İSHİB Başkanı Sezer: “Çin pazarı, Türk süt ürünleri sektörü için dönüm noktası “

İSTANBUL (AA) – İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (İSHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer, Çin Halk Cumhuriyeti pazarının Türk süt ve süt ürünlerine açılmasının sektör için bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

Birlik’ten yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Müjdat Sezer, uzun uğraşlar sonucu 54 firmanın pazara girişine izin verildiğini ve bu firmalarımıza büyük görevler düştüğünü ifade etti.

Sezer, Türkiye için çok önemli pazar olan Çin’de en kısa zamanda kendilerini ispatlayarak 6 milyar dolarlık pazarda paylarını artıracaklarına işaret ederek, diğer firmalara ve ürünlere de yer açacaklarına inandığını aktardı.

Üretim kalitesi ve teknoloji açısından dünya firmalarıyla boy ölçüşebilecek düzeyde olan sektörün uzun süredir Çin pazarının açılması için büyük çaba sarf ettiğini bildiren Sezer, şunları kaydetti:

"Ticaret Bakanlığımız ile Tarım ve Orman Bakanlığımız bir an olsun sektörü yalnız bırakmadı. Ticaret müşavirliklerimizin de katkısıyla bürokratik sorunları çözüp, Süt ve süt ürünlerine Çin pazarının kapılarını açtılar. Konuyla bizzat ilgilenen bakanlarımız Ruhsar Pekcan ve Bekir Pakdemirli’ye, emek veren tüm bürokratlarımıza ve ticaret müşavirlerimize çok teşekkür ederiz. Bu sektörümüz için olduğu kadar ülke ihracatımız açısında da çok önemli bir gelişme."

– "Süt ürünlerinden sonra kanatlı ürünler sektörü de müjdeli haber bekliyor"

Sezer, Çin Halk Cumhuriyeti’nin çok büyük bir pazar olduğunu hatırlatarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Süt ürünlerinden sonra kanatlı ürünler sektörü de müjdeli haber bekliyor. Her iki sektör de aynı süreçten geçiyor. Türkiye beyaz ette dünya standartlarında üretim yapan bir ülke. Çin Gümrükler Genel İdaresinden teknik bir ekip Türkiye'ye gelerek işletmeleri yerinde ziyaret ettiler ve bunu gördüler. Sayın bakanlarımızın çok kısa sürede beyaz et sektörü önündeki engelleri de kaldıracağına inancımız tam. Bu olduğu takdirde her iki sektörde ihracat çok hızlı bir artar, bu da üretim ve istihdama pozitif katkı sağlar.”

ABD Başkanı Trump, ülkedeki şiddet olaylarına müdahale etmek için binlerce ağır silahlı askeri personeli ve güvenlik gücünü görevlendirdiğini duyurdu.

BM Libya Destek Misyonu, Libya hükümeti ile Halife Hafter'in, ateşkes görüşmelerine yeniden başlamayı kabul ettiklerini duyurdu.

Devlet Bahçeli: "Türkiye'yi erken seçime sürükleme kara propagandasına kulak asılmayacak, milletvekili seçimleri 2023 Haziran'da yapılacaktır."

Sağlık Bakanı Koca: "İyileşen toplam hasta sayımız 130 bine yaklaştı. Yeni vaka sayımız öngörülen seviyede. Solunum desteğine ihtiyaç azalıyor."

Türkiye'de son 24 saatte 827 kişiye Kovid-19 tanısı kondu, 23 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 164 bin 769, can kaybı 4 bin 563 oldu.

Son 24 saatte 974 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 128 bin 947 oldu.

Etiketler: