ISEWorld erken kayıt fırsatları 2022 eğitim yılı için başladı

İSTANBUL (AA) – Kanada Eğitim Bakanlığı yetkilendirilmiş kurumu ISEWorld, çocuklarını Kanada'da lise eğitimi almasını isteyen veliler için eğitim ücretlerinde taksitlendirmeye gitti.

ISEWorld açıklamasına göre, dolar, sterlin ve avro kurlarındaki yükseliş, yurt dışında eğitim görmek isteyenleri alternatif ödeme sistemlerini incelemeye doğru yöneltti. ISEWorld de Kanada'da lise eğitimi ücretleri için taksitlendirmeye gitti. Buna göre, daha önce Brezilya, Arjantin ve Meksika için uygulanan taksitli yurt dışı eğitim sistemi, Türkiye’de de erken kayıt şartı ile geçerli hale geliyor.

Kampanya kapsamında kayıt için okulların minimum depozito tutarının ödenmesi yeterli olurken, kalan tutar eğitimin başlangıç tarihinden en geç 1 ay önce kredi kartından çekiliyor. Taksitlendirme sadece eğitim ücretlerini kapsıyor ve konaklama ve vize ücretlerine taksitlendirme yapılmıyor.

Erken kayıt avantajı 2022 Eylül ayında Kanada’da okumak isteyen lise 1 ve lise 2. sınıf öğrencileri için geçerli olacak. Öğrenciler İngilizce yeterliliklerini belgeledikten sonra girecekleri mülakat sonrasında Kanada Devlet Bakanlığı lise eğitim programlarına erken kayıt yaptırabilecek.

Erken kayıt yaptıran öğrencilere kur sabitleme imkanı da sağlanıyor. Kurlar 1 Mayıs 2021 ile 1 Eylül 2021 arasında ISEWorld tarafından sabitleniyor.

Veliler ISEWorld sitesi üzerinden yaptıkları başvurularda 2022 Eylül ayı Lise Eğitim Fırsatları sekmesinden detaylı bilgiye ulaşabilecek.

– Türkiye’den gelecek öğrencilere İngiltere kapılarını açtı

Kanada dışında İngiltere, İtalya ve Fransa da kur sabitlemeye dahil olacak. Brexit sonrası erken kayıt imkanı konusunda finans kuruluşları ile anlaşan ISEWorld'ün İngiltere lise eğitimi de sabit kur avantajı kampanyasına dahil olacak. İtalya lise eğitimi ve Fransa lise eğitimi 2021 yılından itibaren yapılan anlaşmalar sonrasında erken kayıt döneminde sabit kur ile Türkiye’deki öğrenci ve velilere sunulmuştu. Bu iki ülke yine 2022 lise eğitimi dönemi için erken kayıt imkanlarını devam edecek.

2022 yurt dışı lise eğitimi erken kayıt fırsatlarından faydalanmak isteyen veliler, Türkiye’deki özel okullara kayıt yaptırdıkları yıl içinde taksitlerin üst üste gelmemesi için taksit öteleme imkanlarından da faydalanabilecekler. ISEWorld taksit öteleme imkanını Türkiye’de 2019 yılından bu yana uyguluyor.

Özel okullarda bulunan kardeş indirimi, erken kayıt döneminde yine geçerli olacak. Kardeş indiriminden faydalanabilmek için iki kardeşin de aynı ülkeyi tercih ediyor olması gerekiyor. Kardeşler Kuzey Amerika Lise Programlarında Amerika ve Kanada arasında bir tercih yapabiliyor.

– Kanada ve Amerika vizesi aynı anda

Kanada ve Amerika’da okuyan kardeşler için eş zamanlı iki ülkenin vizelerini alma imkanı ve yıl sonunda birbirlerini ziyaret etme imkanı veriliyor. Öğrencilere bu ziyaretlerde anne ve babaları da katılabiliyor. Vizeler öğrencilerin yurt dışına gidişi öncesi mart ayında alınarak velilere iletiliyor.

Amerika’da lise okumak isteyen öğrencilerin yüzde 60’nı Milli Eğitim Bakanlığı Kültürlerarası Değişim Programı Komisyonu (KUDEP) başvuruları oluşturdu. 2022 yılı içinde KUDEP ile 120 başarılı öğrenci seçecek olan ISEWorld, programı Anadolu, Fen Liseleri ile Türkiye’de uluslararası programlar uygulayan özel liselere açıyor. Geçen yıl 1.500’ün üzerinde başvuru alan programa bu yıl ilginin artması bekleniyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KANADA (AA) – Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Marco Mendicino yaptığı açıklamada, “Her şeye rağmen, Kanada göçmenlik konusunda dünyaya liderlik etmeye devam ediyor. Bu yıl 401 bin yeni daimi sakini kabul etme taahhüdümüzü yerine getireceğiz. İşler doğru yönde ilerliyor.” ifadesini kullandı.

Bugüne kadar bir yılda kabul edilecek en fazla göçmen sayısı olan 401 bin kişi arasında, ülke dışından yapılan başvuruların yanı sıra uygun şartlardaki yabancı öğrenciler, geçici yabancı işçiler ve halihazırda Kanada’da bulunan sığınmacılar yer alıyor.

Bu arada Kanada Göçmenlik Dairesi, haziranda, bir ayda şimdiye kadarki en yüksek sayı olan 45 bin 100 göçmenlik başvurusunu değerlendirdi. Daire, bu başvurulardan 35 bin 600’üne ülkede daimi oturum izni verdi.

Kanada Göçmenlik Dairesi verilerine göre, ülkeye en çok göçmenin kabul edildiği yıl, 400 bin 810 ile 1913 yılı oldu.

Kovid-19 salgını sonrası artan işgücü ihtiyacını karşılama hedefinde olan Kanada hükümeti, söz konusu açığı kapatmak için 2022’de 411 bin ve 2023’te de 421 bin yeni göçmen almayı hedefliyor.

Hükümet, salgın nedeniyle kapalı olan sınırlar engelini aşmak için de nisanda, sağlık, tarım, inşaat ve dağıtım hizmetleri gibi mesleklerde çalışan 90 binden fazla mezun öğrenciye ve geçici yabancı işçiye daimi ikamet statüsü verileceğini duyurmuştu.

KANADA (AA) – Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi (NCCM) CEO’su Mustafa Farooq, London kentinde düzenlediği basın toplantısında, 22 Temmuz’da toplanacak Kanada Ulusal İslamofobi Zirvesi’ne dair açıklamalarda bulundu.

Farooq, “İslamofobi nedeniyle son 5 yılda Kanada’daki nefret saldırılarında diğer tüm G-7 ülkelerinden daha fazla Müslüman öldürüldü. İslamofobi öldürücü ve şimdi harekete geçmemiz gerekiyor. Daha fazla can kaybına seyirci kalamayız.” dedi.

Mustafa Farooq, “Kanadalı Müslüman topluluklara destek veren her kökenden birçok Kanadalı var. İslamofobik olaylardan sonra taziye ve umut mesajlarıyla, namaz vakitlerinde camilerin etrafına canlı kalkanlarla ve değişim taleplerinde dayanışmayla bu destek açıkça görülmektedir. Kanada’da İslamofobi ile ilgili bir sorunumuz var. Kanadalılar olarak bizlerin de bu konuda bir şeyler yapmak için kolektif iradeye sahip olduğumuza şüphe yok.” diye konuştu.

Ontario eyaletine bağlı London kentinde Müslüman bir aileden dört kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı sonrası Ulusal İslamofobi Zirvesi düzenlenmesi önerisini gündeme getirdiklerini hatırlatan Farooq, 22 Temmuz’da yapılacak zirve için 61 maddelik istek ve tavsiyeler hazırladıklarını ifade etti.

Farooq, konuşmasında, Kanada’da son yıllarda artan İslamofobik saldırılara; 6 Haziran’da London’da Afzaal ailesinden 4 kişinin öldüğü terör saldırısını, Eylül 2020’de Toronto Mescidi’nin gönüllü bekçisi Mohamed-Aslim Zafis’in bıçaklanarak öldürülmesini, Ocak 2017’de Quebec City Camisi’nde namaz kılarken öldürülen 6 kişiyi ve Edmonton’da saldırıya uğrayan iki Müslüman kız kardeşi örnek gösterdi.

Zirve öncesi önerileri kamuoyuna duyurmak için İslamofobik saldırıların olduğu bu şehirlerde eşzamanlı basın toplantıları düzenleyen NCCM’in isteklerinden bazıları ise şöyle sıralandı:

“Nefret suçlardan mağdur olanlar için Ulusal Destek Fonu kurulması, ulusal güvenlik ajansları başta olmak üzere her kademeden devlet kurumlarında beyaz üstünlükçü grup üyeleri hakkında soruşturma başlatılması, ceza kanununa nefret saikli saldırı, cinayet, tehdit ve her bir ihlale karşılık gelen özel cezalar içeren yeni hükümlerin eklenmesi, 2021’in sonuna kadar federal bir İslamofobi karşıtı stratejinin belirlenmesi, beyaz üstünlükçü grupların eyalet mülkü üzerinde toplanmasını engelleyen yasaların çıkarılması, eğitim müfredatlarına İslamofobi karşıtı derslerin konulması.”