İspanyol televizyonları Türk dizileri için İstanbul'a geldi

İSTANBUL (AA) – Türkiye ekonomisinin büyümesinde büyük pay sahibi olan hizmetler sektörünün ihracatının artması için çalışan Hizmet İhracatçıları Birliğinin (HİB) düzenlendiği alım heyeti programı kapsamında İstanbul’a gelen İspanyol temsilciler, 2 gün boyunca 150’den fazla ülkede 800 milyonu aşkın izleyiciye ulaşan Türk dizileri hakkında bilgi alacak ve setleri gezecek.

İspanya’dan medya sektörünü temsilen “RTVE”, “Atresmedia”, “Secuoya”, “TVG”, “ETB” gibi 5 önemli firma, Türkiye’nin önde gelen TV kanalları ve dizi-film yapımcılarıyla yeni iş birliği alanlarını konuşmak üzere bir araya geldi.

“Dizi film ihracatında daha da iyi bir noktaya gelmeyi hedefliyoruz”

Açılış konuşmasını yapan HİB Eğlence ve Kültür Hizmetleri Komite Başkanı Fatih Aksoy, İspanya ile Türkiye’nin iki yakın ülke olduğunu ve diziler sayesinde daha da yakınlaşacaklarını söyledi.

Türkiye’de kanal sayısı ve üretilen dizi sayısının fazla olduğu için rekabetin çok güçlü olduğuna dikkati çeken Aksoy, şunları kaydetti:

“Bu güçlü rekabet nedeniyle içerikleriniz de güçlü olmak zorunda ve biz bu sayede nüfusun yüzde 50’sini her akşam televizyon karşısına oturtabiliyoruz. Japonya’da Japonya için yazılmış bir içerik Türkiye’de 80 bölüm diziye dönüşüp hem ülkemizde hem de dünyanın farklı ülkelerinde izlenme rekorları kırabiliyor. Bu içeriklerin de globalleştiğinin ve iyi işlendiğinde tüm dünyayı etkileyebildiğinin en güzel kanıtı.”

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdür Vekili Emre Orhan Öztelli de Türkiye’nin ilk dizi film alım heyeti programını düzenlemekten mutluluk duyduğunu belirterek, “Ülkemiz hizmet ihracatına çok önem veriyor ve belki de dünyada ilk hizmet ihracatı genel müdürlüğü kurulan ülkelerden biriyiz. İlk alım heyetini de Avrupa Birliği’ndeki önemli ticari partnerlerimizden biri İspanya ile yaparak dizi film ihracatında daha da iyi bir noktaya gelmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Dizilerimizin başarısı artık röportaj konusu haline geliyor”

Açılış konuşmalarının ardından Türkiye dizi film sektörü ve TV endüstrisi hakkında sunum yapan HİB Eğlence ve Kültür Hizmetleri Komite üyesi İzzet Pinto, Türkiye’nin ABD’den sonra en fazla dizi ihracatı gerçekleştiren ülke konumunda olduğunun altını çizdi.

Pinto, Türk dizilerinin birçok ülkede prime timeda yarıştığını vurgulayarak, “Ülkemizin yumuşak gücü haline gelen dizilerimizin başarısı artık röportaj konusu haline geliyor.” dedi.

Dizilerin ihracatının ekonomiye katkısının 500 milyon dolar civarında olduğunu belirten Pinto, “Türk dizilerinin en beğenilen kriterlerinin başında oyunculuk, özgün senaryo, müzikler, yapım kalitesi ve Türkiye’nin doğal güzellikleri geliyor. Doğu-Batı sentezi oluşturan dizilerimizde izleyiciler kendilerine yakın kültürel değerler bulabiliyor. Etik ve ahlaki değerlerin belirgin bir rol oynaması ise kaybedilmeye başlayan kavramları tekrar hatırlattığı için izleyiciler tarafından beğeniliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA(AA) – Ticaret Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığının Resmi Gazete’deki ilanına göre, genel idare hizmetleri sınıfından 8 ve 9’uncu dereceli “ticaret müfettiş yardımcısı” kadrosuna Gümrük Grup Başkanlığı için en fazla 30, Dış Ticaret Grup Başkanlığı için en fazla 15 ve İç Ticaret Grup Başkanlığı için en fazla 15 ticaret müfettiş yardımcısı alımı amacıyla giriş sınavı yapılacak.

Ticaret Müfettiş Yardımcılığı Giriş Sınavı’na başvuracak adayların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili maddesindeki genel şartları taşıması, en az 4 yıllık yükseköğrenim veren hukuk, iktisat, siyasal bilgiler, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleriyle bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt içi ya da dışındaki öğretim kurumlarından mezun olması, 2020 ve 2021 yıllarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavlarının (KPSS A Grubu) birinden KPSS P-48 puan türünden 80 ve üzerinde puan almış olması gerekiyor.

Giriş sınavları için başvurular, 4-13 Ekim’de Kariyer Kapısı “https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr” üzerinden gerçekleştirilecek. İlanda belirtilen şartlara uygun olmayan ve süresi içinde yapılmayan başvurular dikkate alınmayacak.

Sınavın yazılı bölümü Gümrük Grup Başkanlığı için 6-7 Kasım, Dış Ticaret Grup Başkanlığı için 13-14 Kasım, İç Ticaret Grup Başkanlığı için 20-21 Kasım’da sabah ve öğleden sonraki oturumlarla Ankara Atatürk Lisesinde yapılacak.

Giriş sınavları önce klasik usulde yazılı, ardından sözlü olmak üzere iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek.

Sınava ilişkin her türlü bilgi Ticaret Bakanlığının internet sayfasından ya da telefon numaralarından temin edilebilecek.

ANKARA (AA) – Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başladığı ilk günden beri tüm eğitim faaliyetleri elektronik ortama taşındı.

Uzaktan eğitim yaklaşımına göre yeniden içerik tasarlayan Bakanlık, tasarruf tedbirleri çerçevesinde var olan içerikleri de geliştirerek kurum personelinin hizmetine sundu.

Bu yıl ilk defa kullanılmaya başlanan interaktif eğitim modülleri ile Bakanlık personelinin interaktif uygulama ve içeriklerle etkileşimde bulunarak öğrenme düzeyinin artırılması hedeflendi.

Uluslararası bir e-öğrenme standardı olan SCORM adı verilen söz konusu içerikler, Bakanlık personeli tarafından tamamen kendi imkanları kullanılarak üretildi. Şimdiye kadar 110’dan fazla etkileşimli SCORM modülü ve 500’ün üzerinde video eğitimi hazırlandı.

Eğitim modülleri de ilk defa bu yıl sınavlı olarak tasarlanıp, ölçme ve değerlendirme işlemleri çevrimiçi gerçekleştirildi. Katılımcıların eğitimleri tamamlayabilmeleri için modül sonlarında yer alan sınavlarda başarılı olmaları şartı arandı.

Sınavlı modüllerin ilk defa uygulandığı uzaktan eğitim sürecinde, ilk kullanılan sınavlı modül, 4 binden fazla personel tarafından başarıyla tamamlandı.

“Green box” ortamında eğitim çekimleri

Bakanlık, kendi imkanlarıyla oluşturduğu “green box” ortamında eğitim çekimlerine de başladı. Animasyon, grafik tasarım ve içeriklerin interaktif hale getirilmesi dahil tüm süreçler Bakanlık personelince yapılıyor.

Eğitimlerin yüzde 80’inden fazlasını uzaktan eğitim yöntemiyle gerçekleştiren Bakanlık, tüm uzaktan eğitim çeşitlerini, interaktif, videolu ve canlı sanal sınıf şeklinde kullanıyor.

Sınavlı eğitimlerin sertifikalı hale getirilmesi ve profesyonel stüdyo kurulması projeleri üzerinde çalışmalara ise devam ediliyor.

2020 yılında uzaktan eğitimlerle 100 binden fazla katılımcıya ulaşan Ticaret Bakanlığı Eğitim Merkezi, bu yılın hedefi olan 150 bin katılımcı sayısına yılın 9 aylık döneminde erişti.