Paz. Eki 20th, 2019

İspanya'daki fırtınada ölü sayısı 4'e çıktı

MADRİD (AA) – İspanya'nın doğu ve güney bölgelerini etkisi altına alan fırtına ve şiddetli yağıştan ölenlerin sayısı 4'e çıktı.

İspanyol EFE ajansının yerel yönetim kaynaklarına göre verdiği haberlerde, ülkenin güneyindeki Almeria ve Granada kentlerinde şiddetli yağıştan dolayı arabalarında mahsur kalan iki kişinin hayatlarını kaybettiği bildirildi.

Yağışlardan dolayı dün de Albacete'nin Caudete kasabasında yolda sürüklenen ve su alan arabanın içinden çıkamayan 61 ve 51 yaşlarındaki iki kardeş ölmüştü.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, şiddetli fırtına ve yağıştan dolayı 3 bin 500'den fazla kişinin bulundukları yerlerden tahliye edilerek, güvenli bölgelere götürüldükleri belirtildi.

Ayrıca Valensiya, Murcia ve Endülüs bölgelerinin büyük bölümünde okulların tatil edildiği duyuruldu.

Çok sayıda aracın zarar görmesine neden olan şiddetli yağışlardan dolayı 100'den fazla yolun trafiğe kapatıldığı, tren seferlerinin iptal edildiği bildirildi.

Uzmanlar, bölgenin son 100 yılın en yoğun yağışını aldığını belirtiyor.

Erdoğan: "Bölgemizde ve dünyamızda istedikleri gibi at oynatabileceklerini sananlar, bu işin o kadar kolay olmadığını artık kabul etmelidir."

Erdoğan: "Türk milleti, bugün de istiklali ve istikbali için gerekirse tüm dünyayı karşısına alabileceğini bir kez daha ispatlamıştır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bizler, bir oldukça, beraber oldukça, kardeş oldukça iyi kötü günümüzde birbirimizin yanında oldukça Allah'ın izniyle bu milleti kimse yenemez."

Erdoğan: "(Harekat bölgesindeki rejim güçleri) Aynı durum orada da geçerlidir; olursa olur, olmazsa kendi planlarımızı uygulamaya devam ederiz."

Erdoğan: "Harekat bölgemizin bir kısmında Rusya korumasındaki rejim güçleri bulunuyor. Meseleyi Putin'le ele alacağız. Bir hal çaresi bulmamız lazım."