İspanya'da kademeli normalleşmede pazartesiden itibaren yeni aşamaya geçiliyor

MADRİD (AA) – İspanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik ve sosyal etkilerini hafifletmek için 4 Mayıs'ta kademeli normalleşme sürecini başlatan hükümet, 25 Mayıs'tan itibaren yeni aşamalara geçilmesi kararı aldı.

Sağlık Bakanı Salvador İlla, pazartesi itibarıyla İspanya'nın tamamının kademeli normalleşmede ilk aşamayı geride bırakacağını, yeni süreçle ülke nüfusunun yüzde 53'ünün ikinci, yüzde 47'sinin üçüncü aşamaya geçmiş olacağını açıkladı.

Hükümetin aldığı kararın, ölü ve vaka sayısındaki yoğunluktan dolayı, ülke genelinde şimdiye kadar ilk aşamada kalan Madrid ve Barselona kentleri ile Castilla y Leon bölgesindeki tartışmaları bitirmesi bekleniyor.

Zira, 11 Mayıs'tan bu yana ikinci aşamaya geçmeyi talep eden Madrid özerk yönetim hükümeti, riskli olduğu gerekçesiyle buna izin vermeyen Sağlık Bakanlığı aleyhine Yüksek Mahkemeye başvuru yapmıştı.

Sağlık Bakanı Salvador İlla, tüm özerk yönetimlerin ve kentlerin en az iki hafta süreyle belirlenen seviyelerde kalmasının zorunlu olduğunu ifade etti.

Kademeli normalleşmeyi dört aşamalı olarak belirleyen hükümet, ülke genelinde bu sürecin haziran sonunda tamamlanmasını öngörüyor.

Olağanüstü halin 7 Haziran'a kadar uzatıldığı ülkede, dünden itibaren yürürlüğe giren uygulama gereği, engelli veya sağlık sorunu olmamak şartıyla 6 yaş üstü herkese, en az iki metrelik sosyal mesafenin korunamadığı tüm kamusal alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi.

Hükümet, kademeli normalleşme süreci kapsamında, yaş gruplarına göre sokağa çıkış saatlerinin belirlendiği ve çeşitli kısıtlamaların getirildiği olağanüstü halin devam etmesi gerektiğini savunuyor.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında hükümetin yeni normalleşme planı şöyle:

– İkinci aşamada 400 metrekare büyüklüğe kadar işletmelerin en fazla yüzde 30 kalabalık kapasitesiyle açılmasına, restoran ve barların teraslarının en fazla yüzde 50 doluluk oranıyla hizmet vermesine, özerk yönetim sınırlarında şehirler arası serbest dolaşıma, ortak kullanım alanlarının kapalı olması şartıyla otellerin açılmasına, sanatsal gösterilerin açık alanlarda 200, kapalı alanlarda 30 kişilik maksimum kapasiteyle yapılmasına en fazla 10 kişi olmak koşuluyla aile ve arkadaş toplanmaları ve cenaze törenleri yapılmasına izin veriliyor.

– Üçüncü aşamada ise ortak kullanım alanları kapalı olmak şartıyla alışveriş merkezlerinin yüzde 40 kapasiteyle açılmasına, restoran ve barların kapalı alanlarının yüzde 40 doluluk oranıyla ve sadece masaya servisle açılmasına, kreşlerin açılmasına, sinema, tiyatro ve konser salonlarının yüzde 33 kapasiteyle açılmasına, jimnastik salonları ve spor merkezlerinin yüzde 30 kapasiteyle açılmasına, otellerde ortak kullanım alanlarının yüzde 33 kapasiteyle açılmasına, dini ibadet yerlerinde kapasitenin yüzde 50'ye çıkarılmasına, aile ve arkadaş toplanmalarında sayının 10'dan 15'e çıkarılmasına, açık alanda 100 kapalı yerlerde 50 kişiyle sınırlanan düğünlerin yapılmasına, havuzların yüzde 30 kapasiteyle kullanılmasına, sosyal mesafeye uymak şartıyla da plajların açılmasına müsaade ediliyor.

Benzer Haber:  Şanlıurfa'da 1 mahalle ile 4 bina karantinaya alındı

Sağlık Bakanı Koca: "İyileşen sayısı 120 bini geçti.Yoğun bakım desteğine ihtiyaç azalmaya devam ediyor. Başarı, 83 milyonun gösterdiği uyumun sonucu"

Son 24 saatte 1321 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 120 bin 15 oldu.

Türkiye'de son 24 saatte 987 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 29 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 157 bin 814, can kaybı 4 bin 369 oldu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile telefonda görüştü.

Erdoğan-Said görüşmesinde Kovid-19 ile mücadele başta olmak üzere ikili ilişkiler ve bölgesel meseleler ele alındı.

İngiltere'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 121 artışla 36 bin 914'e yükseldi.

  • Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar - ANKARA (AA) - Türkiye'de son 24 saatte 987 kişiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konulduğu, 29 kişinin hayatını kaybettiği, toplam vaka sayısının 157 bin 814, toplam can kaybının 4 bin 369 olduğu, 1321 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısının 120 bin 15'e ulaştığı açıklandı.Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da Twitter'dan paylaştığı "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu"nun güncel verilerine göre, bugün 21 bin 492 test yapıldı. Bu kapsamda 987 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu.Son 24 saatte 29 hasta vefat etti, 1321 hasta ise iyileşti. Toplam test sayısı 1 milyon 853 bin 754, toplam vaka sayısı 157… Daha fazlasını oku »Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar
  • Çin'in Vuhan kentinde 6,5 milyondan fazla kişiye Kovid-19 testi yapıldı - Yeni tip koronavirüsün çıkış noktası olarak bilinen Çin'in Vuhan kentinde 6 milyon 574 bin kişiye Kovid-19 testi yapıldı. Daha fazlasını oku »Çin'in Vuhan kentinde 6,5 milyondan fazla kişiye Kovid-19 testi yapıldı
Etiketler: