İspanya hükümeti turizmin yeni kriterleri için AB'den ortak kurallar istiyor

MADRİD (AA) – İspanya’da sol koalisyon hükümeti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen turizmin yeniden başlaması aşamasında Avrupa Birliği’nin (AB) ortak kurallar belirlemesini istedi.

Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, bir İspanyol radyosuna verdiği demeçte, 1 Temmuz’dan itibaren sınırları açıp turist kabul edilmeye başlanması ve Kovid-19 nedeniyle uygulanan 14 günlük karantinanın kaldırılması kararlarıyla ilgili bazı detayları paylaştı.

“Sadece güvenli ülkelerden turist kabul edilecek.” diyen Laya, turizmde atılacak adımların “sürdürülebilirlik, sağlık ve güvenlik” esaslarına dayandırılarak AB ülkeleriyle koordineli şekilde olması gerektiğinin altını çizdi.

Laya, “güvenli ülke” tanımlamasının AB ülkeleriyle belirlenmesi ve “çok vicdanlı” olunmasını gerektiğini vurgulayarak, “Antipatik olmadan, verilere dayanarak salgına karşı çok temkinli hareket etmeliyiz.” diye konuştu.

Turizm, Ticaret ve Endüstri Bakanı Reyes Maroto da serbest dolaşım için AB’den ortak kurallar belirlemesini ve şimdilik ülke genelinde değil sadece bölgesel boyutta turizmin açılmasıyla ilgili karar alınmasını istedi.

Maroto, Kovid-19’dan dolayı iki ayı aşkın süredir duran turizmin tekrardan açılması için “güvenlik garantisi, sağlık hizmeti kapasitesi, şeffaflık ve koordinasyon” kriterlerinin öncelikli olacağını söyledi.

Kovid-19’dan ölenlerin anısına 10 günlük yas

Diğer yandan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra basına açıklama yapan Hükümet Sözcüsü ve Maliye Bakanı Maria Jesus Montero, Kovid-19’dan hayatlarını kaybedenlerin anısına bugünden itibaren 10 günlük “ulusal yas” ilan edildiğini duyurdu.

İspanya’da demokrasi tarihinde bu zamana kadar ilan edilen en uzun ulusal yas kararını aldıklarını belirten Montero, Kral 6. Felipe’nin de katılımıyla bir devlet töreni düzenleneceğini ifade etti.

İspanyol Bakan, Kovid-19’da hayatını kaybeden 26 bin 834 kişinin yüzde 80’inin 70 yaş üstü olduğunu da kaydetti.

#Canlı: #CumhurbaşkanıErdoğan: Ülkemiz her alanda hedeflerine doğru kararlılıkla ilerlediği bir çizgiye oturmuştur. https://youtu.be/8q0JmSYG2GM

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Muhalefetin bizi adeta topu tuttuğu şehir hastanelerinin ne kadar önemli olduğunu bu süreçte çok daha iyi görüyoruz."

Erdoğan: "Türkiye'nin sağlık alanında geldiği seviyenin en somut örneği olan bu hastanelerimiz şifayı ülkemizde arayan herkese hizmet verecektir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Sancaktepe ve Yeşilköy'deki hastaneler) Her iki hastaneyi de Rönesans yüklendi ve birinin bedeli tamamen kendilerine ait."

#Canlı: #CumhurbaşkanıErdoğan, Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nin açılış töreninde konuşuyor https://youtu.be/8q0JmSYG2GM

  • Gaziantep Futbol Kulübünde bir personelin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığı bildirildi. - Daha fazlasını oku »Gaziantep Futbol Kulübünde bir personelin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığı bildirildi.
  • İngiltere’de nisanda sadece 197 otomobil üretildi - LONDRA (AA) - İngiltere’de nisan ayında otomotiv üretimi yüzde 99,7 azaldı.İngiliz Motorlu Araç Üreticileri Topluluğu (SMMT) tarafından yapılan açıklamada, İngiltere’de otomotiv şirketlerinin koronavirüs (Kovid – 19) salgını nedeniyle üretim tesislerini kapatmasıyla nisan ayında otomobil üretiminin, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 99,7 seviyesinde azaldığı bildirildi.SMMT açıklamasında, İngiltere’de nisan ayında sadece toplam 197 araç üretildiği, böylece 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en düşük araç üretim verisinin kaydedildiği belirtildi.İngiltere’de nisan ayı itibarıyla yıllık bazda ise toplam otomobil üretimi yüzde 27,6 azalarak toplam 319 bin 449’a geriledi.Açıklamada, İngiliz otomotiv şirketlerinin nisan ayında salgınla mücadelede sağlık personelinin kullanması için 700 bin kişisel koruyucu… Daha fazlasını oku »İngiltere’de nisanda sadece 197 otomobil üretildi
Etiketler: