirdi.

Şen, "Bu nedenle siber güvenliğe yönelik farkındalığı artırmak için hem kamu hem de eğitim hayatı nezdinde geniş kapsamlı bir programa ihtiyaç duyduğumuzu söylemek mümkün. Salgın koşullarıyla birlikte KOBİ’lerin siber güvenliğe yatırım yapması giderek güçleşiyor. Ekosistemin daha makul ücretlerle KOBİ'lere yönelik siber güvenlik sistemleri sunması faydalı olacaktır." ifadelerini kullandı.

Softtech Bilgi Güvenliği ve Risk Yönetimi Direktörü Hasan Reyhanoğlu da bilginin sayısallaşmasıyla risklerin de değiştiğini belirterek, siber tehditlerden bahsetti.

Reyhanoğlu, "Günümüzde bireylerden KOBİ'lere ve büyük kurumlara kadar herkesi tehdit eden siber riskler var. KOBİ'lerin bu alana yatırım gerçekleştirmeleri, en azından temel farkındalık eğitimi almaları, güçlü şifreler ve ikinci faktör doğrulama kullanmaları son derece önemli." değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKONFED ve Türkiye İş Bankası iş birliğinde 2018'de başlayan Dijital Anadolu Projesi, bugüne kadar 18 bin katılımcıya ulaştı.

Farklı temaların işlendiği etkinlik serisi, her ayın son perşembe günü, dijitalleşmeye odaklanan işletmeleri ve girişimcileri, dijital liderler ile buluşturmaya devam edecek.

İSTANBUL (AA) – Türkiye İş Bankası, dijitalleşmenin sağladığı hızlı ve etkin iş yapma imkanlarını, ticari hayatın gelişmesi, kolaylaştırılması için yeni ürün ve hizmetlere uyarlıyor ve müşterilerinin hizmetine sunmaya devam ediyor.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Türkiye İş Bankası'nın ticari hayatı kolaylaştıran en son hizmetlerinden biri, Dijital Tedarikçi Finansmanı uygulaması oldu.

Uygulama ile tedarikçilerin faturaya dayalı vadeli alacakları kolay ve hızlı bir şekilde nakde çevrilerek acil finansman ihtiyacı gideriliyor, böylece üretim ve hizmet faaliyetlerinin kesintisiz sürdürülmesine imkan sağlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, şunları kaydetti:

"Dijital Tedarikçi Finansmanı sistemi, sahadan ve müşterilerimizden aldığımız geri bildirimlerle, ticari hayatın en zorlayıcı ihtiyaçlarından birini kolaylaştırmak adına gerçekleştirdiğimiz dijitalleşme adımlarından biri oldu. Bu uygulama ile tedarikçi müşterilerimizin faturaya dayalı vadeli alacaklarını dijital ortamda iskonto ederek acil finansman ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılıyor ve işlerine daha fazla odaklanma imkanı sunuyoruz. Dijital Tedarikçi Finansmanı Sistemi, internet şubemiz üzerinden ulaşılan, kullanımı oldukça kolay bir platform. Bu platform ile fatura borçlusu firmalar da tedarikçilere olan ödemelerini kolayca takip edilebiliyor ve faturaların vadede sistemsel olarak ödenmesi ile zamandan tasarruf sağlıyorlar."